• DOLAR
  5,4680
  % -0,00
 • EURO
  6,2152
  % 0,19
 • ALTIN
  229,6637
  % 0,21
 • BIST
  104.499
  % -0,09

Banglades’te idamlar dursun!

MEMUR-SEN Il Temsilcisi Kerem Yildirim, Banglades ile Pakistan'in gelecegini düsünmekten baska bir eylemi bulunmayan insanlarin siyasi bir mahkeme tarafindan yargilanarak daragacina gönderilmesinin derhal durdurulmasini istedi.

Banglades’te idamlar dursun!

 

Yildirim, yazili açiklamasinda sunlari aktardi: “Ümmetin birligini, Islam dünyasinin birlikteligini savunan ve bu çerçevede yürüttügü çalismalar nedeniyle sürekli hedef alinan Cemaat-i Islami Partisi'ne yönelik devlet terörünü, adalet cinnetini ve bu yolla hem Islam'i hem de Müslümanlari hedef alan Banglades yönetimini kiniyoruz. Hukuk tanimaz, insan onuru bilmez yönetimin arkasinda duran ve cesaretlendiren herkesçe malum ülkeleri Banglades'te yasanan vahsetin suç ortagi olarak görüyor, onlari da bu tavirlarindan vazgeçmeye davet ediyoruz. 1971 yilinda gerçeklesen ve bölünmeyle sonuçlanan savas sirasinda benimsedigi birlik politikasiyla bölünmeye karsi çikan Cemaat-i Islami Partisi liderleri, zalim Banglades yönetimi tarafindan intikam hirsiyla ve yok etme hedefiyle idam ediliyor. Aralik 2013’te Abdülkadir Molla, Nisan 2015’te Muhammed Kamaruzaman daha önce Banglades’in dikta rejimi tarafindan idam edilmisti. Cemaat-i Islami Partisi Lideri Ghulam Azam ise hukuksuz bir sekilde ömür boyu hapse mahkum edilmesine dayanamayarak 92 yasinda hapishanede Hakk’a yürümüstü. Banglades rejimi Cemaat-i Islami’nin geri kalan liderlerini idam sehpasina göndermeye hazirlaniyor. Banglades’te Seyh Hasina diktasi hukuksuz, temelsiz ve uyduruk bir mahkemeyle tek suçu 1971’de Pakistan’in bölünmesine karsi çikmak olan parti liderlerini idam sehpasina gönderiyor. Ne hazindir ki hem Islam dünyasi hem de uluslar arasi kamuoyu ise idamlari seyretmekle kaliyor.

MEMUR-SEN Konfederasyonu olarak Banglades’in dikta rejimine ve uluslararasi kamuoyuna sesleniyoruz: Tamamen siyasi bir mahkeme tarafindan yargilanan ve Banglades ile Pakistan’in gelecegini düsünmekten baska bir eylemi bulunmayan ancak “insanlik suçu islemekle” itham edilen bu insanlarin daragacina gönderilmesi basli basina bir insanlik suçudur ve buna derhal son verilmelidir. Banglades rejiminin ülkede ‘Bati odakli’ bir yasam dikte etmesi ve tamamen bu nedenle Islami hassasiyetleri bulunan insanlari yildirmak için Müslümanlarin liderlerini katletmesi kabul edilemez. Kuskusuz; Cemaat-i Islami Partisi’nin liderlerini idam sehpasina gönderilmesi ülkedeki Müslümanlari hedeflenenin aksine birlestirecektir, bütünlestirecektir. Bu hukuksuz idamlarin Banglades’e, demokrasiye, hukuka, insan hak ve özgürlüklerine zarar vermenin ötesinde bir anlam tasimadigi çok açiktir. Islam cografyasinda yasanan insanlik dramlarinin, haksizlik ve hukuksuzluklarinin Bati’nin dikkatini çekmemesi sasirtici degildir. Ancak su bilinmelidir ki, göz yumulan bu dramlar, hukuksuzluklar, insanlik suçlari bumerang gibi bir gün buna göz yumanlari da vuracaktir. Biz insanlik ailesine düsen dünyanin neresinde yasanirsa yasansin, kim tarafindan yapilirsa yapilsin tüm hukuksuzluklara, insanlik suçlarina karsi çikmaktir. MEMUR-SEN ailesi olarak, Banglades’teki tiyatral Savas Suçlari Mahkemesi’nin verdigi idam kararlarini kiniyoruz. Bu kararlarin bir an önce durdurulmasini bekliyoruz. Banglades rejimini akli selime davet ediyoruz. Banglades’in iç huzuruna zarar veren, ülkede ayrismaya neden olacak olan idam kararlarini protesto ediyoruz. Banglades halkinin yaninda oldugumuzu buradan haykiriyoruz. Uluslararasi kamuoyuna, insan haklari örgütlerine ve Banglades rejimine bu hukuksuzluga derhal son verilmesi çagrisinda bulunuyoruz.”

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber