• DOLAR
  6,8053
  %-0,14
 • EURO
  7,4208
  %-0,12
 • ALTIN
  377,47
  %-0,68
 • BIST
  8,2963
  %0,03

ASMYD Malatya’da Temellerini Sağlam Attı

Anadolu Spor Medyası ve Yazarlar Derneği’ni kuran Genel Başkan Akif Çelik ile spor ve spora dair konuları masaya yatırdık. Derneğin kuruluş amacına değinen Dernek Genel Başkanı Çelik, “Amacımız hem kurumlar arası sporun kaynaştırıcı ve birleştirici özelliğinden faydalanmak ve kurumlar arası dostluk köprüsünü oluşturmak. Ülke sporuna katkı sunmak, yerelde de Malatya’nın sporuna katkı sunmak. Günümüzde spor deyince akla futbol geliyor ama amatör spor ve saha sporlarını ihmal ediyoruz. Ayda bir bütün spor tabanları birliklerini bir araya getirip Malatya’nın spor yönünden eksiklerini hep beraber masaya yatıralım istiyoruz, kazanan Malatya olsun.” ifadesini kullandı

ASMYD Malatya’da Temellerini Sağlam Attı

Derneğinizden biraz bahsedebilir misiniz?

Anadolu Spor Medyası ve Yazarlar Derneği yaklaşık 3 ay önce genel merkezi Malatya da olmak kaydıyla kuruluş aşamasını tamamladı. Kuruluş aşamasını tamamladıktan kısa süre sonra televizyon gazete internet haberciliği ve spor yorumculuğu yapan akademisyenlerden oluşan 50’ye yakın arkadaşımızı çatımız altında buluşturduk. İlk etapta Ankara da Avrupa gazeteciler derneği başkanı ve aynı zamanda Türkiye Büyük Millet Meclisi TV kurucularından Adnan Fişek’i Ankara temsilcisi yaptık. Manisa Adıyaman Elâzığ Diyarbakır Şanlıurfa olmak şartıyla yaklaşık 10 il de temsilcilikler açtık.  Amacımız paneller, aktiviteler, turnuvalar, bunun yanında gençlerimizi kötü alışkanlıklardan arındırıp spora teşvik etmek için kurduk. Özellikle Adıyaman- Elâzığ şehirleri arası dostluk köprüsü projesini hemen gerçekleştirdik.

Derneği kurulmasından sonra gerçekleştirdiğiniz faaliyetler nelerdir?

Geçmişte kulüp başkanlığı yapmış ve yazarlık yapan Malatya’nın değerlerinden Atilla kantarcı adına kurumlar arası futbol turnuvasını düzenledik. Buradaki amacımız hem kurumlar arası sporun kaynaştırıcı ve birleştirici özelliğinden faydalanmak ve kurumlar arası dostluk köprüsünü oluşturmak. Güzel bir turnuva geçti. Fair play buluşmaları adı altında yılın spor adamları ödül törenini gerçekleştirdik. Burada ulusal da TRT spor programcısı Erdoğan Arıkan’ı, TRT Spor Yorumcusu Alp Pehlivanı, Demir Ören Müdürü Uğur Demirkırdı, küresel gazeteciler konseyi başkanı Mehmet Ali Dim, Malatya sporumuzdan Aleksice, Adem ve kendi alanlarından başarılı olanlara ödüller verildi. Bu ödül törenlerini geleneksel hale getireceğiz.

Kuruluşunu tamamlayan bu derneği esas amacı ne?

Derneğimizin Malatya da olması Malatya için büyük bir katkı. Yakın zamanda 35-40 ili bizimle çalışması için temsilcilik vereceğiz. Amacımız ülke sporuna katkı sunmak yerelde de Malatya’nın sporuna katkı sunmak. Günümüzde spor deyince akla futbol geliyor ama amatör spor ve saha sporlarını ihmal etmişiz.  Amatör kulüplerle ilgili projemizi verdik ve örneğini de verdik, Sakarya da adana da Elâzığ da Diyarbakır da var. Bugün TOKİ’ye bakıyoruz 50 bine yakın vatandaş yaşamakta orada bir yaşam merkezi yürüyüş alanları spor kompleksi bisiklet alanları yok bunun için projeler hazırlıyoruz. Gençlik sporları il müdürlüğü, amatör kulüpler federasyonu gibi baktığımızda bütün spor tabanları birlikleri ile ikili uyum halinde çalışıyoruz. Bayramdan sonra bir projemiz var ayda bir bütün spor tabanları birliklerini bir araya getirip Malatya’nın spor önündeki eksiklerini hep beraber masaya yatıralım kazanan Malatya olsun.

Spora katkı sunmak ve gençleri spora teşvik etmek için neler yapıyorsunuz?

Bizler küresel gazeteciler konseyi ile birlikte çalışıyoruz. Avrupa ulusal ve yerel olmak üzere 3’e ayrılan bir konsey. Bizler burada yaptığımız faaliyetlerin aynısını temsilciliklerimizde kendi illerinde faaliyet göstermesini istiyoruz. Bayramdan sonra Adıyaman’da bir organizasyon düzenleyeceğiz. Erdoğan Arıkan alp pehlivan gibi farklı isimlerinde olduğu bir seminer yapacağız.  Milli eğitim müdürlüğümüze dilekçe verdik “spora evet, şiddete hayır! “ konulu panel verelim diye, bu panellerde iki tane akademisyen bir tane Malatya spordan bir futbolcu olacak bir gencimizi kötü alışkanlıklardan arındırıp spora teşvik edersek ne mutlu bize. Bizim toplumumuza karşı borçlarımız var faydalı hizmetler yapmamız lazım.  Bayramdan sonra bir tane panelimiz var İnönü üniversitesi veya başka kurumlarla da yapabiliriz. Hamit altıntop ve Ampute milli takım kaptanımız kaptan Osman’ı davet ettik. Sık sık panellerle aktivitelerle Adıyaman Sivas kayseri illerimizle dostluk köprüsü adı altında faydalı işler yapmak için çalışıyoruz.

Gerçekleştirmeyi hedeflediğini projeleriniz var mı?

Evkur Malatya sporumuzun UEFA’ya çıktı yönetimi teknik heyeti tebrik ediyoruz. Bundan sonraki süreçte de üst yapının aynısının alt yapıdaki başarılarını da bekliyoruz. Yeşilyurt Belediye sporumuz 3. Lige çıktı bu da Malatya’mıza için çok büyük bir şans. Malatya İdmanyurdu, Pütürge Belediye sporumuz önümüzdeki yıl bölgesel amatör ligde bizi temsil edecekler ve orda da profesyonel bir takım çıkar. Malatya’mıza en kısa zamanda spor alanında amatöre ve TOKİ’ye yaşam alanı, hipodrom ve daha iyi hizmetler yapılmasını umuyorum.

M.Ali Günaydın’ın Röportajı

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber