• DOLAR
  6,0802
  % -0,27
 • EURO
  6,8436
  % 0,15
 • ALTIN
  251,2445
  % -0,13
 • BIST
  86.072
  % 1,74

Aritma Çalismiyor!

Malatya Büyüksehir Belediyesine ait Battalgazi ilçesindeki Atiksu Aritma tesisinin çalistirilmadigi yolundaki iddialar bu kez Firat Kalkinma Ajansinin hazirlayarak yeni dagittigi TRB1 Bölge Planinda yer alirken, görüslerine basvurdugumuz bazi Belediye yöneticileri de Aritmanin düzenli çalismadigini dogruladilar

Aritma Çalismiyor!

Malatya Büyüksehir Belediyesine ait Atik su aritma tesisinin düzenli olarak çalismadigi yolundaki iddialar Belediye yöneticileri tarafindan hemen yalanlanmisti. Ancak bu kez Atik su Aritma tesisinin düzenli çalistirilmadigi resmi bir kurulus tarafindan hazirlanan ve kitap olarak basilan 2014-2023 yillarini kapsayan bölge planinda yer aldi.

Merkezi Malatya'da bulunan ve Bingöl,Elazig,Malatya ve Tunceli bölgesini kapsayan alana hizmet veren Firat Kalkinma Ajansi tarafindan"TRB1 Bölge Plani (2014-2023)" bir rapor hazirlanarak kitaplastirildi. Hazirlanan ve Bölge Plani adi verilen bu raporun 14. Sayfasinda "Atik su aritma tesislerinin kurulmasi ve mevcutlarinin gelistirilmesi" basligiyla yapilan degerlendirmede: "Atik sularin aritilarak tekrar kullanilmasi hem çevrenin korunmasi, hem su kaynaklarinin verimli kullanilmasi açisindan tüm dünya da oldugu gibi bölgemizde de önem arzetmektedir. Bölge yerlesimlerinde, saha ziyaretleri sonucunda bölgedeki yerlesimlerin, atik suyu Firat nehrinin kollarina Keban ve Karakaya baraj göllerine ve Hazar gölüne biraktiklari bilinmektedir. Elazig Il merkezinde Battalgazi (Malatya Merkez ilçeye hizmet veren) ve Sivrice ilçesinde atik su aritma tesisi bulunmakta, bölgenin diger ilçelerinde ise atik su aritma sistemi bulunmaktadir" denildi.

            "ANCAK MALATYA DAKI TESIS DÜZENLI ÇALISMIYOR"

Firat Kalkinma Ajansi'nin bölge planindan yer alan bu bölümde ise Battalgazi ilçesindeki Atik su aritma tesisine özellikle vurgu yapilarak "Ancak Battalgazi'deki tesisin enerji giderlerinden dolayi düzenli bir sekilde çalismadigi bilinmektedir" diye yazilmasi dikkat çekti. Raporda ayrica "Sivrice Ilçesinde projesi tamamlanan atik su aritma tesisi de enerji ihtiyacini karsilayamadigindan isletilememektedir. Tunceli ve Bingöl merkez ilçelerde ise yakin dönemde hizmete girmistir" diye ifade edildi.

            Firat Kalkinma Ajansi raporunda "Bölge de atik su aritma tesisi olmayan yerlesmelere yeni atik su aritma tesisleri yapilmasi gerekmektedir. Bu tesisiler projelendirilirken enerji maliyetleri göz önünde bulundurulmali, yenilenebilir yöntemlerle uygulanmasi tesvik edilmelidir. Ayrica mevcut tesislerin enerji giderlerinin karsilanmasi içinde yenilenebilir enerji projeleri gelistirilmelidir" önerisinde bulunuldu.

ATIK SU ARITMA TESISI KURULMALI

Firat Kalkinma Ajansi raporunda Malatya'nin ilçeleri olan Arapgir, Arguvan,Darende, Dogansehir, Doganyol, Hekimhan, Yazihan, Pütürge, Kale ve Yesilyurt ilçelerinde atik su aritma tesisi olmadigi da belirtilerek Atik su Aritma tesisi kurulmasi isteniyor. Ayni sekilde bölge illerine bagli Keban, Agin, Karakoçan,Alacakaya,Aricak,Baskil, Maden, Pertek, Çemisgezek, Mazgirt, Ovacik,Palu, Kovancilar,Genç, Solhan, Kigi ve Karliova'da da Atik su aritma tesisi bulunmuyor. Atik su tesisi olan yerlerde ise enerji giderlerinden dolayi çalistirilmadigi belirtilen rapor kamuoyunda tartisilmaya baslanacak.

"DÜZENLI ÇALISTIRILMIYOR"

Öte yandan Malatya Atik su aritma tesisinin düzenli çalistirilmadiginin bölge planinda yer almasi konusunda bilgilerine basvurdugumuz bazi Belediye görevlileri enerji giderlerinin çok fazla olmasi nedeniyle Aritmanin zaman zaman çalistirilmadigini bildiklerini, ancak her seye ragmen Aritmanin tam anlamiyla çalistirilmasi gerektigini, ayrica da tüm ilçelerde Aritma tesislerinin bir zorunluluk oldugunu söylediler. Görüslerine basvurdugumuz bazi Aritma çalisanlari da tesisin düzenli çalistirilmadigini dogruladilar.

KARAKAYA'YA AKIYOR

Sehir merkezinin tamaminin kanalizasyonu Battalgazi ilçesindeki Aritma tesisine giderken, Yesilyurt ilçesinin bir bölümünün kanalizasyonu ise Beyler Deresine akitiliyor. Gündüzbey ve Yesilyurt ilçesindeki dere boyu atik sular nedeniyle yaz aylarinda çekilemez hale geliyor. Bu nedenle Yesilyurt ilçesinde de ivedilikle aritma tesisi kurulmasi gerekiyor. Ancak aritma tesisleri çalistirilmayinca da tüm atik sular, Karakaya da bulusuyor. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber