• DOLAR
  6,0494
  % 0,06
 • EURO
  6,7523
  % -0,26
 • ALTIN
  248,5559
  % -0,63
 • BIST
  86.796
  % -0,47

Arguvan’da Ekilen Alanlar Azaldı

Malatya’da ve özelinde Arguvan’da yaşanan kuraklık sonucunda ekilen alanların azaldığını ifade eden Arguvan İlçe Ziraat Odası Başkanı Turan Aslantürk, kuraklıktan dolayı bazı alanlarda hiç hasat yapılamadığını belirterek, “İlçemizde yaşanan bu kuraklıktan dolayı üretici yüzde 80 civarında etkilenmiş durumdadır. Şuan ilçemizde, 180 bin dönüm hububat ekili arazimiz varken, kuraklıktan etkilen alanlarımız yüzde 90 civarlarında ve hiç hasat edilemeyecek vaziyette.” dedi

Arguvan’da Ekilen Alanlar Azaldı

Son yıllarda Malatya’da ve ilçelerde yaşanan kuraklık sorunu birçok ekilen tarım arazilerini etkiledi. Kuraklığın üreticiye ve toprağa verdiği etkisini değerlendiren Arguvan Ziraat Odası Başkanı Turan Aslantürk, Ziraat Odaları İl Koordinasyon toplantısı sonrası basına açıklama yaparak ekilen tarım arazilerinin gittikçe azaldığının altını çizdi. Arguvan ilçesinde üreticilerin yüzde 80’inin etkilendiğini ve hiç hasat yapılamayan alanların olduğunu vurgulayan İlçe Ziraat Odası Başkanı Aslantürk, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “2018 yıl üretim sezonunda, ilçe genelinde kuraklıktan dolayı zirai ürünler de sıkıntılar var. Ülkemiz ve ilimiz bu kuraklıktan çok etkilendi. İlçemizde yaşanan bu kuraklıktan dolayı üretici yüzde 80 civarında etkilenmiş durumdadır. Şuan ilçemizde, 180 bin dönüm hububat ekili arazimiz varken, kuraklıktan etkilen alanlarımızın yüzde 90 civarlarında ve hiç hasat edilemeyecek vaziyette. Bu üreticilerimizi, çiftçilerimizi karar kara düşündürmekte” diye konuştu.

“ÜRETİCİLER BAŞBAKAN’DAN MÜJDE BEKLİYOR”

Kuraklıktan dolayı yeterli ürün alamayan üreticiye TARSİM sigortasını yapmanın yeterli olmadığını dile getiren Başkan Aslantürk, yıllardır biriken borçların üreticiler için büyük bir yük haline geldiğini ifade etti.  Tarım Kredi kooperatifler ve bankaların borçları ertelediğine ancak üreticilerin Başbakan’dan gelecek müjdeye kulak kesildiğine dikkat çeken Aslantürk şu ifadelere yer verdi, “Tabi ki bu kuraklık için TARSİM sigortaları var üreticide bu çerçevede sigortalarını yaptırdılar ama sadece TARSİM sigortası ile bu işler olmuyor. Bunun yanında çiftçilerimiz yıllardır kuraklıktan, doğal afetlerden ürünleri etkileniş ve üst üste borçlanmış durumdalar. Tarım Kredi kooperatifler ve bankalar borçları erteliyor ama yıllardır biriken borçlar çiftçinin sırtında büyük bir yük oluşturmuştur. Başbakanımızın bazı müjdeler verdi. Bu müjdeler içerisinde çiftçi borçlarının da yapılanması olsaydı, çiftçilerimiz çok memnun edecekti. Devlet büyüklerimizden böyle bir güzellik bekliyoruz. Gerçekten de çiftçilerimizin durumu içler acısı.”

“KURAKLIK ÜRÜNLERİ YAKTI KAVURDU”

Kuraklıktan sadece ilçenin değil, çevre komşu ilçelerin de etkilendiğini belirten Aslantürk, bölgede kavun ve bazı ürünlerde ekim yapılamadığını, üreticinin ekim konusunda tedirgin olduğunu öne sürdü. Son iki ayda yağışın olmaması ürünleri yanıp kavrulmasına neden olduğunu dile getiren Aslantürk, son günlerde yağan yağışın ürünlere fayda vermediğini belirterek, “Kuraklık sadece bizim ilçemize mahsus değil, komşu ilçelerimiz Yazıhan, Hekimhan, Arapgir, Akçadağ bölgelerinde de meydana geldi. Kuraklıktan dolayı da çiftçilerimizde kavun ekimi yapmaktan tedirgin. Ekim başlamadı ama başlamak üzere. Ekim alanlarımız daha önce ki yıllara göre azaldı. 2016-2017 yıllarında 35-40 bin dönüm olan kavun ekim alanımız şuanda 10 bin dönümlere kadar düşmüştür. Normalde yağışlar kış aylarında olur, çok bir yağış olmadı ama arpanın, buğdayın kardeşlenmesi döneminde yağışlar çok iyiydi. Sadece son iki ay içerisinde biraz kurak gitmesi bu ürünleri yaktı kavurdu. Şuan yağan yağışlarının inanın ürünler hiçbir faydası yok. Anlayacağız çiftçilerimiz şuan zor bir dönem yaşamakta” şeklinde konuştu.

M. ALİ GÜNAYDIN

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber