• DOLAR
  6,8168
  %0,11
 • EURO
  7,4306
  %0,08
 • ALTIN
  378,57
  %0,02
 • BIST
  8,3208
  %0,17

Aşırı Beslenme Tehlikesi Büyüyor

Malatya Veteriner Odası Başkanlığı tarafından 7 Haziran Dünya Gıda Güvenliği Günü nedeniyle basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda Türk Veteriner Hekimleri Birliği olarak global açlığın önlenmesi ile güvenli ve güvenilir gıda için veteriner hekimlerine büyük görevler düştüğü belirtildi. Bu amaçla da Dünya Gıda Güvenliği için hakça bölüşmeye, açlığa, sağlıklı, insanca bir yaşama ve ileri veteriner hekimlik uygulamalarına önem verilmesini hatırlattı. Eroğlu bu amaçla Dünya Gıda Güvenliği Günü’nün veteriner hekimler tarafından etkin bir şekilde gündeme getirilmesini istedi. Aşırı beslenme tehlikesinin sürdüğü kaydedilen açıklamada son yıllarda günden güne artan Obezite’ye dikkat çekildi

Aşırı Beslenme Tehlikesi Büyüyor

Düzenlenen basın toplantısına Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB) Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu başkanlığında, Veteriner Odası Başkanı Ergün Koşar, eski başkanlardan Ertuğrul Özdemir, Ali Sonkaya, Hasan Korkmaz, Abuzer Göğüs, Şahin Erşan ve gazeteciler katıldı. Malatya Veteriner Odası Başkanı Ergün Koşar’ın selamlama konuşmasının ardından söz alan TVHB Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu 7 Haziran Dünya Gıda Güvenliği Günü olduğunu hatırlatarak Dünya Gıda Güvenliği gününün bu yıl ‘Gıda Güvenliği, Herkesin Sorumluluğu’ teması ile kutlanacağını söyledi. Eroğlu, “Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ile Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) işbirliği çerçevesinde, üye ülkelerde ilki bu sene kutlanacak olan “Dünya Gıda Güvenliği Günü” etkinliklerinin gelecek yıllarda da sürdürülebilirlik çerçevesinde düzenlenmesi konusunda tavsiyede bulunulmuştur.Dünya Gıda Güvenliği Günü kapsamında; gıda kaynaklı biyolojik, kimyasal ve fiziksel tehlikelere dikkat çekilirken, gıda kaynaklı risklerin tespit edilmesi, önlenmesi ve yönetilmesine olan ihtiyaç, gıda güvencesinin temini, ekonomik refah, tarım, pazara erişim, turizm ile sürdürülebilir kalkınma konularının tartışılması hedeflenmektedir.Her bireyin güvenli, besleyici ve yeterli besim maddelerine erişimi temel insanı bir hak olarak görülmelidir. Dünya Sağlık Örgütü’ nün, gıda kaynaklı hastalıkların tahmini global yıkımı ile ilgili yayınladığı rapora göre, dünyada her yıl ortalama 600 milyon kişide kimyasallar, bakteri, virüs, parazit ve toksin gibi maddelerle bulaşan gıdaların tüketilmesi sonucunda gıda zehirlenmesi vakası yaşanmakta olup, yer yüzündeki her 10 kişiden birisinin tehlikeyle bulaşık gıda tüketmek zorunda kalması dolayısı ile tıbbi tedaviye ihtiyaç duyar hale geldiği görülmektedir. Maalesef, gıda güvenliğine duyulan ihtiyaç ancak gıda zehirlenmesinin ortaya çıkmasından sonra toplum tarafından önemi anlaşılabilmesi gibi bir sorun ile karş karşıya bulunmaktayız. Güvenli olmayan gıdalar, çok sayıda hastalık yapan bakteri, virüs, parazit ya da kimyasal ve fiziksel tehlikeler dolayısı ile mide barsak enfeksiyonlarından başlayıp, kansere kadar varan 200’den fazla hastalığa neden olabilmektedir.

821 MİLYON KİŞİ AÇLIK VE SUSUZLUK TEHDİDİ ALTINDA

Öte yandan Birleşmiş Milletler Örgütü tarafından hazırlanan rapora göre; Dünyada 821 milyon kişi bir başka ifadeyle her 9 insandan biri kronik aç ve temiz su bulamıyor. Başka bir tespitle 1.5 milyar insan günde 1 dolarla geçinmekte ve bunun üçte biri çocuk. Özellikle 5 yaşın altındaki çocukların yüzde 22’sinde, açlık ve yetersiz beslenme nedeniyle gelişme bozuklukları yaşandığı kaydedilmekte, ölenlerin sayısı yüz binlerle ifade edilmektedir. Madalyonun diğer yüzüne bakıldığında ise aşırı beslenmenin, obezitenin küreselleşmesine tanık olunmaktadır. Obezitenin küresel ekonomiye etkisi yaklaşık 2 trilyon dolar.”

A. Vahap Kaygusuz

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber