• DOLAR
  6,8627
 • EURO
  7,7740
 • ALTIN
  397,05
 • BIST
  1,1300
M. Fatih Kahraman
M. Fatih Kahraman
mfatihkahraman@malatyasonsoz.com.tr
ARKADAŞ(LIK)LAR
 • 0
 • 1677
 • 23 Temmuz 2019 Salı
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

“Eyvah! Keşke falancayı kendime dost edinmeseydim!” (Furkan Suresi, 28)

Arkadaş, arkadaşlık: Kendisine yakınlık, ilgi ve dostluk duyulan kimse. Bir işte, bir ortamda beraber olma. Huyları ve düşünceleri birbirlerine yakın olan kimselerin kurduğu ilişki. Onun içindir ki: “Bana arkadaşını söyle, senin kim olduğunu söyleyeyim.” denilmiştir.

Arkadaş seçimine dikkat edilmezse kişinin dünyası da, ahireti de heba olabilir. Meselenin hassasiyetine binaen Peygamber Efendimiz (s.a.v.) : “Kişi dostunun dini üzeredir. Öyleyse her biriniz, kiminle dostluk kuracağına dikkat etsin.” (Ebu Davud, Edeb, 19, Tirmizi, Zühd, 45) buyurmuştur.

Okula gidinceye kadar ailesinin verdikleriyle istenilen özellikleri taşıyan çocuklarımız, ne zaman ki okula gidip  arkadaş edinmeye başlıyor; işte o zaman konuşmaları, ahlakı değişiyor. Argo ifadeler, küfürlü sözler ve sesini yükseltmeler kendini gösteriyor. Hatta bu hal, çarşı pazara yansıyor. Bu ahlaksızca tavır ve konuşmaları kaldırımlarda, site bahçelerinde, otobüslerde, minibüslerde, okul koridorlarında, sınıflarda ve bahçelerde duyabiliyorsunuz. Ve sonra şaşırıyorsunuz: Bu çocukları biz evde ve okullarda böyle yetiştirmediğimize göre nerede, ne şekilde ve nasıl bozuldu bunlar, diye soruyorsunuz da cevabını rahat veremiyorsunuz.

Şimdi yaz tatili münasebetiyle gittikleri yerlerde farklı kimselerle hemhal olup arkadaşlıklar edinenlerin yüzde kaçı acaba kendilerinden daha iyi, kaliteli, güvenilir, dürüst arkadaş edinebilmektedirler?

Hz. Ömer (r.a.)’ın ifadesiyle bir kişiyi tanımanız üç şekilde mümkün olabilir: 1- O kimseyle uzun bir yolculuk yaparak, 2- O kimseyle bir alışverişte bulunarak; bir de 3- O kişiye yetki (makam, mevki) vererek. Mesela, askerlikte edinilen dostluklar çok kalıcı olmaktadır. Şu an hac mevsiminde bulunuyoruz ki, yaklaşık bir ay veya kırk gün birlikte olan hacılar birbirilerini tanıyıp güzel arkadaşlık ve dostluklar edinebilirken buna mukabil bencil, huysuz ve geçimsiz olanlarıyla da karşılaşabilmektedirler. Öyle ki, bunu zaman zaman dile getirme ihtiyacı hissederler.

Konu çok önemli olduğu için Kur’an’da ve Arap dilinde aynı anlamın çok farklı kelimelerle dile getirildiğini görüyoruz. Bunların Türkçemizde de kullanılan bazılarını zikretmek gerekirse :

1- REFİK: Eş, yolda refakat eden, mutedil, işi sağlam yapan, yumuşak huylu, hoş sohbetli, yardımı, lütfü ve ikramı görülen kimse, kendisine alışılan, deneyimli eğitimci gibi anlamlara gelmesi hasebiyle hastanelerde hastanın halinden anlayan, empati yapan ve şefkatli davranarak yanında yatarak hastaya arkadaşlık eden kimseye “REFAKAATÇI”,  Erkeği  bir ömür yanında olup tamamlayan eşine “REFİKA” denilmiştir.

2- SAHİP: Kendisiyle sohbet edilen, eşlik eden, iyi davranan, sahiplenen ve koruyan anlamlarından ötürüdür ki, Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’ın arkadaşlarına “SAHABE” deniyordu.

3- SADIK: Arkadaş, dost, yâren ve ahbap anlamlarına geliyor ki, yine Efendimizin en sadık (dürüst ve güvenilir)arkadaşı Ebubekir “SIDDÎK” idi.

4- HALİL: Çok yakın arkadaş, gönüldaş, teklifsiz dost, candan arkadaş demektir ki, Rabbimiz (c.c.), taşıdığı özelliklerden dolayı ve kendisini asırlardan beri namazlarımızda okuduğumuz salli ve barik dualarında andığımız Hz. İbrahim için “HALİL” ifadesini kullanmıştır. Bizler de İbrahim “HALİLULLAH” demekteyiz.

5- HABİP: Sevgili, yâr, dost, sevimli dost ve arkadaş anlamında bir kavram olduğundan yine Rabbimiz, Peygamber Efendimiz (s.a.v.) için “HABİP” ifadesini kullanmıştır. Bizler de “HABİBULLAH” demekteyiz.

Arkadaş anlamında kullanılan diğer bazı kelimeler de şunlardır:

6- ENİS: Sokulgan, cana yakın, uysal arkadaş, yardımsever ve arkadaş canlısı.

7- AŞÎR: Yoldaş, arkadaş, dost.

8- KAİD: Arkadaş, muhafız, , dost,  (arkadaşını bekleyen) bekçi.

9- ZEMİL: İş arkadaşı, meslektaş, okul arkadaşı, yol arkadaşı, mevkidaş.

10- SEMİR: Eğlendiren sohbet arkadaşı.

11- NECÎ: Sırdaş, dost, yakın arkadaş.

12- ELÛF: Sadık dost, pek samimi arkadaş, kendisiyle ülfet edilen kimse.

Arkadaşsız olmayacağına ve kişi arkadaşının dini üzerine olduğuna göre, işin ucu da tâ ahirete kadar madem uzadığına göre öyleyse arkadaş seçimi hayati önem arz etmektedir. Kimden sırdaş, yoldaş, refakatçi, ortak ve kimden eş olabileceğini çok iyi tahlil ederek karar verilmelidir. Bu anlamda ebeveyn olarak çocuklarımızdan yana endişeli olduğumuz da bir gerçektir.

Birkaç özlü sözle konumuzu noktalayalım:

 • ”Arkadaş, yanında kendin olabileceğin kişidir.” (Anonim)
 • ”İyi dostu olanın aynaya ihtiyacı yoktur.” (Mevlana)
 • ”Yalnızlık, kötü arkadaşlıktan, iyi arkadaş da yalnızlıktan iyidir.” (Alfred Musset)
 • ”Olgun bir adamı dost edinmek isterseniz eleştirin, basit bir kimseyi dost edinmek isterseniz övün.” (Nelson)

Herkesle de arkadaşlık edilmez ki!..

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber