• DOLAR
  6,8627
 • EURO
  7,7740
 • ALTIN
  397,05
 • BIST
  1,1300

“Asıl Mesele Getirmekte Değil…”

“Öğrenci getirmekte ülke ve şehir olarak her hangi bir problemimiz yok. Asıl problem buraya getirdiğimiz, öğrencileri mezun etmekte. Gelen öğrenci üniversiteyi beğenirse, şehri beğenirse, şehirle uyumlu bir ambiyans yakalarsa burada kalacaktır. “diyen ve 130 öğrenciyi Afrika’nın farklı ülkelerinden İnönü Üniversitesine kazandıran Afrika Araştırmaları Merkezi Müdürü Dr. İsmail Söylemez ile merkezde yapılan çalışmaları, merkezde bulunan birimleri, öğrencilerin Malatya’ya uyumunu konuştuk

“Asıl Mesele Getirmekte Değil…”

“Öğrenci getirmekte ülke ve şehir olarak her hangi bir problemimiz yok. Asıl problem buraya getirdiğimiz, öğrencileri mezun etmekte. Gelen öğrenci üniversiteyi beğenirse, şehri beğenirse, şehirle uyumlu bir ambiyans yakalarsa burada kalacaktır. “diyen ve 130 öğrenciyi Afrika’nın farklı ülkelerinden İnönü Üniversitesine kazandıran Afrika Araştırmaları Merkezi Müdürü Dr. İsmail Söylemez ile merkezde yapılan çalışmaları, merkezde bulunan birimleri, öğrencilerin Malatya’ya uyumunu konuştuk

Afrika araştırmaları merkezinde ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?

Afrika araştırmaları Merkezi YÖK’ün onayıyla 2019 yılında kuruldu.  Kuruluşundan beri kurucu müdür olarak merkezde görev yapmaktayım.  2000’li yıllardan itibaren hükümetimizin Afrika açılımı söz konusu. Afrika ülkelerinde mevcut büyükelçilik sayımızı artırmaya yoluna gittik.  Buna da ciddi bir mesafe alındı. Sonrasında 2009 yılı itibariyle artık Afrika açılımı ve Afrika yılı gibi özel çalışmalar yapıldı.  Akademik Cami yanında ülkenin mi milli çizgisine destek sunmak, katkı sunmak akademik içerik üretmek, yatırımcılara yol açmak, ilgililere içerik analiz raporlar oluşturmak ve sunmak amacıyla kurulan akademik merkez.  Rektörümüz Ahmet Kızılay hocamızın özellikleri ve gayreti ile oluşan bir merkez. Afrika Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezinde öncelikli olarak Afrika ile ilgili çalışmalar yapmayı hedefleyen bir merkez.  Akademik dergi çalışmamız var.  Afrika ile ilgili akademik makalelerin, akademik araştırmaların yer aldığı bir çalışma olacak. Merkezimiz bünyesinde kitap yayını projemiz var, çeviri projemiz var.  Antika dillerinden Türkçeye Türkçeden Afrika dillerine,  gerek edebi gerekse de tarihi eserler olmak üzere çevirirler yapmayı planlamaktayız.  Bununla ilgili çalışmalarımızı başlattık.  Afrika’da öğrencilerimizin çıkaracağı Bir de Afrika gazetesini yayınlamayı düşünüyoruz.  Bununla ilgili de çalışmalarımızı başlattık ve sürdürüyoruz.  Afrika araştırmaları merkezimizin bir diğer ayağı da Afrika’dan ülkemize özellikle de şehrimize öğrenci getirmek. Afrika açılım yılı bizim için de bu seneydi. 2019 yılı itibariyle İnönü Üniversitesi bir Afrika açılımı yaptı. Ve tarihinde ilk defa bu kadar Afrikalı öğrenciye kapısını açtı. Ben merkez müdürü olarak Afrika’ya giderek 4 ülkede Yabancı Öğrenci Giriş Sınavlarını uyguladım. O sınavdaki başarılar ve tercih durumlarına göre yaklaşık 130 tane öğrencimizi bu sene İnönü Üniversitemize kayıtlarını yaptık.

Hangi ülkelerden öğrencileriniz var ve hangi bölümleri tercih ettiler?

Başta Somali olmak üzere, Cibuti, Etiyopya, Mali, Malavi, Kamerun, Tanzanya, Mısır gibi ülkelerden öğrencilerimiz var. Bölüm tercihleri çok çeşitli. Kampüsteki her bölüm tercih edilebiliyor. Üniversitemizin Avrupa’da olmak üzere Sağlık bilimleri ve Tıp Fakültesi çok fazla talep görüyor. Ama puanı çok yüksek. Oraya girmeye puanı yetmeyen öğrenciler bir tık aşağıdan girerek burada TÖMER kursunu tamamladıktan sonra YÖS’e tekrar hazırlanarak, önümüzdeki yıl sınava girerek daha yüksek bölümlere de girmeyi hedefliyorlar. Mühendislik fakültesinde, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde, Fen Edebiyat Fakültesinde, Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulunda, Eğitim Bilimlerinde, İlahiyat Fakültesinde, Müzik, resim gibi özel yetenekle öğrenci alan bölümler de dâhil olmak üzere her bölümde öğrencimiz var.

Afrika araştırmaları merkezinin içinde hangi birimler var?

Afrika araştırmaları bünyesinde çalışmaları yürütebilmek için akademik çalışmaları yürütebilmek için arşiv oluşturmamız gerekiyordu. Bunun için de Afrika İhtisas Kütüphanesini kurduk. Burada Afrika ile ilgili araştırma yapmak isteyen özellikle lisansüstü öğrencilerin kaynaklara ulaşma güçlüğünü ortadan kaldırmak, kaynaklara doğrudan ulaşmayı sağlamak için bu kütüphaneyi kurduk.  Kütüphanemizde çeşitli dillerden kaynaklar olacak. Arapça, Anharca, Somalice, Slavilizce, İngilizce, Fransızca, Avsa dilinden ve Türkçe kaynaklarımız olmak üzere çeşitli dillerden de kaynakları orada bulunduracağız. Afrika Araştırmaları Akademik dergisini yayınlamayı planlıyoruz. Bir birimimiz de akademik dergimiz olacak. Bu birimimiz de Türkiye ve dünyada Afrika ile ilgili akademik makale üreten herkese açık bir platform olacak. Başta öğrencilerimiz olmak üzere pozitif ayrımcılık yapacağız ama dünyanın her yerinden Afrika araştırmacılarına açık bir platform olacak. Edebiyat yönü ağır basan ve kısmen haber niteliği de olacak bir Afrika gazetesi yayınlamayı düşünüyoruz. Bir de kitap yayınları yapmayı düşündüğümüz bir yayınevi birimimiz de olacak.

Gelen öğrenciler Malatya’ya uyum sağlayabildiler mi?

Farklı bir ülkeden geldikleri için ister istemez küçük te olsa sıkıntılar baş gösteriyor. Malatya uluslararası öğrencinin az olduğu bir şehir, bu tür öğrencilerin yeni yeni gelmeye başladığı bir şehir. Hem şehir buna çok hazır değil hem de gelen öğrenciler ilk defa böyle bir şehre geldiğinde ilgi ve dikkat çekiyorlar. Renkli öğrencilerimiz. Bu ilgi zaman zaman rahatsızlıklara da sebebiyet veriyor ama genel olarak Malatya’dan son derece memnunlar. Malatya’da onlardan son derece memnun biz bu öğrencilerin oryantasyon sürecini yürüttük ve yürütüyoruz. STK’larımızda Afrika’dan gelen öğrencilerimize yönelik özel çalışmalar yapılmaya başlandı. Sadece Afrikalı öğrencilerimizin devam ettiği özel kurslar açıldı. Bunların sayısı daha da artacak. Üniversitemizde de çeşitli öğrenci topluluklarıyla yaptığımız görüşmeler var. Merkezimizin yanı sıra bu hizmetleri daha rahat yürütebilmek adına Mediko-Sosyal bünyesinde Afrikalı öğrenciler topluluğunu kurduk. Afrikalı öğrenciler topluluğu diğer öğrenci topluluklarıyla işbirliği yaparak çeşitli etkinlikler de planlıyor. Oradan gelen öğrencilerimizde gönüllü olarak ta eşleştirme yoluyla kültürlenme seviyesini artırmayı ve bu çocukların şehrimize ve üniversitemize uyum süreçlerini hızlandırmayı, olumlu katkılar sunmayı hedefliyor. Bu anlamda çok olumlu tepkiler aldık. Yeni bir yer yeni bir iklim, yeni bir kültürün oluşturduğu ilk şok dışında hem şehir bu çocukları çok sevdi hem bu çocuklar şehri çok sevdi. Haftada bir çocuklarımızla düzenli olarak toplantı yapıyoruz. Sürekli sorunlarını, problemlerini dinlemeye, çözüm bulmaya çalışıyoruz. Şehir genelinde çocuklarımız 4-5 yurda dağıldılar ve evlerde kalanlar da var. Genel olarak şehirden memnunlar çünkü Afrika ile aramızda kadim bir ilişki var. Çok derin bir kültürel benzeşmemiz var. Bu çocuklar hiçbir şekilde sıkıntı yaşamıyorlar. Birlikte aynı safta namaza durmak, aynı sofraya diz çöküp iftar açmak gibi imkânların oldu. Ya da gıda tüketimiyle ilgili herhangi bir çekincelerinin olmadığı bir memleket olması nedeniyle kendilerine çok yakın buluyorlar. Afrika’ya gittiğinizde görebileceğiniz bir gerçeklikle yüz yüzeyiz; Türkiye’nin Afrika’da çok önemli bir imajı var. Bununla da etkisiyle bu çocuklar artık; Amerika’yı, İngiltere’yi, Fransa’yı tercih etmek yerine Türkiye’ye geliyorlar. Tamamı kendi olanaklarıyla burada okuyor. Yurt ücretini, üniversite harcını kendileri ödüyor. Burada gelen çocuklar içerisinde milletvekili çocuğu, bakan çocuğu, iş adamı çocuğu da sıradan vatandaş çocuğu da var.  Çok renkli bir sosyal kültürel doku var. Kız öğrencilerimiz, erkek öğrencilerimiz var… Çok hızlı bir uyum süreci içerisinde şu an hazırlık okuyarak Türkçe öğreniyorlar. Bir kızım öğrencilerimiz geldikleri ülkelerin Maarif Kolejinden mezun. Bir kısmı da ilk defa burada Türkçe ile yüz yüze geliyor.

Son olarak neler eklemek istersiniz?

İnönü üniversitesi kabuğunu kırmaya çalışan bir üniversite. YÖK’ün başlattığı uluslararasılaşma ile uluslararasılaşma yönünde ciddi hamleler yapan bir üniversitemiz. Yeni yönetim ile birlikte bu uluslararasılaşma çalışmalarını yürütüyoruz. Şehrin buna hazır olması ve desteklemesi lazım. Öğrenci getirmekte ülke ve şehir olarak her hangi bir problemimiz yok. Asıl problem buraya getirdiğimiz, kaydını yaptığımız öğrencileri mezun etmekte. Gelen öğrenci üniversiteyi beğenirse, şehri beğenirse, şehirle uyumlu bir ambiyans yakalarsa burada kalacaktır. Değilse gidecektir. Malumunuz öğrenciye en iyi reklamı gene öğrenci yapacaktır. Buraya gelen öğrenciyi memnun edersek burada kalıcı hale gelirse arkası gelecektir zaten. Üniversitemizde çok çeşitli ülkelerden öğrenciler görebilmekteyiz. Bu her yönü ile ciddi bir katkıdır. Bu çocukların her biri en az 3-4 tane dil biliyor. Bu anlamda şehrimize ciddi katkıları var. Çocuklarımızın bir kısmı milli eğitimin okullarında veyahut ta çeşitli özel kolejlerde İngilizce, Arapça speaking derslerine girmekteler. Böyle değerli bir kitleyi şehrimizde misafir ediyoruz. Öte yandan bunlar doğrudan tüketici bir kitle.

Rahime Gül Erbaş’ın Röportajı

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber