• DOLAR
  5,9011
  % 0,54
 • EURO
  6,6346
  % 0,12
 • ALTIN
  254,6448
  % 0,52
 • BIST
  90.787
  % 0,32

Bakırcılar Çarşısında Ramazana Rağmen İşler Yoğun

Bakırcılar Çarşısında, Ramazan ayına rağmen yoğun hareketlilik yaşanıyor. 1200 derecelik ateşin başında bakır ve kalay işi yapan esnaf ise, sıcak hava ve oruca rağmen işlerini sürdürmekte. Bakırcı esnafı, Ramazanda bile günlük 40-50 parça ev eşyasını kalaylıyor

Bakırcılar Çarşısında Ramazana Rağmen İşler Yoğun

Her Ramazan’da olduğu gibi bu Ramazan’da da Bakırcılar Çarşısında hareketlilik yaşanıyor. Özellikle 1200 derece sıcaklıkta kalay işi yapan ustalar, oruca rağmen işleri yapmaya devam ediyor. Bakırcılık ve Kalaycılıkta yarım asrı deviren Bakır ustası İsmet Demirhan, zorluklarla sürdürdüğü mesleğini alın teri dökerek devam ediyor.

Ateşin önünde çalışanlara Ramazan ayında orucun daha da zor olduğuna değinen Bakır Ustası Demirhan, “Biz ustalar için elbette oruç tutmak gerçekten zor. Havalar çok sıcak, üstüne bir de Ramazan orucu eklenince bazen konuşacak halimiz dahi kalmıyor. Ocak başında bakırdan ve farklı maddeden yapılmış ev aletlerini kalaylıyoruz. Ocağın sıcaklığı yaklaşık bin 200, bin 300 dereceye veya daha üstüne çıkabiliyor. En çok Ramazan ayında zorlanıyoruz. Orucun sıcak aylarına denk gelmesi hem islerimizi zorlaştırıyor, hem bedenen daha çok yoruluyoruz. Fakat önümüz bayram olduğu için vatandaş ev eşyalarını yenileyip temizlemek, kalaylamak veya yenisini almak için geliyor. Gün de 40-50 parçayı burada kalaylıyoruz” ifadesini kullandı.

SICAKLIĞA BAĞIŞIKLIK KAZANDIK

Ramazan’da işlerin yoğun olduğu, vatandaşın daha çok ev eşyalarını kalaylamak için getirdiğini dile getiren Bakır Ustası Demirhan şunları belirtti, “Vatandaş bayrama yaklaşırken evin içindeki kap kaçağı temizlemek, kalaylamak için getiriyor. Her evde illaki bakırdan kap, çanak, tas, tencere veya ibrik vardır. Bayram gelmeden bunlar kalaylamak için getirirler. Aletleri kalay, pamuk ve ateşle temizliyor ve parlatıyoruz. Burada en çok isimize yarayan ve bizi ateşten koruyan şey pamuktur. Çünkü pamuk el yakmaz, sıcağa karsı da korur. Nerdeyse her çeşit evlerini de yaparız. Tası, tabağı, çanağı, tenceresi, kazanı, bakir ibriği gibi ne çeşit ararsanız var. Aletler temiz kullanıldığı sürece 2 yıllık bir garantisi vardır. Genellikle evlerde bu tür aletler bulunur, tabi ki eskiden daha çok vardı. Evdeki tüm aletler bakırdan, alüminyum, demir, tunç gibi maddelerden oluşuyordu. Simdi her şey çelik, porselen ve benzeri şeyler oldu. Sabah vakti en çok 8 gibi ise başlarız, aksam ise 6 gibi paydos ederiz. Bakırcılık ve kalaycılık mesleğinde 50 yılımı geçtim. 1966-67 yılından beri bu sanayide iş yapıyorum, daha öncesinde birkaç yerde de çalıştım. Bakıra ince bir sekil yererek sıfırdan yapıyoruz. Sıcaklığa bağışıklık kazandık fakat bazen elimizin yandığı da oluyor. Ramazan olunca isler zorlaşıyor, daha çok yanıyoruz. Her mesleğin kendine göre bir zorluğu var ama bizimkisi daha ağır bir iş ve kapa olduğu kadar da ince bir isçilik gerektiriyor.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber