• DOLAR
  7,8187
 • EURO
  9,3602
 • ALTIN
  449,83
 • BIST
  10,4091

Arıcılar Birliğinden Üreticilere Hastalık Uyarısı

Malatya İli Arı Yetiştiriciler Birliği Başkanı Ali Çolak, 2019 sezonu içerisinde arı yetiştiricilerini hastalıklar konusunda uyardı. Özellikle Varroa ile mücadelenin önemine değinen Başkan Çolak, “Devlet bir yörede şap aşısını, çiçek aşısını nasıl yapıyorsa, arılar için de Varroa hastalığını ile mücadele ederek böylece önüne geçebileceğini düşünüyoruz.” dedi

Arıcılar Birliğinden Üreticilere Hastalık Uyarısı

Arı Yetiştiriciler Birliği, Türkiye ve Malatya özelinde yaşanan arı ölümlerinin Varroa’dan kaynaklandığını belirten Bakanlığa başvuruda bulunduklarını ve Varroa’nın mücadele kapsamına alınmasını ve ilaçların devlet tarafından desteklenmesi talebinde bulundu. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Malatya İli Arı Yetiştiriciler Birliği Başkanı Ali Çolak, “Türkiye genelinde arı ölümleri var. Bu bize Eylül ayında intikal etti. Sahada yapmış olduğumuz çalışmalardan sonra üst birliğimizi aradık. Birlik tarafından 4 üniversite akademisyen bölgemize geldi. Arı ölümlerinin en büyük etkenlerinden Varroa’dan olduğunu, bu sene aşırı bir Varroa akışının olduğunu, bunu arıcılar, birlikler, üniversite ve üreticiler de bu olayı aniden ve sonradan fark ettikleri için, herhangi bir tedbir almadan Varroa’ya teslim olduk. Bunu fark ettikten sonra tüm arı üreticilerini sahada uyardık. Varroa ile mücadelemizi en iyi şekilde yaptık. Hocalarımızın bize tavsiye ettiği ilaçları arıcılarımıza duyurduk” ifadesini kullandı.

Başkan Çolak, Varroa’nın mücadele kapsamına alınmasını talep ettiklerini belirterek, “Toplantılarla, seminerlerle bunu arıcılarımıza duyurduk. Ancak bizim üst birliğe, üst birliğin ise bakanlığa bildirdiği bir sorun var. Bu Varroa’nın da etkin mücadele kapsamına alınması lazım. Yani devlet bir yörede şap aşısını, çiçek aşısını nasıl yapıyorsa, bunu da aynı yörede arılar için aynı gün yapılmasıyla Varroa ile mücadelede bunun önüne geçmiş olacağını düşünüyoruz. Bir hafta önce bakanlığa, daire başkanlıklarını ilettik ve sonuçlarını bekliyoruz. Bu Varroa’nın da devlet tarafından mücadele kapsamına alınmasını, ilaçların desteklenmesi talebinin karşılık bulmasını istiyoruz. Bu Varroa dediğimiz şey, bir bit diyebiliriz. Bu çekirge gibi bitkilere musallat oluyorsa, bu bit de arının tepesine yapışıyor, bir baloz gibi sineğin üstüne konuyor ve kanını emiyor. Bu hızlı gelişen ve yayılan bir bittir. Bunun adını da arıda olduğu için Varroa diyorlar” şeklinde konuştu.

Türkiye genelinde arı ölümleri fazla olduğu için arı fiyatları da yükselecek. Bu da arıcılarımızı ister istemez çok etkileyecek. Arı ölümlerine karşı herhangi bir destekte bulunmadılar. Birbirimize yardım ederek bu yılı atlatacağız” şeklinde konuştu. Merdiven altı ballara rağbet edilmemesi konusunda tavsiye bulunan Başkan Çolak, Balı doğrudan üreticiden alınması konusunda vatandaşlara uyarıda bulunarak şunları dile getirdi, “Piyasada yayla balı bulunmadığı için tüketicilerimizin merdiven altı ve gıda sayısı düşük olan ballara yelteneceğinden endişeliyiz. Bunlar pamuk, narenciye, çam balıdır. Bunlarda bal sınıfına giriyor ama yayla balının yüzde bir değerine sahip değil. Bu durum hem üreticiyi hem de tüketiciyi etkilemekte. Bal tadarak kokarak anlaşılabilir gıda değil belli bir analizden sonra kalitesi anlaşılabilir. Tüketiciden balı güvenli yerden almasını tavsiye ediyoruz.”

M. ALİ GÜNAYDIN (Özel Haber)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber