• DOLAR
  6,0544
  % -0,38
 • EURO
  6,7810
  % -0,63
 • ALTIN
  250,3224
  % -0,30
 • BIST
  85.984
  % -0,10

Arılar Varroa’ya Teslim Oldu

Türkiye genelinde yaşanan arı ölümlerinin Varroa bitinden kaynaklandığını, Türkiye’de arı ölümünün yüzde 50’ye ulaştığını dile getiren Arı Yetiştiriciler Birliği, Bakanlığa başvurarak Varroa’nın mücadele kapsamına alınması ve ilaçların devlet tarafından desteklenmesi talebinde bulundu

Arılar Varroa’ya Teslim Oldu

Türkiye ve Malatya özelinde yaşanan arı ölümlerinin Varroa’dan kaynaklandığını belirten Arı Yetiştiriciler Birliği, Bakanlığa başvurarak Varroa’nın mücadele kapsamına alınmasını ve ilaçların devlet tarafından desteklenmesi talebinde bulundu. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Malatya İli Arı Yetiştiriciler Birliği Başkanı Ali Çolak, “Türkiye genelinde arı ölümleri var. Bu bize Eylül ayında intikal etti. Sahada yapmış olduğumuz çalışmalardan sonra üst birliğimizi aradık. Birlik tarafından 4 üniversite akademisyen bölgemize geldi. Bu bölgede üniversite hocaları ile birlikte yaptığımız araştırmada arı kayıplarının yüzde 50 civarında olduğunu, bunun Türkiye genelinde yaşandığını ifade ettiler. Bölgeye gelen 4 akademisyen, Fırat havzasından Malatya, Bingöl, Tunceli ve Elazığ’dan büyük bir çalışma yaptılar. 1 hafta boyunca kendileri ile birlikte dolaştık. Arı ölümlerinin en büyük etkenlerinden Varroa’dan olduğunu, bu sene aşırı bir Varroa akışının olduğunu, bunu arıcılar, birlikler, üniversite ve üreticiler de bu olayı aniden ve sonradan fark ettikleri için, herhangi bir tedbir almadan Varroa’ya teslim olduk. Bunu fark ettikten sonra tüm arı üreticilerini sahada uyardık. Varroa ile mücadelemizi en iyi şekilde yaptık. Hocalarımızın bize tavsiye ettiği ilaçları arıcılarımıza duyurduk” şeklinde konuştu.

“DEVLET TARAFINDAN MÜCADELE KAPSAMINA ALINSIN…”

Varroa’nın mücadele kapsamına alınmasını talep ettiklerini belirten Çolak şunları dile getirdi, “Toplantılarla, seminerlerle bunu arıcılarımıza duyurduk. Ancak bizim üst birliğe, üst birliğin ise bakanlığa bildirdiği bir sorun var. Bu Varroa’nın da etkin mücadele kapsamına alınması lazım. Yani devlet bir yörede şap aşısını, çiçek aşısını nasıl yapıyorsa, bunu da aynı yörede arılar için aynı gün yapılmasıyla Varroa ile mücadelede bunun önüne geçmiş olacağını düşünüyoruz. Bir hafta önce bakanlığa, daire başkanlıklarını ilettik ve sonuçlarını bekliyoruz. Bu Varroa’nın da devlet tarafından mücadele kapsamına alınmasını, ilaçların desteklenmesi talebinin karşılık bulmasını istiyoruz. Bu Varroa dediğimiz şey, bir bit diyebiliriz. Bu çekirge gibi bitkilere musallat oluyorsa, bu bit de arının tepesine yapışıyor, bir baloz gibi sineğin üstüne konuyor ve kanını emiyor. Bu hızlı gelişen ve yayılan bir bittir. Bunun adını da arıda olduğu için Varroa diyorlar. Bu akarı olan bir bittir ve bazı senelerde çekirge ile ilgili mücadele ediliyorsa, bu sene de Varroa ile bir mücadele yaşandı. Biz üretici olarak bunun devlet tarafından desteklenmesini istiyoruz”

M. ALİ GÜNAYDIN

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber