• DOLAR
  5,7387
  % 0,22
 • EURO
  6,3692
  % 0,07
 • ALTIN
  277,2091
  % -0,10
 • BIST
  96.032
  % 0,78

AYASOFYA İSLAM’INDIR

AYASOFYA İSLAM’INDIR

Tarih boyunca nice fetihler yapmış , nice şehri İslam’la şereflendirmiştir Müslüman Ordular. Bir şehir fethedilmeden önce direnmeden teslim olursa bu şehirde bulunan gayrimüslim ibadethanelerinin statüsü değişmez.Ancak İslam Ordularına saldıran , taşkınlık eden ve bu sebeple fethedilen şehrin ibadethanesi “kılıç hakkı” olarak camiye çevrilir. Bu Müslümanların hakkıdır. Fethi Rasulullah (sav) ile müjdelenen şehir İstanbul’da Bizans askerlerinin mukavemet göstermesinden dolayı çarpışma ile alınmış, böylece Ayasofya’da fethin sembolü olarak İslam’ın ma’bedi olmaya hak kazanmıştır.
Ayasofya 532- 537 yılları arasında patrik katedralı olarak inşa edilmiş , 1453 yılına kadar da hristiyanların en kutsal ibadethanelerinden biri olarak kalmıştır. 1453 ‘de İslam’la şereflenen Ayasofya 1935 yılına kadar cami olarak kullanılmış , tek parti döneminde müze haline getirilmiş ve bugün hâlâ bu statüdedir. 84 yıldır müze olarak esaret altında bulunan İslam’ın mabedi , Fatih’in emaneti ve vakfiyesi olan Ayasofya, her Müslümanın yüreğinde bir hüzün olarak durmaktadır. Abdest alarak girdiği camiye,  bilet alarak girmek zorunda bırakılmıştır Müslüman Türkiye ahalisi. Üstelik içinde namaz kılmakta kat’i suretle yasaktır. Yaka paça dışarı atılır namaz kılan kişiler. Ancak sanatsal pozlar verip , gece vakti kapılarını açtırmaya imtiyazlı zevatta vardır maalesef !
Ayasofya’yı Müslümanların nazarında ehemmiyetli kılan büyük ve gösterişli bir ma’bed olmasının yanı sıra fethin sembolü , İstanbul’un kıyamete dek Müslüman toprağı kalmasının da alameti olmasından kaynaklanır. Ayasofya’da Ramazan-ı Şerif’de okunan Kur’an’dan bile rahatsız olup çılgına dönen, iç işlerimize karışma küstahlığı gösteren Yunan yetkililerinin tavrı Ayasofya’nın da ne demek olduğunu gösteriyor aslında.Ayasofya’da kılınan namaz küffarın korkusu olmuştur asırlardır. Batılılışma ve Batı’yı memnun etme adına Ayasofya’yı müzeye çevirenler , bizi özümüzden koparıp asimile etme gayretine düşenler, Ayasofya’nın müze yapılması ile Müslüman ahalinin de izzeti ile oynamıştır. 80 yılı aşkın süredir Müslümanların Ayasofya isteği cevapsız kalıyor , gelen her iktidar türlü bahanelerle geçiştiriyor bu en doğal isteği ne yazık ki.
Bugünlerde Ayasofya’nın onuruna , tarihine , Müslümanlar nezdinde ki saygınlığına yapılan saldırılar da tekrar gündeme getirmiştir Ayasofya’yı. Ve ortak tavır haline gelmiştir bu esaretin son bulması.
Ayasofya mutlaka açılmalıdır.Avlusunda abdest alanlar , içerisinde namaz kılanlarla şâd edilmelidir. Yetmez mi esaret ?
Üstad Necip Fazıl 1965 yılında MTTB gençliğine verdiği tarihi hitabetinde bu meseleye değinmiş ” Ayasofya açılacak… Hem de öylesine açılacak ki, kaybedilen bütün mânalar, zincire vurulmuş masumlar gibi onun içinden fırlayacak!.. Öylesine açılacak ki, bu millete iyilik ve kötülük etmişlerin dosyaları da onun mahzenlerinde ele geçecek…
Ayasofya açılacak!… Bütün değer ölçülerini, tarih hükümlerini, dünyalar arası mahsup sırlarını, her iş ve her şey hakkındaki gerçek miyarları çerçeveleyici bir kitap gibi açılacak…
Allah tarafından mühürlenmiş kalplerin mühürlediği Ayasofya, onların aynı şekilde mühürlemeğe yeltenip de hiçbir şey yapamadığı, günden güne kabaran akınını durduramadığı ve çığlaştığı günü dehşetle kolladığı mukaddesatçı Türk gençliğinin kalbi gibi açılacak…
Ayasofya’yı, artık önüne geçilmez bu sel açacak…
Bekleyin gençler!.. Biraz daha rahmet yağsın… Sel yakındır.” diyerek bu coşku ile gençlere hitap etmiştir. ( Hitabelerim-Necip Fazıl Kısakürek )
Yazımı Şair Mücahit Sağır’ın  “Ayasofya”  şiiri ile sonlandırıyor , siz değerli okurlarımı Allah’a emanet ediyorum.
”Nedir gözünden akan bu yaşların sebebi
Söyle Ey Ayasofya kim dağladı sîneni
Neden bir yetim gibi boynunu büküyorsun
Taşınamaz bu yükü omzuna yüklüyorsun

Neden kapın kapalı,neden kısık minaren
Bu kadar müslümandan yok mu sana bir yaren
Zifiri karanlıkta mahyaların yanmıyor
Sana âmâ olanın yolu aydınlanmıyor

Mübarek gecelere susadın,biliyorum
Allah’tan senin için bir berat diliyorum.
İstiyorum avlunda yine kuşlar uçuşsun
Okunan ezanlarla mü’minler Hakk’a koşsun

Bayramlarda yeniden sevinçle dolsun kalbin
Mihrabın,minberin ve taşların desin ”Âmin! ”
Ümidini kessinler inkarcılar göğsünden
Şehadet yankılansın dökülen son sözünden.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber