• DOLAR
  6,5209
  %1,11
 • EURO
  7,2241
  %0,55
 • ALTIN
  339,77
  %0,64
 • BIST
  8,0625
  %0,34

Başarının Sırları-1

Bu haftaki röportaj konuğumuz başarılı bir iş kadınının yaşam hikâyesinden oluşuyor. Genç bir anne… Görme özürlü bir babanın 12. çocuğundan birisi. Kendi deyimiyle pencerelerinde cam yerine naylon çekili, su ihtiyaçlarını dereden karşılayan bir aile ferdi. Şimdi ise 2 çocuk annesi, başarılı bir iş kadını…

Başarının Sırları-1

Bu haftaki röportaj konuğumuz başarılı bir iş kadınının yaşam hikâyesinden oluşuyor. Genç bir anne… Görme özürlü bir babanın 12. çocuğundan birisi. Kendi deyimiyle pencerelerinde cam yerine naylon çekili, su ihtiyaçlarını dereden karşılayan bir aile ferdi. Şimdi ise 2 çocuk annesi, başarılı bir iş kadını…

Leyla Balal kimdir? Sizi kendi ifadelerinizle anlatmak istiyoruz…

TEK EĞLENCEM KİTAPLARIMDI

1988 doğumlu, Evli iki çocuk annesiyim. Doğma büyüme Malatyalıyım. Görme engelli bir babanın ve ev hanımı bir annenin çocuğuyum. 12 kardeşli bir ailede doğdum. Yaşam mücadelen küçük yaşlarda başladı. Çocukluğum tarlada çalışarak aileme destek olarak geçti. Bir yandan tarlada çalışarak bir yandan da okulumu tamamlamaya çalışıyorum. Çocukluk dönemlerinde en büyük sosyal aktivitem yanımda tarlaya götüreceğim kitaplarımdı. Hayat O kitaplarda da görmüş olduğum gibi, anlamış olduğun gibi, hayat sadece oradan ibaret değildi. Daha iyi şeyler yapmam gerektiğini düşündüm.  Çok kötü bir evde yaşıyorduk. Bizim evin camları yoktu. Cam yerine pencerelerimize naylon taktık yıllarca öyle yaşadık. Daha sonraları bütün kardeşlerimle beraber çalışarak kendimize bir ev yaptık. 19 yaşında evlendim.

Eğitiminizi Nasıl Tamamladınız?

Eğitimin yarım kalmıştı. Yarım kalan eğitimimi evlendikten sonra araya 2 de çocuk sığdırarak tamamlamaya çalıştım. İlk önce mefruşat kursuna başladım. Aslında çok severek yaptığım bir iş değildi ama başka bir seçeneğim olmadığı için oraya gittim. Orada da kazanımlarım oldu tabii. Elemeği, göz nuru yaptığım el işlerini satarak ehliyet kursuna yazıldım ve ehliyetimi aldım çocukken kurduğum araba hayaline kavuşmak için ehliyet almam gerekiyordu. Köyümüzde herhangi bir kurs yoktu. Köyümüzün kadınları benim yaptığım ürünleri görünce onlar da kurslara gitmek istediler. Ama onların gitme şansı olmadığı için biz kadınlarla imza toplayarak halk Eğitim Müdürüne başvurarak Yaka Mahallesi’nde Mefruşat kursu açtırdık. Kadınlarımız kurslara gitmeye başladılar.

Asıl Hedefiniz neydi?

Kendi alanım olan çocuk gelişimde ilerlemek istiyordum. Bu amaçla ilk olarak Gaziantep’te Halk Eğitim Merkezi tarafından açılan bir seminere gittiğimde 4 gün boyunca çocuklarına sadece 1 dakika konuştum. Çünkü arada o duygusal bağ oluşursa ben derslerime odaklanamazdım. Bu seminere Malatya’da 23 kişi gittik de sadece 3 kişi kazandık.  Çünkü ben orada yemek yemedim. Uyumadım.  Sabahlara kadar çalıştım, uykusuz kaldım ama başarı sertifikamı aldım. Daha sonra stajımı da tamamladıktan sonra birçok kuruma iş başvurusunda gittim ama kimse iş vermedi. Çünkü Sabahları onların istediği saatte ben orada olamayacağımı söyledim. 9 gibi orada olacaktım ve onlar için çok büyük bir sorunu da hiçbiri kabul etmedi.

İş Hayatına Nasıl Başladınız?

İş hayatıma Çocuk Dünyasında çocuklara eğitim vererek çalışmayla başladım. Yıl boyunca öğretmenlik yaptıktan sonra birtakım sağlık problemleri nedeniyle okula ara vermek zorunda kaldım. Rahatsızlanınca burayı bıraktım. Daha sonra çocuklarımla İngilizce kursuna yazıldım. İngilizcede çok başarılı olamadım ama kendimi tanıtacak kadar birkaç kelime öğrendim. Çocuklarım öğrendiler. Daha sonra part-time özel bir işyerinde bitkisel ürünlerimiz tanıtmaya başladım Bu benim için çok zor oldu.  Çünkü Eğitimci bir kimliğim vardı ve oluşmuş bir çevrem vardı.  Bunun yanında benim hayallerimde vardı benim başarmam gerekiyordu. Bir süre sonra buradan da ayrıldım.

İlk iş hayatına Nasıl atıldınız?

Çalıştığım iş yerinden 3 ay gibi kısa bir sürede kendime ait Sağlıklı Yaşam Kulübü açtım. Kulübü açtıktan sonra artık bir iş yerim vardı ve insanların hayatını değiştirmeye başladım. İnsanların hayatı değiştikçe asıl kendi hayatımın da değiştiğinin farkına vardım. 9 ay kadar bir sürede çok güzel kazancım oldu ve çocukken hayali kurduğum arabama sahip oldum.  Kendimi daha iyi hissettim ben daha iyilerini yapabilirim diye düşündüm ki hala aynı fikirdeyim. 9 ay sonunda birlikte çalıştığım firma ile bir anlaşmazlık sonucu buradan da ayrıldım. Kısa bir süre sonra şu anda çalıştığım kuaför dükkânın üzerinde devren kiralıktır yazısını görünce dikkatimi çekti. Aslında kuaförlük benim alanım değildi ama bir şey denemek istedim belki kaybedecektim ama o riske girdim. Sonunda kuaför salonumu açtım şu anda 3 elemanla çalışıyoruz. Daha birçok hayalim var.

Hemcinslerinize Neler Söylemek İstersiniz?

ÇOCUĞUMUZ DA BİZİM GİBİ OLSUN

Mücadele edin. Hiçbir zaman Pes etmeyin. Bir kadın isterse her şey olur. Bir Kadın İsterse dünya değişir. Bu sorumluluğu çocuklarınıza da aşılayın. Çocuğum benim gibi olmasın dediğimiz, aslında en büyük hatamız. Çocuğumuz da bizim gibi olsun Aslında o da hayatın zorluklarını görürsün. Hazıra konmaya alıştırmayın çocuklarınızı. Ben öyle yapıyorum. Çocuklarıma sorumluluk veriyorum. Siz de verin. Bu hayatta istediğiniz her şey olur. Yeter ki önce kendinize inanın. Kendinize inanıp kalben sevdikten sonra yapamayacağınız hiçbir şey yok. Şu an hiçbir işim olmasa bile tarlada ekmeğimi kazanabilirim. Ben hayvanda, tarlada çalışırım. Her alanda çalışabilecek güce sahip olduğuma inanıyorum. Bu hayatta üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir şey yok. Kadınlarımıza da söylemek istediğim şey; bahane üretmeyin. Sadece hayal edin ve hayallerinizin peşinden koşun.

Gençlere ve Ailelere tesviyeleriniz var mı?

Şimdiki gençliğe bakıyorum her şey hazır olduğu halde başarılı değiller. Sosyal medyadan uzak dursunlar.  Arkadaşlarını iyi seçsinler. Burada gençlerden çok hatayı anneler, babalar yapıyor. Ben bu sıkıntılar yaşadım evladım yaşamasın diyebilirim ama değil. Bu tamamen çocuğunuza verdiğiniz en büyük zararlardan biridir. Çocuğunuz kiminle konuşuyor, kiminle görüşüyor ne yapıyor. Hiçbir fikrimiz yok. Çocuğunuza sahip çıkın, çocuklarınıza değer verin dışarıdaki sevgiye değil kendi sevgilinize doyurun. O zaman çocuklarınız başarılı olacaktır hata yapmayacaklardır.

Son olarak bana bu imkânı tanıdığınız için başta Sonsöz Gazetesine, Bizi panelist olarak topluma tanıtan Birlik Başkanı İhsan Akın beye, Eşime ve iş arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

Fatma Doğanay ve A.Vahap Kaygusuz’un Röportajı

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber