• DOLAR
  4,9185
  % 0,10
 • EURO
  5,7474
  % -0,03
 • ALTIN
  192,8262
  % -0,38
 • BIST
  97.250,49
  % 0,31

Bakanlar Malatya’da  Açılışlara Katıldı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ile Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, TKDK tarafından yapılan 7 sözleşme, 2 temel atma ve 3 açılışın olduğu Kırsal Kalkınma Yatırımları programına katıldı. Gerçekleştirilen projelerde Malatya’ya 41 milyon liralık yatırım kazandırılırken, 18 milyon liralık hibe desteği sağlandı. Kırsal Kalkınmaya verilen önemi dile getiren Bakan Fakıbaba, Kalkınma ve büyüme kırsalda başlar, kırsalda kalkınma olmazsa ülke kalkınamaz. Kırsalda yaşam standartlarını yükseltmemiz lazım.” dedi

Bakanlar Malatya’da  Açılışlara Katıldı

M. ALİ GÜNAYDIN

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Malatya Kırsal Kalkınma Yatırımları programı kapsamında Organize Sanayi Bölgesi’nde 7 sözleşme, 2 temel atma ve 3 açılış töreni düzenlendi. Programlara Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ile Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Valisi Ali Kaban, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, Milletvekili Mustafa Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır ile çok sayıda davetli katıldı. TKDK tarafından organize edilen Kırsal Kalkınma Yatırımları programına katılan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, “TKDK tarafından yapılan yatırım ve projeleri gerçekleştirmek için bir aradayız. Burada 7 projenin sözleşmesini imzalayacağız ve 2 tane projenin temelini birlikte atıyoruz. Burada bulanan soğuk hava deposu ile birlikte 3 tesisin açılışını yapacağız. Bu projelerde toplamda 18 milyon lira hibe sağlıyoruz. Bu hibelerle Malatya’ya 41 milyon liralık yatırım kazandırıyoruz. Bu projelerin Malatyalı hemşerilerime hayırlı olmasını diliyor, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Ben TKDK Başkanına talimatta bulundum ve dedim ki biz halkın yanındayız, projeleri standart yapacaksınız, vatandaştan para almayacaksınız dedim. Bunu halkın önünde açıklıyorum ki ne kadar önemli olduğunu vurgulamak istiyorum. TKDK başkanları dediler ki halktan para almayacağız, projeleri de biz yapacağız. Tıpkı bakanlar ve vekiller olduğu gibi bürokrat arkadaşlarımız da halkın emrindeyiz. Biz halkın emrinde olan bir hizmet partisi olarak, halkın emrinde olmaktan da büyük gurur ve mutluluk duyuyoruz” diye konuştu.

KALKINMA VE BÜYÜME KIRSALDA BAŞLAR

Kırsala verilen önemi değerlendiren Bakan Fakıbaba şunları ifade etti, “Kalkınma ve büyüme kırsalda başlar. Bu cümle eski bir belediye başkanı olarak beni derinden etkiliyor. Kırsalda kalkınmayı gerçekleştirmeden şehirde mutluluğu bulmamız mümkün değil. Kırsalda insanlar mutlu olmadığı zaman haklı olarak eşyalarını traktör koyup şehre geliyor. Bu yüzden şehrin valisi ve belediye başkanı bununla uğraşmak ve çaba göstermek zorunda! Bu yüzden şehir kalkınacaksa, kırsalların da kalkınması gerekiyor. Ülkemiz kalkınacaksa, kırsallar kalkınacak. Kırsalı ne yapıp mutlaka kalkındırmak zorundayız. Üretim kırsaldan geliyor, ben de kırsaldan geliyorum. Kırsalda insanlar daha şartlarda üretirse, daha iyi şartlarda çalışırsa şehirdeki insanlar daha güçlü olurlar, daha mutlu olurlar. O yüzden diyorum ki kırsalda kalkınma olmazsa ülke kalkınamaz. İnşallah biz elimizden geldiği kadar bu 2023 hedeflerine bir tur daha koyarak kırsaldaki kalkınmayı gerçekleştireceğiz. Kırsalda yapılan her yatırım ülkemizin geleceğine katkı sağlamaktadır. Bu hibelerle kırsalda birçok kişinin hayatı değişti. Kadınlarımız, iş kuruyor. Özellikle kadınlarımız çok başarılı işler yapıyor. Bir kadın kardeşimiz 30 bin liralık bir destekleme almış ve mantar üretiyor, aylık 5 bin lira para kazanıyor. İmkân verildiği zaman bizim kadınımız, gencimiz üretiyor. Kadınlarımız iş kuruyor istihdama katkı sunuyor, gençlerimiz kırsala dönemeye başlıyor. Yani eğer kırsalda insanlar üretim yaparsa, ev alırsa, arabası varsa, ihtiyaçlarını gidebiliyorsa bu arkadaşımızın şehirde ne işi olur, böyle bir imkân verilirse şehir mi yoksa kırsalı mı tercih edersiniz. Kırsalda yaşam standartlarını yükseltmemiz lazım.”

“BİZİ BİRBİRİMİZE KIRDIRDILAR”

Güç odakları tarafından Türkiye’ye yapılan olaylara dikkat çeken Bakan Fakıbaba, “Büyük ülkeler anladılar ki artık PKK ile PYD ile İŞİD ile FETÖ ile yürümüyor. Artık bu işin içine biz de girelim diyorlar ve girmek zorundalar ve ondan sonra da Ortadoğu’yu şekillendirmeye kalkıyorlar. Ortadoğu’da şekillendiremeyeceğiniz bir ülke var, Allah’ın izniyle o da Türkiye’dir. Siz buraya şekil veremezsiniz, buraya şekil vermeniz mümkün değil. Biz Türkü, Kürdü, Alevisi, Sünnisi hepimizi ayırdılar. Sağ sol kavgalarıyla kardeşi kardeşe vurdurdular. Bizler hep kardeşiz. Benim ne olduğumdan kime ne, benim iyi insan olmam önemli, benim üretken olmam önemli, yok ben kimsen kimim, beni Allah bilir. İşte bu güç odakları bizi birbirimize kırdırdılar. Her işte bir hayır vardır. 15 Temmuz’da o güç odaklarının kim olduğunu çok iyi gördük. Eğer 15 Temmuz’u yaşamamış olsaydık 3 yıl sonra bizi teslim alırlardı ama 15 Temmuz’da insanlarımız bir ders çıkardı. 2023 yılına kadar 2 önemli seçim var ve bu 2023 hedeflerini yakalamamız lazım!” ifadesini kullandı.

FAKIBABA, TARIMDA YAPILAN YATIRIMLARI AÇIKLADI

Malatya’da tarıma dayalı yapılan destekleri dile getiren Bakan Fakıbaba şunları dile getirdi, “Tarıma dayalı sanayiyi geliştirdik. Biraz önce bahsedildi, istediğiniz kadar sanayiniz olsun, silahınız olsun, çok paranız olabilir, dünyanın en önemli doğalgaz yataklarına sahip olabilirsiniz, alt yapı zenginliğiniz olabilir ama tarımsal bir şey yetiştiremiyorsanız, emin olun sizi anında vurabilirler. Bu ülkeler şuan tarıma yöneldiler, anladılar ki tarım ve gıda her şeyin üstündeymiş. Artık binaları değil, tarım ve hayvancılığın olduğu yerlere sizleri götürüyorlar. Yerinde üretmek ve yerinde işletmek felsefesiyle çalışmalarımız artarak devam edecek. Sağladığımız destek ve hibelerle Malatya’nın tarımsal değeri son 15 yılda 7 kat arttı. 2002’de 515 milyon lira iken 2017’de 3.4 milyar lira olmuş. Malatya’nın ihracatı 3,5 kat artmış. 2002’de 59 milyon dolardan, 2017’de 200 milyon dolara çıkmış. Malatya’ya verdiğimiz destekler artacak, Malatya’nın üretimi ve ihracatı artacaktır. Malatya TKDK’nın verdiği 42 ilde en fazla hibe alan 5. İldir. Malatya’ya İPAD kapsamında 344 projeyi destek kapsamına aldık, bu projelere 115 milyon lira ödedik. Toplam 315 milyon yatırım ve bin 500 istihdam yapıldı.”

TARIMDA YENİ MODEL

Tarımda yeni bir modele geçtiklerini ifade eden Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, bunun meyvelerini 2018 ve 2018 yıllarında hissedileceğini belirterek, “Ak Parti Hükümeti olarak tarıma çok büyük önem veriyoruz. Çiftçimizi destekleme adına, üreticimiz destekleme adına bütçeyi de zorlayarak destekler veriyoruz. Bu destekler yerinde mi eleştirisi elbette yerinde olabilir. Ama sayın bakanımın da göreve geldikten sonra hükümetimiz teşvikleri sadeleştirerek daha anlaşılır hale getirerek üretenin, ekenin, biçenin destekleneceği bir modele geçtik. İnşallah bunu bir kısmını 2018’de hissedeceksiniz,  daha büyük bir kısmını da 2019’da hissedeceksiniz. Tarımda üretim çok önemli, ürettiğinizi satabilmek ise çok daha önemli! TKDK’nın özellikle Kırsalı desteklemesi katma değer sağlayan yatırımları desteklemesi, çiftçinin ürettiğinin değerinde alınıp satılmasına büyük bir katkı veriyor. Özellikle bu tüp yatırımlar. Hem bölgemizin, hem ilimizin ama aynı zamanda Türkiye ekonomisine de katkı sunuyor. Türkiye bir yandan sanayileşirken, bir yandan da tarımı ihmal etmiyor. Tarım bizim için stratejik bir alandır. Biz asla Organize sanayide fabrikaların sayısını çoğaltırken, ekilebilir alanlarımızı da ihmal etmiyoruz. Biliyoruz ki geleceğiz, gıdada, tarımda ve eğer gelecekte bir savaş olacak bu gıda savaşı olur. Dolayısıyla biz gıda alanında, tarım alanında kendisine yetebilen bir ülke olabilme adına en azından belirli ürünlerde stratejik ürünlerde üretimimizi planlama noktasında Tarım Bakanlığı elini taşın altına koyuyor. Bizler de üretilen ürünlerin ticareti konusunda birlikte çalışarak Türkiye’ye daha fazla katma değer katmak istiyoruz” dedi.

“ÜRETİCİLER YÜZDE 50 AVANTAJLI”

Lisanslı depoculukla üretici bankada yüzde 50 daha avantajlı olacağının altını çizen Tüfenkci şöyle konuştu, “Kayısı Malatya tarımının en önemlisi ve hem Malatya’nın simgesi hem milli hasılaya vermiş olduğu katkıyla birincil ürünümüzdür. Malatya kayısısının değerlendirilmesi noktasında Tarım Bakanımız her türlü desteği veriyor. Sağlık ve lisanslı depoyu Malatya’ya kazandıracağız, bununla ilgili de protokol ve para da aktarıldı. İnşallah en kısa zamanda temelini atacağız. Malatya kayısısının sadece depolarda kalması değil, çiftçi ürününü alıp depoya koyduğunda kendisine bir senet veriyoruz ve bu senet bankada kredi olarak kullanıldığında yüzde 50 avantajı var. Depo yapmak istediğinizde 20 milyona kadar faizsiz kredimiz var. Bu senedi ürün ihtisas borsasında değerlendirildiğinde, senet üzerinden alım ve satım var. Laboratuvar ve nakliye ücreti dâhil olmak üzere tamamı hükümetimiz tarafından destekleniyor. Lisanslı depo faaliyete geçtiğinde çok farklı bir noktaya geçeceğiz. Daha önce Malatya’da kanatlı hayvanları desteleme noktasında birçok kesimhane ve üretim yerleri oluştu ama 2018 programından çıkartıldığı için bu Malatya’da hayal kırıklığına uğrandı. Yeni üreticilerimiz ve yatırımlar noktasında da sıkıntı oldu. Başkanımla konuştuk ve bunu 2019 yatırım programına alacağız.”

“ÇOK BÜYÜK MESAFELER KAT EDİLDİ”

Tarımda çok büyük mesafelerin kat edildiğini vurgulayan Vali Ali Kaban şunları söyledi, “gençliğimizde sürekli konuşulan hadise tarımda Türkiye’de kendine yetebilen çok nadir ülkelerden biri olduğu hususuydu. Bir zaman sonra baktık ki aslında tümüyle bir efsaneymiş. Aslında Türkiye kendine yeten bir ülke falan değilmiş. Ama Türkiye şu son 10 yılda hakikaten bu anlamda çok büyük çabalar, çok büyük destekler içerisine girdi. Çok büyük mesafeler kat edildi. Tarımda üretmek bir olgudur. Tarım sektörü üretir ama bu siz sanayi ile buluşturamazsanız ürettiğiniz çürür. Eğer bir şekilde depolamada bir üstünlük saplayamazsanız bu çürür. İşte biz bunu kayısı da yaşıyoruz. Bakanımızın çabalarıyla kayısıda lisanslı depoculuk olayı bir noktaya getirildi ve bunu güzelce depolamanız gerekiyor, sadece kayısı da değil, bütün ürünler için geçerli. Daha sonra buna katma değer katabilmek için onu sanayi ile buluşturmanız gerekiyor.”

344 PROJEYE 315 MİLYON HİBE SAĞLANDI

Yatırım programında konuşan Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Malatya Milletvekili Öznur Çalık, “2012 ve 2017 yıllarında Malatya’ya 344 projeye 115 milyonluk desteği almış vaziyetteyiz. 2018 yılında da sadece TKDK aracılığıyla 18 milyonluk hibeyi Tarım Bakanımız tarafından alacağız ve bunlar yatırıma dönüştüreceğiz. 18 milyonluk hibe 350 milyonluk yatırımın gelmesine vesile olacak ve 3 bin kişilik bir istihdam sağlayacak. Buraya 7 projenin desteklenmesi ve 2 tanesinin de temelini atmak için buradayız. Bu toplamda 14 milyonluk bir yatırım. Malatya için çok önemli diye düşünüyorum. Bunun toplam hibe miktarı 13 milyon, yatırım miktarı da 31 milyon olacak. Ben TKDK aracılığıyla kadınlarımıza ve gençlerimize verilen desteklere dikkat çekmek istiyorum. Biliyoruz ki Sayın Bakanımız Fakıbaba, kadınlara ve gençlere pozitif bir ayrıcalık yapıyor. Buradan gençlere sesleniyorum, bu başvuruları değerlendirin. Başvurular 30 Nisan’a kadar devam ediyor” dedi.

TKDK Başkanı Hakan Kalender ise yapılan projeleri değerlendirerek, “8 Projenin sözleşmelerini imzalıyoruz, 2 projenin temelini atıyoruz, 3 projenin açılışını yapıyoruz. Kısacası yatırımın ilk aşamasından üretime geçene kadar toplam 12 tesis TKDK tarafından Malatya’ya kazandırılıyor. Malatya’da toplamda 41 milyonluk yatırım yapılacak ve yeni iş imkânları oluşacak. TKDK olarak Avrupa Birliği Fonlarının ağırlıkla kullanıldığı İPAD kapsamında 2011 yılından itibaren 42 ilimizde önemli destekler sağlıyoruz. Malatya bu iller içerisinde en fazla hibe alan 5. İlimizdir. Bu güne kadar Malatya’da 344 projeye 315 milyon hibe sağlandı. Şuan da bulunduğu yerdeki soğuk hava deposu da yine TKDK tarafından Avrupa Birliği standartlarında önemli bir işletmemizdir. Bu tesisler bittiğinde 2018 yılı sonu itibaren Malatya’ya TKDK tarafından yapılan yatırım toplam 350 milyon lirayı bulacaktır” ifadesinde bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber