• DOLAR
  5,7780
  % 0,33
 • EURO
  6,4423
  % 0,39
 • ALTIN
  283,7947
  % 0,37
 • BIST
  97.149
  % 1,84
Tarık Özpirinçi
Tarık Özpirinçi
tarik.oz@malatyasonsoz.com.tr
BAYRAM DÖNÜŞÜ BAŞLADI YOLLARA VE TRAFİĞE DİKKAT
 • 0
 • 738
 • 07 Haziran 2019 Cuma
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

Ramazan Bayramı tatili dolayısıyla trafik yoğunluğunun başladığı 31 Mayıs Cuma gününden bu yana yurt genelinde meydana gelen trafik kazalarında 61 kişi hayatını kaybetti, 536 kişi yaralandı.

Yolculuk öncesi Seyahat Yol Planı yapmak, Araç bakımlarının yapılmış olması, Araç lastik hava basınçlarının kontrolü, Araç içinde Emniyet Kemeri kul. ve çocuk koltuklarının kullanılması, Hız limitlerine uyum, Hızın hava ve yol koşullarına uygun olması, Takip mesafesine uyum, Hatalı sollama yapmamak, Sakin bir sürüş hali içinde olmak, Gereksiz öfke ve sinir halinde olmamak,2 saatlik her sürüşte 15-20 dk. mola vermek, Uykusuz ve yorgun araç kullanmamak,

Arıza ve kaza hallerinde Üçgen Reflektörlerimizle Emniyetli bir alan oluşturmak sizi Trafik kazalarından koruyacaktır.

Bayramlar yaz mevsimine denk geldiğinden beri süre gelen bir durum bu bayram trafiği gerginliği. Bir nevi öğrenilmiş çaresizlik diyebiliriz sanırız bu durum için. Tatile mi gidiyoruz çile çekmeye mi belli değil. Olabildiğince farklı saatlerde yola çıkmaya çabalayacak olabilirsiniz ancak her türlü o bayram trafiğine takılma riskinin var olduğunu da çok iyi biliyorsunuz. “Yapacak bir şey yok” diye düşünmeden önce, sizin için hazırladığımız bu yazıya bir göz atmak isteyebilirsiniz. Zira sizi bir büyük gerginlikten kurtarmanın yollarını uzun zamandır düşünüyorduk. Hazır bayram da geliyorken işinize yarayacak birkaç tavsiye yakalayabilirsiniz.

1 – Önce Güvenlik; Arabanız Uzun Bir Yolculuk İçin Hazır mı?

Çok sayıda insan bunu atlıyor ancak her sene, özellikle bayram dönemlerinde artan trafik kazası haberleri hepimizin içini acıtıyor. Sonuçta kimi tatile, kimi memleket ziyaretine gidiyor ancak dikkatli olmakta ve önceden önlem almakta fayda var. Ne kadar uzun bir yolculuk bu bilemiyoruz tabi ama arabanızın tüm kontrollerini yaptırdığınızdan emin olmadan yola çıkmanız oldukça riskli. Mesela bunu yazan kişi olarak her uzun yolculukta başıma türlü olay gelmiştir (Kaş’a giderken araba birkaç kez hararet yaptı, Datça’ya giderken tüm benzin boşaldı, Saros’a giderken motor yandı). Canımıza bir şey olmadı ama çok iç sıkıcı zamanlardı.

2 – Yola Çıkmak İçin Hangi Zaman Aralığı İyi?

Bu konuyla ilgili kesin bir şey söylemeden önce, bunu sadece önümüzdeki Ramazan Bayramı için değerlendirmemenizi öneririz. Şimdi, öncelikle yola çıkanlar birkaç gruba ayrılıyor. Kimi geçtiğimiz hafta sonundan çıktı ve bayramı da içine alan 10 günlük bir tatile imza attı. Ama tabi oruç tutanlar için durum öyle değil. Onlar yola çıkmak için arife akşamı son oruçlarını açmayı bekliyorlar. Bir grup yarım gününü tam güne tamamladı ve sabahtan yola çıkıyor. Bir grup ise öğlen işten çıkar çıkmaz yola koyulacak. Ertesi gün yola çıkacaklar ise en şanslıları lakin tatil süresini bir hayli kısmış olduklarından çok tercih eden olmaz gibi. Bu durumda en iyi zamanın çarşambayı perşembeye bağlayan sabaha karşı olduğunu söyleyebiliriz. İnsanlar yola koyulmadan siz bir hayli yol almış olacaksınız. 9 günlük bayram tatillerinde ise yine bu yöntemi önermekle birlikte, tatil uzun olduğundan bir sonraki gün de yola çıkabilirsiniz.

3 – Hangi Yolları Tercih Edeceğim?

Tabi ki hangi yolları tercih edeceğiniz gideceğiniz yere göre değişiklik gösteriyor. Hangi yolları tercih edeceğinizi doğrudan söyleyemeyiz ama hangi yolları nasıl tercih edeceğiniz konusunda bir fikir verebiliriz. Şöyle ki; Yandex Navigasyon özellikle benim en çok kullandığım uygulamalardan biri. Yola çıkmadan birkaç gün önce Yandex Navigasyon’a girip gideceğim yerin alternatif yollarına mutlaka bakarım. Ne olur ne olmaz diye Google Haritalar’ı da bir kontrol ederim. Önceliğim her zaman en kısa yol hangisi ise odur tabi ki. Genelde her yol Osman Gazi’ye çıkıyor, o ayrı. 🙂 Bununla birlikte yola çıkmadan hemen önce de mutlaka bir navigasyon kontrolü yaparım ki beni neyin beklediğini bileyim.

4 – Ne Kadar Sıklıkla Mola Vereyim?

Nereye gideceğinizi bilemediğimizden önerilerimizi saat bazında yapacağız. İhtiyaç molalarını bir kenara bırakıyoruz, kişiden kişiye değişiklik gösteren bir konu olduğu için. Yemek molaları bizim esas tavsiye alanımız. Öncelikle yanınıza yolluk, vs. gibi şeyler alacaksanız, ihtiyaç molaları dışında mola vermeyin. Ancak şimdi es geçmek istemeyeceğiniz bir takım yol üstü duraklar olabilir ki daha önce yazdığımız bir yazıda sizin için birkaç tanesini sırlamıştık. Mola tavsiyelerine gelecek olursak; 3 saatlik yolculuk için mola vermeyin. 6 saatlik bir yolculuk için sadece 1 tost molası yeterli olur. 9 saatlik yolculuk için bir yemek bir de çay molası öneriyoruz. 12 saatlik bir yolculuk için ise biri çay ikisi yemek olmak üzere üç mola vermenizi tavsiye edeceğiz. Bu noktada mümkünse şoför değişimini de öneriyoruz. Eğer yol güzergahınız üzerinde feribot geçişi varsa, molalarınızdan birini buna denk getirirseniz bir hayli zaman kazanmış olursunuz.

5 – Dönüşte Yola Kaçta Çıkalım?

Tamam, kendimizi bir şekilde tatil yapacağımız yere ya da memleketimize attık. Tatilimizi yaptık. Ama her güzel şeyin bir sonu var. Giderken yola herkesle aynı anda çıkmamıştık hatırlarsanız, birkaç grup vardı. Ama dönerken herkes aynı anda dönüyor. Asıl gerginlik sebebi de bu zaten. Sadece tatilini devam ettirecek kişilerin sayısının fazla olmasını umalım. Böyle durumlarda insanlar genelde sabahtan yola çıkmayı uygun buluyor ve haliyle müthiş bir trafiğin ortasında buluyor kendini. Eğer 9-12 saatlik bir yoldan dönecekseniz yola her zaman sabaha karşı çıkmaya çalışın. Eğer 3-6 saatlik yoldan dönecekseniz de 11-12 uygundur. Yaşadığınız şehrin trafiğini bilemeyiz elbette ama en azından yolda çok fazla trafiğe kalmayacağınızı görecekseniz. Özellikle 3-6 saatlik yoldan dönecekler sakın akşamüstüne kalmasın, çünkü uzun yoldan gelenler sabahtan yola çıktıkları için akşamüstü onlarla çakışmış oluyorsunuz. Şimdiki tatil 3,5 gün olduğu için 9-12 saatlik araba yolculuğu pek mantıklı olmayabilir ama 9 günlük tatiller için de bu şekil planlamanızı yapabilirsiniz. Ayrıca 9 günlük tatil dönüşünü 1 gün önceye de alabilirsiniz. O zaman risk bayağı bir azalmış oluyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber