• DOLAR
  6,8113
  %-0,05
 • EURO
  7,4283
  %-0,02
 • ALTIN
  380,29
  %0,89
 • BIST
  8,2972
  %0,04

Artan Yağış Miktarı Ürün Verimlerini de Etkileyecek

Son 27 yılın en yağışlı kışını geride bırakmaya hazırlanan Malatya’da yaz mevsiminde bu yağışlardan dolayı su sıkıntısı yaşanmaması bekleniyor. Bu durumun ürün verimlerine de yansıyacağını vurgulayan Çiçek, “ Su kaynaklarının artması özellikle tahıllarda kıraç alanlara ekilen ürünlerde bir miktar verim yükselmelerini neden olacaktır. Bu da önümüzdeki dönemlerde aksine bir şey olmaz Allah esirgesin bir tabii afet olmazsa verim yükselmelerine, istenen verim seviyelerine çıkabileceğini düşünüyoruz.” dedi

Artan Yağış Miktarı Ürün Verimlerini de Etkileyecek

Son yılların en yağışlı kış mevsimini geride bırakmaya hazırlanan Malatya’da bu durumun tarım ürünlerine nasıl yansıyacağını Ziraat Mühendisleri Odası Malatya Şube Başkanı Fevzi Çiçek’le konuştuk. Yağışların ürün verimlerini etkileyeceğini ifade eden Çiçek sözlerini şu şekilde sürdürdü: “ Malatya’daki ürün yelpazesine baktığınızda geniş bir yelpazeye sahip yani tahıllardan sebzeciliğe meyve üreticilerin kendi içlerinde de birçok ürünlerinin yetiştiği bir coğrafyadayız. Dolayısıyla da tarımsal ürünlerimizi gerek sulanan arazilerde gerekse de Kıraç arazilerin birçok alanlarını yetiştiriyoruz. İstatistiklere baktığımızda da zaten Malatya’nın 425 bin hektar toplam tarım alanı gözüküyor. Bunun 173 bin hektarı sulanan, yaklaşık 200 binin üzerinde de sulanabilir arazimiz var. Tarımda sulamada kullanılabilecek sulanabilir arazimiz var. Yaklaşık 350 bin hektarda coğrafi yapısından topoğrafı yapısından dolayı sulanmayan arazilerimiz var. Dolayısıyla biz de ağırlıklı olarak hububat alanları kıraç alanlarda yer alıyor. Sulama imkân olmadığı için iklimdeki o dönemdeki yağış miktarları ile kendisini yetiştirmeye ve o yağış miktarlarını oranına göre o ürünü ekmiş oluyoruz.  Malatya coğrafyasının içerisinde bulunduğu bölge 10 yıllık bir kurak periyot yani su kaynaklarında azalmalar yağış rejimi de değişimler metrekareye düşen yağış miktarında ciddi azalmalar seyrettik. Bu umuyoruz ki şu yağış rejimine baktığımızda ve yağış miktarı da baktığımızda geçmiş 10 yılın aksine tekrar ıslak dönem dediğimiz yağışların normale döndüğünü,  yani bölge itibariyle uzun yıllar ortalamasına döndüğü bir döneme girmiş olduk. Çünkü tarımsal takvime baktığımızda Eylül Ekim ayından başlar Haziran ayına kadar devam eder bu Kıraç alanlarda ekimler de ekim ayı kasım ayında yapıldığı için yağmurlar o dönemde bu yıl 2018-2019 Öğretim sezonu için yeterli ve dengeli yağış aldığımızı düşünüyoruz.”

“KIRAÇ ALANLARDA EKİLEN ÜRÜNLERDE VERİM YÜKSELMESİ BEKLİYORUZ”

Çiçek: “ Kar yağışlarının fazla olması uzun süre karın toprak üzerinde kalması yani karla kaplı olması yeraltı sularının ve barajlarında bu anlamda dolduracak ve Su kaynaklarını besleyecek düzeyde geçmiş yıllara göre iyi bir düzeye geldiğini düşünüyoruz. Dolayısıyla bu yıl geçmiş yıllarda yaşanan sıkıntılar zıtlıkları dolayı sırada ürün desen daralmalar da Bu yıl yaşayacağımızı bekliyoruz. Su kaynaklarının artması özellikle tahıllarda kıraç alanlara ekilen ürünlerde bir miktar verim yükselmelerini neden olacak olacağı kesin. Ama iklim faktörleri ne bağlı olarak önümüzdeki dönemlerde cereyan edebilecek, istemiyoruz ama bir de don olayları, tabii afetler, sel felaketi ya da ani sıcaklık artışları gibi durumları tabii afetlere bağlı olarak ortaya çıkacak ürün kayıplarını bugünden tahmin etmek zor.” dedi.

Rahime Gül Erbaş

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber