• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

Bakan Açikladi

Gida, Tarim ve Hayvancilik Bakani Faruk Çelik, ekmek fiyatlarinin artirilmasi tartismalarinin spekülatif degerlendirmeler oldugunu belirterek, un fiyatlari veya ekmek fiyatlarinda artisin söz konusu olmadigini söyledi.

Bakan Açikladi

 

Gida, Tarim ve Hayvancilik Bakani Faruk Çelik, Firincilar Odasi Baskani Halil Ibrahim Balci’yi kabul etti. Ekmek fiyatlarina iliskin yapilan açiklamalarin spekülatif degerlendirmeler oldugunu belirten Bakan Çelik, “Ekmek fiyatlarinin belirlenmesi serbest piyasa kosullarinda gerçeklestirilmektedir. Türkiye’de ekmeklik bugday dedigimiz Anadolu kirmizi sert bugdayin 2014 yilindaki fiyati 868 TL ton olarak ortada, 2015’de ise ayni ekmeklik bugdayin fiyati 845 TL ton yani yüzde 3’lük fiyatta gerileme oldugunu görmek mümkün. Stoklarimiza baktigimiz zaman yaklasik 4 milyon ton ekmeklik bugday stogumuz söz konusu. Bugdayin tedarikinde herhangi bir sorun yok. Bu yil ihtiyacimiz olan 19 milyon ton bugdaya karsilik 22,6 milyon tonluk bir üretim söz konusu. Un fiyatlari veya ekmegin fiyat artisini gerektirecek herhangi bir durumun söz konusu olmadigini bu rakamlar çok net bir sekilde ortaya koymaktadir. Yapilan degerlendirmelerin spekülatif degerlendirmeler oldugunu bu vesile ile ifade etmek istiyorum” seklinde konustu.

 

Bakanligin bu konuda yapacagi çalismalarin sorulmasi üzerine Bakan Çelik, “Bakanligimizi direk ilgilendiren ham madde bugday fiyatlarina baktiginiz zaman bugday fiyatlarinda bir artis söz konusu degil. Suanda yakit giderleri de düsüyor. O çerçevede bazi degerlendirmeler yapilabilir. Sayin Basbakanimiz açiklama yapti. Asgari ücretten olusabilecek özellikle istihdama ve üretime yansiyacak hususlarin ele alindigini ve ilgili bakanliklarin çalistiklarini biliyoruz” dedi.

 

“BIZ RUS ÇIFTÇISINI MAGDUR EDECEGIZ DIYE BIR ÇALISMAMIZ SÖZ KONUSU DEGIL”

 

“Türkiye’nin Rusya’dan bugday alimini durdurmasi söz konusu mudur?” sorusuna Bakan Çelik, “Rusya’nin 1 Ocak’tan sonra uygulayacagi meyve ve sebzeyle ilgili bazi kararlari henüz uygulamaya girmis degil. 1 Ocak’tan itibaren girdigi an Türkiye’nin bu konularla ilgili alacagi önlemler gerekiyor ise alacak ama suanda Türkiye’nin bu anlamda ne kamuoyuna ne kendi iç bünyesinde deklere ettigi herhangi bir konu söz konusu degil. ‘Biz Rus çiftçisini magdur edecegiz’ diye bir çalismamiz söz konusu degil. Konunun kendi alaninda çözülmesi gerekiyor” yanitini verdi.

 

“1 OCAK SONRASI GELISMELER ILE TÜRKIYE ATMASI GEREKEN ADIMLAR OLURSA ATAR”

 

Rusya’nin 1 Ocak’ta yaptirim uygulamasi halinde önlemler alindigina dikkat çeken Bakan Çelik, “Ilgili bakan arkadaslarla benim de katildigim birkaç toplanti gerçeklestirildi. Gerek ihracatçilarimizin, gerek üreticilerimizin meydana gelebilecek muhtemel durumlar karsisinda ne gibi önlemler alinacagi konusu bakanliklar arasinda degerlendirildi. Bugün Türkiye’nin önlemlerini açiklamasini dogru bulmuyorum. 1 Ocak sonrasi gelismeler ile Türkiye atmasi gereken adimlar olursa atar” diye konustu.

“IKI ÜLKE ARASINDAKI DOSTLUGA KAHVENIN VESILE OLMASINI DILIYORUM”

Bir gazetecinin “Türk kahvesi Rusya’da Rus kahvesi olarak degistirilmis. Bu konuda degerlendirmeniz nedir?” sorusuna Bakan Çelik, “Kahvenin özünü degistiremezler, 40 yil hatiri yine devam eder insallah. Iki ülke arasindaki dostluga kahvenin vesile olmasini diliyorum” yanitini verdi.
Firincilar Odasi Baskani Halil Ibrahim Balci da konu üzerine açiklamalarda bulunarak, “2,5 yildir ekmek fiyatlarinda bir degisiklik yok. Fakat son günlerde un fiyatlarinda ki spekülatif artislar neticesinde ve çalisanlarimiz da ki fiyat artisi akaryakit, elektrik ve diger fiyat artislarindan dolayi esnafimizin rahat olamadigini söyleyebiliriz. Gida, Tarim ve Hayvancilik Bakanligimizin yapacagi çalisma neticesinde olusacak olan tabloya göre hareket edecegiz” dedi.

 

“BIR FIYAT ARTISI OLSA DAHI RAKAMIN BU OLMASI MÜMKÜN DEGILDIR”

 

250 gram ekmegin 1,50 TL olacagi ifadesinin kesinle gerçegi yansitmadigini belirten Balci, “Bir fiyat artisi olsa dahi rakamin bu olmasi mümkün degildir. Biz yetkili kurum olarak ve firinci esnafi olarak böyle bir oran artisi olarak halkimizin karsisina çikmadik. Ülke genelinde bugün itibari ile 250 gram ekmek 1 TL ve 1 lira 25 kurustan satilmakta. Totalde de biz hiçbir zaman gelecek bir fiyat artisinda 1 lira 25 kurusun üzerinde olmamasi yönünde gerekli hassasiyeti firinci esnafi gösteriyor, göstermek zorunda” ifadelerini kullandi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber