• DOLAR
  6,8677
 • EURO
  7,8294
 • ALTIN
  399,45
 • BIST
  1,1398

Başkan Çınar’dan Ulaşım Sorununa Raylı Çözüm

Üniversite öğrencilerinin önemli sorunları arasında yer alan ulaşım sıkıntısının raylı sistemle çözüleceğine vurgu yapan Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Yeşilyurt teknik kampüsü ile Battalgazi tarım kampüsü arasında yer alan mevcut tren hattının aktifleştirilmesi gerektiğini söyledi. Başkan Çınar, sistemin hem şehrin altı ile üstünü birleştireceğini hem de güzergâhta yer alan tarihi değerleri ön plana çıkaracağını söyledi

Başkan Çınar’dan Ulaşım Sorununa Raylı Çözüm

Konuyla ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan Yeşilyurt Belediye Başkanı ve Ak Parti Yeşilyurt Belediye Başkan Adayı Mehmet Çınar: “Malatya Turgut Özal Üniversitemizin Rektörüyle birlikte geçen yeni kampüs alanında incelemelerde bulunduk. Biliyorsunuz artık devir teknoloji devri. Bir kamyon kayısı satarsak bir tane cep telefonu alamıyoruz. Ama bir cep telefonu bir defa üretildiği zaman aynı program aynı malzemeyle ve çok çok iyi paralarla çok alıcı bulabiliyor. İnsanlar da ilgi gösteriyor. Bizde bu teknolojiyi neden üretmeyelim. Neden bunu öne çıkarmayalım, diye düşüncelerimiz olmuştu. Rektör hanımla da konuştuk. Sanayinin de yakın olması, şehrin batısında olması… Orası 300 bin kareydi. Daha sonra imar ile biz orayı 700 bin metre kareye çıkardık. Belediyemize ait 300 bin metre kare bir yer vardı, onu da o bölge gelişsin, önemsensin diye üniversite alanına dâhil ettim ki üniversitenin kampüs alanı rahat, geniş ve işlevsel olsun. Teknoloji fakültesiyle birlikte tasarım fakülteleri, Yeşilyurt Meslek Yüksekokulu, rektörlük binalarını ve sosyal donatıların olduğu bir kampüs olacak. Ulaşımla ilgili benim önerim orada bizim bir tren hattımız kampüs alanının içerisinden geçiyor. Battalgazi’deki üniversitenin tarım kampüsü var. Tarım kampüsü ile buradaki Turgut Özal Üniversitesinin teknoloji fakültelerinin olduğu kampüs arasında mevcut demiryolumuz var. O demir yolunu iyi bir yolcu treni ile hem şehirde ana toplayıcı bir görev görür hem de şehrin altı ile üstünü birleştirir. Çünkü yolun olduğu yerde medeniyet vardır ve insanlar da tercih eder.” dedi.

Aktifleştirilecek yolun Kızılay’ın kuracağı lojistik merkez için de büyük kolaylık sağlayacağına dikkat çeken Başkan Çınar, “Vagon onarım fabrikasını Kızılay satın aldı ve yatırıma başladı. Vagon onarım fabrikasının bitişiğine de ilimize bir lojistik merkez yapılıyor. Hem havaalanına yakın hem demir yolu hem de karayolu da zaten o bölgeden geçtiği için, ortak lojistik merkezi, yük indirme bindirmeyi orada yapabiliriz. Ya da dilek tarafında yapacağımız bir istasyonla yaparız. Mevcut lojistik merkezden istasyona gelen hat ki bu hat yüz yılın üzerinde bir hat. Orada tarihi Sultan Abdülhamit han köprümüz de var. Bir adet de tünelimiz var. Malatya’nın en güzel yerlerinin olduğu alanda benim önerim oralara şehir içi bir raylı sistem yönlendirerek, Kuzey çevreyolundan da yeni tren yolu hattını geçirip hem dolaşmasını engellemek hem de oradaki güzelliklerden hemşerilerimizin istifade etmesini sağlamak hem de üniversite için ulaşım da kolaylık sağlamak. İnönü üniversitesinin 40 bin öğrencisi var, 6 bin de personeli var. 46 bin nüfuslu koca bir alan. En büyük sıkıntı ulaşım sıkıntısı. Bu şekilde ulaşım problemini hem çözmüş oluruz hem de şehrin Battalgazi ile Yeşilyurt arasında yeni bir dinamizm oluştururuz. İstasyonumuz zaten orada kalmak zorunda. Hızlı tren geldiği zaman insanların rahat ulaşabileceği bir alan olması lazım.” ifadelerine yer verdi.

 

Rahime Gül Erbaş

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber