• DOLAR
  5,6773
  % 0,39
 • EURO
  6,3740
  % 0,32
 • ALTIN
  260,5644
  % 0,55
 • BIST
  101.688
  % -0,16

Aracılar Aradan Kaldırılabilir mi?

Yürürlülüğe geçmesi beklenen yeni hal yasası ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Sebzeciler Odası İl Başkanı Yasin Yıldız, sebze fiyatların düşüşte olduğunu belirterek, “Pazarlara oranla marketlerde çok aşırı derecede fiyat farkı oluyor. Şu an düşüşe geçmeye başladı. Hal ile ilgili oturmuş bir sistem var. Bu aradaki komisyoncuları kaldırmak gerçekten zor olacak, o yüzden yasanın yürürlülüğe girmesi yılları bulur.” ifadesini kullandı 

Aracılar Aradan Kaldırılabilir mi?

Sebze fiyatlarındaki son gelişmeleri ele alan Sebzeciler Odası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklaması sonrası fiyatların düşüşe geçtiğini belirterek, yeni hal yasası ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Oda Başkanı Yıldız, “Yeni hal yasasında bu uygulama vardı ama yürürlüğe giremedi” diyerek, “Yasada çok boşluklar ve eksikler vardı. Şuan da çıkan haberlerde aynı konunun devamı geliyor ama bu mümkün değil. En az on yıl sürer o yüzden bu sadece bir nabız, fiyat düşürme olarak algıladım. Aracılardan ziyade masraflar arttı. Mazotun litresi altı lirayı geçmiş durumda. İşçilikler yine öyle maliyeti yükseltiyor. Tarladan alındımı fiyat düşük ama buna eklenerek gelen maliyetler yüksek. Bu çok zor bir durum oturmuş bir sistem var. Bu aradaki komisyoncuları kaldırmak gerçekten zor olacak o yüzden zannetmiyorum yürürlüğe girsin girmesi de en kötü de on seneyi bulur” dedi.

“SEBZEDE FİYATLAR DÜŞÜŞE GEÇTİ”

Başkan Yıldız, son günlerde fiyatların düşüşe geçtiğine dikkat çekerek şunları dile getirdi, “Meyve sebze fiyatlarında artıştan ziyade düşüş var. Geçen ayki doğal afetlerden dolayı bir yükselme mevcuttu. Şu an düşüşe geçmeye başladı. Geçtiğimiz günlerde oluşan yine bir sel baskınlarında seralarda yaşanan sıkıntılardan dolayı ürünlerde bozulma oldu. Özellikle yeşillik ve sebze grubunda aşırı derecede hiç beklenmeyen bir fiyat artışı var. Yine de düşüş yaşanmaya başladı. Fiyatlar havaların ısınmasıyla, ürünlerin düzene girmesiyle düşüyor.”

“PAZARDA VE MARKETTE FİYAT FARKI VAR”

Vatandaşın kredi kartı ile alışverişine de değinen Yıldız, kartlı sistemle alış veriş olmayışından dolayı vatandaşın büyük marketlerde alış veriş yaptığı dile getirerek, “Cumhurbaşkanımızın da bahsettiği gibi Pazarlara oranla marketlerde çok aşırı derecede fiyat farkı oluyor. Pazarla market arasında her üründe belli bir miktar fark ediyor. Bu aradaki farkı insanların görmesini sağlamamız lazım. İnsanlara da bir şey diyemiyoruz çünkü ülkenin yüzde 80’i kredi kartı bağımlısı olmuş durumda. Pazarlarda da kart uygulaması olmadığı için fiyat farkı gözetmeksizin, kartlı alışveriş yapabilmek için marketlere yöneliyorlar. Bu kart olaylarına biraz düzen verilse aslında pazarlara rağbet de artar fiyat farkı da düşer” şeklinde konuştu.

>>M. ALİ GÜNAYDIN

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber