• DOLAR
  7,6686
 • EURO
  8,9174
 • ALTIN
  459,15
 • BIST
  1,1626
Nedim Sağır
Nedim Sağır
nedim.sagir@malatyasonsoz.com.tr
AŞK…..
 • 0
 • 2363
 • 23 Eylül 2018 Pazar
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

Allah ‘ın selamı ve inayeti üzerimize olsun her iki cihanda….

Bu hafta; yaratılan en mukaddes konu üzerinde sizlerle hasbihal etmek istiyorum. Öyle bir konu ki tarif edilemeyen ancak tecelli ettiği kalbi; safiyye mertebesine ulaştıran safiyete sahip, öyle bir konu ki bir çok kişinin tarif ettiğini zannettiği fakat sadece kişideki görünen te’sirini anlattığı laf ebeliğinden öte gitmeyen, bedeli can olan fedakarlık…Öyle bir konu ki fıtratındaki temizlik ve saflığı insan tarafından çoğu zaman yanlış ve nefsi tanımlamalarla şeytani ve hayvani arzu ve isteklere kurban edilen ,ruhi membadan nefsi ve hayvani arzulara peşkeş çekilen.Öyle bir konu ki tecelli etmek istediği her bir kişide farklı aynalarda boy gösteren, sonsuz tat ve güzelliğe sahip.Öyle bir konu ki varlığı her hâl ve zamanda te’sirini gösterip Cemalini göstermeyen meçhulû la-ma’lum bir konu.

İşte buna verilen isim üç harften oluşan bir isimdir: “AŞK”….

Ve kime aşk nasip olmuşsa yine o kişide üç harfli bir tecelli olur: “HİÇ”..

Aşk yokluk ocağıdır. Ben dediğin “beni” aşk narıyla eritip,Yâr’da hayat bulma halidir.Aşk ehli mâşukuna her zerresiyle yönelip ben O’na aidim teslimiyeti içinde kıblesini ve rotasını değiştirmez ,sekteye uğratmaz.

“Bir lahza ruhum senden gayri düşse,k endimi dinden çıkmış merdut bilirim” (NS)

Kalbin inanç ve teslimiyet halidir.

Aşk; kâle düşünce,hali aşk olanlar birbir kayboluyor yeryüzünde.Aşk yârin adını dilde tesbih,halini hal,cemaline teveccühü ruha gıda,zikrini kalbe şifa bilmektir.Aşk;Rabbimin Kitab-ı Kadim’de beyan ettiği gibi O’nun boyasıyla boyanıp,Onunla görmek,Onunla konuşmak,Onunla hemhal olmaktır.İşte tüm bunları başaran Aşk nasipdarı, artık kendine ait olan her şeyden sıyrılmış; Ahlakı yârin ahlakı,gözü onun gözü,dili onun dili ,kısacası Onu yansıtan bir mir’at olmuştur.Dolayısıyla ikilik halinden,şirkten ve gafil olmaktan kurtulmuş,Vahdet makamının tevhid ehli olarak kamil iman sahibi olmuştur.

Aşk istemekle,çalışmakla elde edilemez,Yâr seni dilemedikçe sen Onu diliyemezsin,Yâr sana yönelmedikçe sen Ona yönelemezsin.

Aşk;yarattığı herşeyin rızkını üstlenen Rezzak’ın takdir ettiği varlıkta yaşar.Aşk en kutsal ve en berrak ab-ı hayat olduğu için en seçkin kulda kaynak olup akar sonsuzluk okyanusuna.

İçinde yaşadığımız bu zamanda bütün güzel olan şeyler zayi olduğu gibi Aşkta ziyan ehillerinin elinde zayi edilmeye çalışılıyor.Ehline malumdur ki Aşkı kirletmeye kimsenin gücü yetmez. Ancak bu kutsal hal;kendini zayi etmeye niyetli olanları nefsinin ve şehevi duygularının zebunu ederek zelil, hakir ve kahreder.

Kapitalist ve egoist merkezli hayatın kölesi olanlar dünyayı kirletip ahiretlerini de mahvediyorlar.Oysa tek çare aşık olmak .Nasibinizde yoksa bari aşkı sevmeye,sevdirmeye çalışın.Göreceksiniz ki aşkın kuvvetli çekim gücü birbirinden kopan her şeyi toparlar ve bir araya getirir.

Aşk;en güzel ikram,en yüksek makam ve en şerefli haldir.Çünkü içinde ihlas, samimiyet, sadakat ve tam bir kulluk vardır. Hem de bütün korkulardan uzak, bütün beklentilerden arınmış bir haldir.

Uğruna yanarken yârin,O bana yeter diyebilmektir,Her şeyde onu hatırlatan bir işaret var diyerek ta’zim etmektir.

Aşkın olmadığı yerde şirkin ve delaletin hakimiyeti vardır.Aşkın olmadığı yerde menfaat ve münafıklık vardır.Aşkın olmadığı beden ülkesinin kalp sarayı putcukların hengamesiyle hercümerc olmuştur.

Yâri razı etmenin hoşnutluğu aşığın tek gayesidir.Maşuk’tan geleni rızayla kabullenen,aşkın selamet sahiline demir atmıştır.

Ey Yar-i Mutlak olan Cananım,mahrum kılma bizi aşkından diyerek;

sevgiyle rızıklanmanızı temenni ediyorum.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber