• DOLAR
  5,8004
  %0,14
 • EURO
  6,4718
  %-0,00
 • ALTIN
  277,90
  %0,12
 • BIST
  98.415
  %3,71

Basak Mahallesinin Yol Çilesi…

Yapımına yaklaşık 2006 yılında başlanan ara ara asfaltı sökülen ve öylece bırakılan 8 kilometre yol Basak sakinlerini bıktırdı. Yolun yaklaşık 1,5 kilometresinin de uçurum tehlikesi altında olduğunu vurgulayan mahalleli yetkililere seslenerek çözüm istedi

Basak Mahallesinin Yol Çilesi…

Şehir merkezine gelip giderken sıkıntı yaşadıklarını vurgulayan Hekimhan ilçesinin Basak Mahallesi sakinleri yetkililerden çözüm istedi. Mahalleli yaşanılan sorunlar için, “Yaklaşık 7-8 kilometre olan Hekimhan Basak ve Güvenç grup yolunun yapımına yaklaşık 2006 yılında başlandı 2 yıl sonra Güvenç’ten sonra tekrar asfaltlandı tam iyi yapılmadığı için, hemen hemen 8 yıldır da çukurlu, badallı bir halde. Geçen sene güzünde olacak gibi değildi araçlar gidemeyecek durumdaydı belediye sıyırdı yolu ve var olan asfaltı da iptal etti. Şuanda stabilize bir yol var özellikle bu yolun bir kilometresi de Güvenç mahallesinin içinden geçiyor. Araçlar toz oluyor bu yönde o mahalle ile sorun yaşıyoruz.  Bu yol önce karayollarına bağlıydı ama şimdi büyükşehir belediyesi bakmakta.  Asfalttan daha önemli bir durum var; uçurum. Yolun 1, 5 kilometresi uçurumun altında kalıyor, yağmur suyu olsun kar suyu olsun yerinden oynamış kayalar var yukarıda bu noktada tehlike yaşıyoruz. Ama yine de o yolu kullanmak zorundayız. Buna bir çözüm bulunmasını istiyoruz.  Aslında mahalle yolumuz bu yol değil kolinin maden taşıma yolundan faydalanmış durumdayız. Bizim güzergahımız normalde burası değildi.  Eski yolumuz Arguvan yolundan ayrılıp Basak mahallesine geliyordu ve Hasan Çelebi Yolu üzerinden ayrılıyordu. Ora uzak ve ters yönde olduğu için bu yolumuzun güzergahı 90-92 yılları arasında değişti. Bu yıllardan sonra önce maden yolu yapıldı oraya maden yolunun devamını da il özel idaresi hem Güvenç yolunu hem de Basak yolunu birleştirdi, aşağıdan verdi. Biz bu yolu kullanıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

DEREYE AKAN KANALİZASYON SUYU İÇİN YETKİLİLERE ÇAĞRI 

Kanalizasyon sorunu yaşadıklarını da dile getiren mahalleli, “Mahalle kanalizasyonumuz dereye akıyor ve bu dere suyu ile sulama yapıyoruz. Bu sulamada yetişecek olan meyve ve sebzeler de sağlık açısından sıkıntılı bir durum. Mahallemiz büyükşehir olmadan önce Malatya’nın en büyük köyüydü. Büyük köy olduğu için de sıkıntısı da çok biz bu sıkıntılarımızın çözümü için yetkililerimize sesleniyoruz, diyoruz ki; gelin bu yol ve kanalizasyon sorunumuzu çözelim.” Şeklinde konuştu.

Hanife Sarı (Özel Haber)

 

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber