• DOLAR
  6,9331
 • EURO
  8,2373
 • ALTIN
  449,86
 • BIST
  1,1814

Battalgazi Belediyesi 15 Tesisin Açılışını Yaptı

Çevreye duyarlı ve yeşil Malatya sloganı ile yola çıkan Battalgazi Belediyesi, 15 tesisin açılışını yaptı. 18 milyon 380 bin TL’ye mal olan tesislerin içinde Battalgazi Hizmet Binasından Kadın sığınma evine, Asfalt plentinden mucur tesisi ve Galip Demirel parkına kadar farklı alanlarda hizmet veren yatırımlar bulunuyor. Törende ayrıca hayırsever işadamı MİAD üyesi Ramazan Akdemir tarafından 52 vatandaşa da engelli aracı hediye edildi

Battalgazi Belediyesi 15 Tesisin Açılışını Yaptı

Battalgazi Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan 15 tesis için toplu açılış töreni düzenlendi.  18 Milyon 380 bin TL tutarındaki tesislerin açılışına Vali Aydın Baruş,  Ak Parti Malatya Milletvekilleri Öznur Çalık, Ahmet Çakır, Hakan Kâhtalı, Eski Milletvekillerinden Mustafa Şahin, İ.Ü Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, İl Jandarma Komutanı Necmi İnce, İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal,  Ak Parti İl Başkanı İhsan Koca, MHP İl Başkanı Bülent Avşar Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Battalgazi Belediye  Başkanı Selahattin Gürkan, AK Parti Battalgazi Belediye Başkan Adayı Osman Güder, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Parti Eski Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi, Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Hacı Bektaş Vakfı Başkanı Hasan Meşeli, DSİ İl Müdürü Arif Tüfekçi, Bazı kurum müdürlüleri,  Partililer, sendika temsilcileri katıldı.  Törende ayrıca hayırsever işadamı MİAD üyesi Ramazan Akdemir tarafından 52 vatandaşa engelli aracı hediye edildi. Burada konuşan Battalgazi Belediye Başkanı ve Ak Parti Büyük Şehir Belediye Başkan Adayı Selahattin Gürkan: ” Biz Malatya’yı tarif ederken medeniyetler Merkezi Anadolu’yu Anayurt yapan destan şehri olarak tarif ediyoruz. Bu destan şehrine destan hizmetler yapmak gerekiyor. Biz hizmetlerin Destanı’nı yazıyoruz İnşallah 31 Mart’ta da Gönül belediyeciliğinin Destanını Malatya da yazıyoruz 81 il 81 milyon insan okuyacaktır.2004 yılında başladığımız belediyecilikte yerel Kalkınma başlıyor anlayışı içerisinde başladık. 2009 yılında marka ve kimlik şehirler ile devam ettik. 2014′ te 5 temel yerel yönetimler planı belirledik.  2014 yılında büyükşehir Metropol ilçesi olduğumuzda valilikten geçici izinli oturduğumuz özel idarenin bir yerinde, Ayrıca küçük küçük Belediye Hizmet binalarındaki 15-20 yerde belediye hizmetlerini götürmek durumunda kaldık.  Biz biliyorduk ki aslan yatağından belli olur.  Biz biliyoruz ki fiziki mekânlar için de çalışanların başarı grafiğini de yükseltir.  İlk etapta buranın bir Belediye Hizmet Binası olması gerektiğini düşündük. Hizmet binası olması için de o kentin kültürünü geleneğini yansıtan bir bina olması gerekiyor.  Medeniyetlerin Merkezi destan şehri Malatya’ ya medeniyete ve destan şehre uygun bir hizmet binası gerekir diye düşündük. Belediye başkanlarının geçmiş milyonların Belediye Başkanı olması gerekir derken, Belediye Başkanı günün Belediye Başkanı olması gerekir derken, belediye başkanın gelecek yüzyılların Belediye Başkanı olması gerekir derken laf olsun torba dolsun diye söylemiyoruz.  Eğer bir Belediye Başkanı hizmetlerini 5 yıllık bir zaman dilimini hapse diyorsa Yazık o şehrin geleceğine.  Hizmet binamız akıllıdır. Kendi elektriğini kendi üretir, çevreye duyarlıdır, yeşil binadır.  Yağmur sularını toplar drenaj eder ve 40 küsür dönüm yerlik alanı da oradaki toplanan sularla sulayan bir özelliği vardır.”

5 YILLIK BÜTÇENİN 5 KATI YATIRIM YAPILDI

Gürkan şu ifadeleri kullandı: “ Bu Bina yapılırken aynı zamanda asfalt tesislerinin temeli atıldı,  bir taraftan mucur kompresör tesislerinin temeli atıldı,  bir taraftan Yaşam ve Spor merkezlerinin temelleri atıldı.  Bir tarafta rutin işler diye tabir ettiğimiz işler bir tarafta surların ayağa kaldırılması gerçekleşti.  Yani Battalgazi’deki hizmetler para ile Bütçe ile mütenasip hizmetler değildir.  Toplam 5 yıllık bütçenin en az 5 katı yatırım yapılmış ve bu yatırımların Hepsi de şu anda hizmet olarak hizmete açılmıştır. Bugün açılan bir diğer hizmet binamızda bölgenin ve Türkiye’nin en büyük sosyal ve spor merkezlerinden bir tanesi içinde 4 tane yüzme havuzu olan, saunaları ve 26 spor branşında hizmet görecek aynı zamanda vatandaşlarımıza insanlarımıza sportif aktiviteleri sağlayacak mekanlar olan, içinde konferans salonları, restoranlar alışveriş merkezleri, berber Kuaför satış mağazaları olan yaklaşık 20000 metrekare kapalı alanı olan bir hizmeti de bugün sizinle birlikte orada açıyoruz.  Kadın sığınma evinden, asfalt plentinden, Mucur tesislerinden, Galip Demirel Parkından,  Park düzenlemelerinden, 90 tane park yaptık. Bu hizmetlerin tüm memleketimize, tüm insanlarımıza hayırlı uğurlu olmalarını temenni ediyorum. Önümüzde 31 Mart’ta bir seçim var. Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır.  Türkiye’de bu ölçekte hangi belediyeye alırlarsa alsınlar o belediyenin 50 yıldan daha fazla zamanda yapacağı hizmetleri biz burada 5 yılda yaptık.  Çünkü biz Türk Standartları, AB Birliği Bayrağına sahibiz. Türkiye’de elektronik belediyecilik sistemine ilk geçen belediye Battalgazi belediyesidir. Malatya bu seçimde seçim yapmıyor bayram yapıyor demokrasinin bayramını yapıyor.  Demokrasinin bayramını da Malatya 31 Mart’ta kutlayacak.  Türkiye Cumhuriyetinin 81 ilinin rekorunu Malatya kıracak.”

“BELEDİYELER SADECE HİZMET BİNASI YAPAN KURULUŞLAR DEĞİLDİR”

Belediyelerin sadece hizmet binası yapan kuruluşlar olmadığını vurgulayan Vali Aydın Baruş sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bu açılışın ilimize, insanımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum. Belediyeler kamu hizmetlerinin vatandaşın ayağına götürülmesi açısından son derece önemli bir işlevi gören kuruluşlardır. Hükümetiniz milyarlık yatırımlar yapıyor. Bizim hayatını kolaylaştıran yatırımlara imza atıyor. Ancak vatandaşımızla birebir temas eden belediyeler devlet vatandaş arasındaki kaynaşmanın sağlanmasında daha büyük fonksiyonlar üsleniyor. Bu anlamda insanlarımızın dertleriyle dertlenen ve onların kalplerini kazanmak için gece gündüz çalışırım belediyecilik anlayışı çok önemli. Bugün bunun bir örneğini burada görüyoruz. Gerçekten Türkiye örnek olacak bir belediye binasının çevreci olması ve kendi kazandığı enerjiyle kendini idare edebilmesi ve su kaynaklarını değerlendirmesi açısından gerçekten örnek bir bina. Ben kendilerini tebrik ediyorum. Bunun yanında belediyeler sadece hizmet binası yapan kuruluşlar değil aynı zamanda eğitimden tutun, sanat, kültürden tutun, değerlerin korunması, hayatının kolaylaştırılması bakımından da son derece değerli çalışmalar yapmaktadırlar. Bugün açılışını yaptığımız 15 hayatın her noktasına dokunan alanlarda yapılmış yatırımlar bu başarılı yatırımların kaynaklar çerçevesinde gelip gerçekleştirildiğinde mali bakımdan gerçekten kısıtlı kaynaklara sahip bu kaynaklarla hizmetleri üretebilmeleri ancak sivil toplumun vatandaşların katkısını almaları ve deneyimi güzel projeler üretmesi sayesinde mümkün olabiliyor. Bugün açılışını yaptığımız bir yatırımla bunun güzel örneğini gözlemliyoruz görüyoruz. Selahattin başkan gerçekten hem proje konusunda başarılı çalışmaları ekibiyle birlikte yaparak hem de sivil toplumun bugün de bir örneğini gördüğümüz gibi engelsiz vatandaşlarımıza hayırseverlerimizin katkısını sağlamak anlamında tam bir kaynaşma sağlamıştır. Kendilerini ve hayır sahiplerini tebrik ediyorum. Bu yatırımların ilimize ülkemize hayırlı olmasını ve böyle başarılı çalışmaların devamını nasip etsin inşallah.”

Rahime Gül Erbaş

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber