• DOLAR
  5,9011
  % 0,54
 • EURO
  6,6346
  % 0,12
 • ALTIN
  254,6448
  % 0,52
 • BIST
  90.787
  % 0,32

Attarlar Odası Sorunları Dinleyip Çözüm Sunacak

Attarlar Odasına bağlı esnafların birçok sorunla boğuştuğunu vurgulayan Attarlar Odası Başkanı Cavlak, “Önümüzdeki günlerde esnaflarımızı belli bir düzen içerisinde ziyaret etmeye başlayacak ve birebir istişareler gerçekleştirerek önerilerini alacağız. Sorunlarımız ve aldığımız önerileri de harmanlayarak çözüm önerilerimizi belirleyerek gerekli girişimleri başlatacağız. Şuan için önceliğimiz 2019 yılı için ilan reklam ve tabela vergilerindeki sorunları ve yüksek fiyatın düşürülmesi konusunda Büyükşehir Belediyemiz nezdinde girişimlerimiz olacak.” dedi

Attarlar Odası Sorunları Dinleyip Çözüm Sunacak

Attarlar Odası Başkanı Sinan Cavlak ile oda üyelerini yaşadığı sıkıntıları ve çözüm önerilerini konuştuk. Oda üyelerinin birikmiş çok fazla sorunu olduğunu vurgulayan Cavlak şunları dile getirdi: “Bunlardan bir bölümü tüm esnaflarımızın karşı karşıya oldukları sorunlardan oluşuyor. Ancak özelde bize bağlı sektörlerimizi değerlendirecek olursak birkaçını şöyle sıralayabiliriz. Kitap kırtasiyecilerimiz özellikle zincir marketlerin okul sezonlarında kırtasiye reyonu açarak sektörümüzün pastasını önemli oranda bozmaları var. Kozmetik ve parfümeri sektörümüzün işportada kalitesiz, bununla birlikte ucuz satılan ürünlerden dolayı mağduriyetleri var. Çiçekçi esnafımızın özelikle özel gün ve gecelerde korsan çiçekçilerin türemesinden dolayı sorunları var. Matbaacı esnaflarımızın son aylarda yükselen girdi maliyetleri ile birlikte uygulanmakta ilan reklam bedellerinin yüksekliği sorunları var. Tabelacı ve reklamcı esnafımızın yine girdi maliyetleri ile birlikte tabela vergilerindeki yüksekliğinden kaynaklanan iş düşüklüğü var. Petshopçu esnaflarımızın canlı hayvan bulundurma ve satışı ile ilgili getirdiği yeni koşulların oluşturduğu mağduriyetler var. Av Bayisi esnaflarımızın Battalgazi bölgesinde kaymakamlıkça idari bir uygulamayla avcılara av tüfeği satışı sınırlandırması var. Aktarlarımızın ekmeğini ellerinden almaya dönük ilaç şirketlerinin uyguladığı alan daraltma ve sektörü tekellerine alma girişimleri var. Kurs merkezlerimizin son yıllarda sürekli değişen mevzuat ve uygulamalarla alakalı mağduriyetleri var. Plastik oyuncakçı esnaflarımızın oyuncak avm denilebilecek ölçüde güçlü sermayelerle ve ulusal markaların Malatya da açılmasından dolayı rekabet edebilme konusunda eksikleri var. Ve bütün esnaflarımızın döviz kuru manipülasyonuna bağlı maliyet artışları ve bununla birlikte toptancı stokçuların fırsatçılıklarından kaynaklı yaşadıkları sorunlar var.”

YAŞANAN SORUNLARA ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Yaşanan sorunlara çözüm önerilerini Cavlak şu şekilde sıraladı: “ Öncelikli olarak Attarlar Esnaf Odası adaylığımız döneminde altını çizdiğim bir konu vardı. Esnaflarımızla sağlıklı iletişim kuracağız dedik. Bunun gereği olarak iletişim bilgisi güncellemelerimizi yaptık ve her önemli gelişmeden esnaflarımızı haberdar ediyor, karşılaştıkları problemlerle ilgili bizi haberdar etmelerini talep ediyoruz. Her sektörün sorunlarını net olarak belirledik, belirliyoruz. Şuan için önceliğimiz 2019 yılı için ilan reklam ve tabela vergilerindeki sorunları ve yüksek fiyatın düşürülmesi konusunda Malatya Büyükşehir Belediyemiz nezdinde girişimlerimiz olacak. Özellikle de tabela vergilerindeki yüksek fiyat tüm esnafımızı olumsuz etkilediği gibi tabelacı ve reklamcı esnafımızı da olumsuz etkiliyor. Bununla birlikte tabela fiyatlandırmasında bölgeler arasında adaletsizlikler var. Birinci bölgede yer alan bir iş hanının son katında iç cephedeki bir cam yazısı bile şehrin en işlek yerindeki bir esnafın ödediği tabela vergisi ile aynı tutuluyor. Bu adaletsizliğe bir çözüm bulunmasını bekliyoruz. Ankara Büyükşehir Belediyesi radikal bir kararla tüm su bedellerinde yüzde 17 indirime gitti. Malatya’da ticarethanelerde kullanılan su bedeli hakikaten çok yüksek. Neredeyse metreküpü 10 liraya geliyor atık su bedelleriyle birlikte. Özellikle bu zor günlerde Malatya Büyükşehir Belediyemizin esnafımız lehine kararlar alacağını umuyoruz. Sayın Hacı Uğur Polat ve Belediye Meclisi bu yönde bir karar alırsa esnaflarımız tarafından ayakta alkışlanacaktır.”

Rahime Gül Erbaş (Özel Haber)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber