• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

Bakan Ergün'den Malatya ziyareti

Sanayi ve Ticaret Bakani Nihat Ergün, ''Devlet eliyle ayakkabi, toplu igne, patiska üretmek zamani çoktan geçti'' dedi.

Bakan Ergün'den Malatya ziyareti

Sanayi ve Ticaret Bakani Nihat Ergün, ''Devlet eliyle ayakkabi, toplu igne, patiska üretmek zamani çoktan geçti'' dedi. 18. Malatya Genel Sanayi ve Ticaret Fuari, Uluslararasi Kültür Sanat ve Kayisi Festivali açilisini yapmak üzere Elazig'dan kara yoluyla Malatya'ya gelen Ergün, 2. Organize Sanayi Bölgesinde sanayicilerle bir araya geldi. Organize Sanayi Bölgesi.ni de gezen Ergün, burada yaptigi konusmada, girisimci için siyasi istikrarin çok önemli olduguna vurgu yapti.

 

“Devlet eliyle ayakkabi, toplu igne, patiska üretmek zamani çoktan geçti”

 

Süresi dolan arsa tesvikleri için çalisma yapildigini belirten Ergün, organize sanayi bölgelerinden sanayiciye bedelsiz arsa verilmesini, hiç bir sanayicinin sermayesini arsa için yatirmasini istemedigini, sermayesini makine, teçhizata, pazarlamaya yatirmasini arzu ettigini söyledi. Mütesebbisin olmadigi ülkede kalici gelismenin saglanamayacagini ifade eden Ergün, söyle konustu: ''Vaktiyle mütesebbis yokken, yeterli teknolojik birikim, sermeye birikimimiz yokken, bazi seyleri devlet eliyle yapmak gerekiyordu. Cumhuriyetin ilk yillarinda, birtakim yatirimlar, hizmetler; toplu igne üretmekten, patiska (bez türü) üretmeye, ayakkabi imal etmeye kadar hepsini devlet eliyle yapiyorduk. Çünkü mütesebbis yoktu. Sermaye birikimi, teknolojik birikim yoktu. Devletin öncülük etmesi, dogrudan dogruya isveren olmasi gerekiyordu ama artik o icap etmiyor. Çünkü devlet eliyle ayakkabi, toplu igne, patiska üretmek zamani çoktan geçti. Bunlari yapacak çok sayida insanimiz var. O, daha iyisini yapiyor, olaylari daha iyi görüyor, dünyaya açiliyor, ihracat yapiyor, teknoloji gelistiriyor. Bir mütesebbisin etrafina nasil bir isik saçtigini görüyoruz. Üretimi, ihracati ve istihdamiyla… Türkiye'nin bundan sonraki en önemli basliklarindan birisi girisimci sayisini arttirmak ve girisimci önündeki engelleri kaldirmaktir. Biz dogal gaz, petrol yataklari olan, bunlarla zengin olacak bir ülke degiliz. Biz, çalisarak, üreterek zengin olabiliriz. Bunu da girisimciyle yapabiliriz. Onun önünü açmak, onun isini kolaylastirmak mecburiyetindeyiz.''

    

“En iyi tesvik, siyasi istikrar ve güven ortami”

 

Sanayiciyi motive etmek açisindan tesviklerin önemine deginen Ergün, en iyi tesvikin ülkedeki siyasi istikrar ve güven ortami oldugunu söyledi. Ergün, ''Bir ülkede siyasi istikrar, güven ortami ne kadar saglamsa en büyük tesvik budur. Arsadan, paradan, krediden hepsinden de degerlidir. Eger, ülkenin istikrari, gelecege güvenle bakmasi konusunda, hukukunda, demokrasisinde, insan haklarinda, özgürlüklerinde ciddi bir sorun meydana çikarsa bu ihtimaller degerlendirilmeye baslanirsa o zaman arsa da vergi de enerji tesviki de para etmez. Çünkü; insani motive eden ortam yok olmustur. Ben, sanayici olarak ülkenin gelecegini parlak görmeliyim, aydinlik görmeliyim. 'Yarin siyasi istikrar bozulur mu?', 'Kaos meydana gelir mi?' diye kafamda soru isareti olmayacak. Soru isareti olursa, isterse bütün arsalar bedava olsun, istersen benden hiç para alma üzerine çuvalla para ver yine yatirim yapmam'' diye konustu.

 

“Anayasa degisikliginin asla, isle çok ilgisi var”

     

Anayasa degisikligi referandumunun 12 Eylül.de yapilacagini hatirlatan Bakan Ergün, Türkiye'nin anayasasinda istikrari ve güven ortamini köklestirecek önemli degisikliklerin yapilacagini söyledi. Ekonomik gelismenin en saglam zemininin iyi bir demokrasi olduguna vurgu yapan Ergün, sunlari kaydetti: ''Türkiye'nin Anayasasinda önemli bazi degisiklikler yapilacak. Istikrari ve güven ortamini köklestirecek degisiklikler bunlar. Bize diyorlar ki 'bunun asla isle ilgisi var mi?' Çok var. En çok asla, isle ilgisi var, Türkiye'nin ekonomik gelismesiyle ilgisi var. Çünkü ekonomik gelismenin en saglam zemini iyi bir demokrasidir. Insanlarin gelecege umutla bakabilmesidir. Bunu saglayan her türlü çaba, isle asla ilgili bir çabadir. Türkiye'de kaotik bir yapi meydana getirmek isteyenlerin artik firsat bulamayacaklari güçlü bir hukuk devleti zemini, güçlü bir demokrasi zemini olusturuyorsun.'' Nihat Ergün'e konusmasinin ardindan kayisi ve el dokuma hali hediye edildi.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber