• DOLAR
  7,2598
 • EURO
  8,5264
 • ALTIN
  440,16
 • BIST
  1,1721

Barguzu’da (Bostanbaşı) Abdal Musa Lokması

Barguzu’da (Bostanbaşı) Abdal Musa Lokması

Abdal Musa Alevi geleneğinin önde gelen büyüklerinden olup, dergâhı Antalya’nın Elmalı ilçesi Tekke köyündedir. Alevi köylerinde yüzyıllardır uygulanan ve günümüzde kentlerdeki cem evlerine taşınan bir diğer gelenek de Abdal Musa Kurbanı / Cemi veya Birlik Kurbanı / Cemi olarak adlandırılmaktadır. Yılda bir kez kış aylarında düzenlenmektedir.

Lokma paylaşmanın temeli, toplumdaki zengin-fakir ayrımının ortadan kaldırılmasına dayanır. Aynı zamanda ekonomik düzeyleri farklı birçok insanın bir arada, aynı sofra düzeninde oturup aynı yiyecekleri yemesi ile özde tüm insanların eşit olduğu mesajı verilmeye çalışılır.
Malatya bağ köylerinden Barguzu’da, Anadolu coğrafyasında olduğu gibi 1915 öncesinde de Ermeniler, Türk Aleviler. Sünni Türkler , Kürtler yıllardır birlik ve kardeşlik içinde yaşamışlar. Abdal Musa Lokmasına hep birlikte katkı sağlamışlar…

Abdal Musa Lokması, oluşturulacak bir heyetin önderliğinde yapılan birlikteliğin simgesidir. Yapılacak hazırlık da herkesin katkısının sağlanması amaçtır. Bu tür ibadetlere maddi-manevi katılım bir Alevi için büyük önem taşıdığından herkes var gücüyle Abdal Musa Kurbanı’na katkıda bulunur.

Aleviler arasında, Abdal Musa lokması yapıldığı zaman köyde her yönden bolluk olacağına, dileklerin kabul olacağına, bir felaket olmayacağına inanılır. Abdal Musa Cemi’nin bir diğer adı olan, Birlik Cemi, onun toplumda birlik ve beraberliği sağlama işlevini de açıkça göstermektedir.

2019 Aralık ayının ilk haftası Cumartesi hava güneşli sanki yazdan ödünç alınmış bir gündü.
Bu sene de Müslüm Özen’in Abdal Musa Lokmasının yapılmasını organize ettiği Barguzu’da Özenler sokakta 12 adet kara kazan çatılmıştı. Her kazanın başında bir can bekliyor. İki üç can ocakların altını yakıyor, Haçovalı aşcı Mehmet ustanın talimatına göre hareket ediyorlardı. Aynı sokakta Rahmetli Ahmet özen amcanın evinin içinde bir odayı oğlunun isteği üzerine ziyaret ettim. Duvarlar, Hz. Ali’nin, On iki imamın, Atatürk’ün ve kendisinin onlarca fotoğrafları asılı bir müze gibiydi. Ahmet amca ve eşi ölmeden uzun yıllar Abdal Musa lokmasını organize ederlermiş.
Saatler sonra pişen lokma kazanları uzunlamasına sıraya dizildi. Baştaki ağzı kapalı kazanın etrafında dede ve hizmet görenler iki elin başparmaklarını kazanın kenarına tutarak. Kazanların iki tarafında ayakta bekleyen kadın, erkek canlar sağ ellerini göğüslerinin üzerine koyarak huşu içinde Dedenin lokma duasını dinlediler. Dua esnasında orada bulunan canlar. Her cümlenin sonunda hep birlikte “Allah Şah, Huu dost” diyerek yanıt verdiler.
Lokma paylaşımı töreninde lokma duasını 75 yaşlarında Kemal Kendirli dede halkın anladığı dilde Türkçe yaptı: “Bismillah, Bismişah, Allah Allah. Hizmetleriniz kabul ola. Lokmalarınız kurbanlarınız ulu dergâha yazılmış ola. Hak Muhammed Ali’nin didarından, İmam Hüseyin‟in darından, On İki İmam‟ın katarından ayırmaya. On dört masumu pak, on yedi kemeri best ve kırklar şefaatçiniz ola. Emeğiniz zaya gitmeye. Her iki cihanda yüzünüz ak, imanınız pak ola. Ömrünüz bereketli, yuvanız meserretli ola. Dil bizden nefes Pir‟den sayıla Allah eyvallah Huu…”

Muharrem Özen; Lokmaların duası yapıldıktan sonra, metrelerce uzunlukta padişah fermanı gibi kâğıt listede yazılı canlara göre Lokmayı dağıtacaklarını söyledi. Orada bulunan misafirlere de ayrıca tabaklar içinde lokmalar ikram edildi. Etli Bulgur pilavı lokmasının paylaşılması bir disiplin içinde yapıldı.

Dedenin duasından sonra lokmalar yenmeye başlandı. Dede, hizmetçilere hizmetleri için kendi payından lokmalar verdi. Yanındaki canlara lokmalar verdi. En son lokmayı da dualar ve canlardan birine verdi. Kurban lokması yendikten sonra Dede yine lokmayı bir dua ile sonlandırdı.
“Bismillaaah, Bismişaaah! Allah Allah! Bu bitti, yenisi gele! Hak Muhammet Ali bereketini vere! Yiyip yedirenlere, pişirip kotaranlara, nuru iman, aşkü şevk ola! Hizmet sahipleri hizmetlerinden, evlat sahipleri evlatlarından şefaat bula! Lokma hakkına, evliya keremine, cömertler cemine; Allah, eyvallah; huu dost!”

Yemek bittikten sonra dua esnasında yine canlar aynı ritüeli huşu içinde dinleyerek “Allah,Allah” yanıtını verdiler.

Sonra getirdikleri kaplarla lokmalarını alan canlar evlerine dağıldılar. Kadın canlar elbirliği ile lokma yapılan kap kacakları yıkadılar ve lokma yapılan sokağı temizlediler.

Geleneksel Abdal Musa lokmalarınız, dualarınız ve dileklerinizin hak katında kabul olması dileğimle Aşk-ı niyazımla…

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber