• DOLAR
  6,8223
  %0,16
 • EURO
  7,5691
  %0,29
 • ALTIN
  379,35
  %0,80
 • BIST
  8,4542
  %0,71
Tarık Özpirinçi
Tarık Özpirinçi
tarik.oz@malatyasonsoz.com.tr
Araç Kullanmaya Yeni Başlayan Sürücülere Öneriler (2)
 • 0
 • 1612
 • 08 Şubat 2019 Cuma
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

FERHAT ÖZPİRİNÇİ Direksiyon Uzman Usta Öğreticisi diyor ki :

Öndeki Araca Çok Fazla Yaklaşmayın:Hızınıza göre öndeki araç ile olan mesafenizi ayarlayın. Özellikle şehir içinde araç kullananların en çok yaşadığı kaza sebeplerinden birisi, bu mesafeyi kısa tutmaları ve öndeki aracın aniden durmasıdır. Her zaman duran ve yavaşlayan araçlara karşı dikkatli olun.

Trafik Kurallarına Dikkat Edin:Hız sınırını aşmamaya özen gösterin. Aşırı hız, en büyük kaza sebeplerinden birisidir. Önünüze çıkan levhalara dikkat edin. Kazalardan ve trafik cezalarından kurtulmak için trafik kurallarına karşı dikkatli olmalısınız. Dur levhası gördüğünüz zaman veya kırmızı ışık gördüğünüzde mutlaka yavaşlayın. Bu sayede durma noktasında aracı daha kolay durdurabilirsiniz.

Araç İçinde Güvenliğinize Önem Verin:Arabanıza biner binmez mutlaka emniyet kemerinizi takın. Emniyet kemerinizi doğru taktığınızdan emin olun. Güvenlik her zaman bir numaralı önceliğiniz olsun. Bu sayede beklenmedik bir durumda bile aldığınız hasarı en aza indirebilirsiniz. Araca bindiğinizde aynaları kontrol etmeyi ve görüş alanınızı ayarlamayı da sakın unutmayın.

Araba Kullanırken Cep Telefonunuzla Konuşmayın:Araç içinde çalan telefonunuza cevap vermeyin. Merak etmeyin, kimse sizi araba kullanırken telefonunuzu açmadığınız için suçlamaz. Araç kullanırken telefonla konuşmak günümüzde birçok trafik kazasına neden olmuştur. Görüşme yapabilmek için telefonunuzu eller serbest moduna alsanız bile araba sürerken konuşmak, dikkatinizi büyük ölçüde dağıtacaktır. Eğer acil bir arama bekliyorsanız arabayı park edin ve gelen çağrıyı park halinde cevaplayın.

ARACI REFLEKSLERİNİZ YÖNETİR: Burada ki kalıtsal ifadesini özellikle kullandım. Çünkü araç kullanımı zamanla reflekslerinize işleyen bir alışkanlık haline geliyor, bir nevi bedeniniz bütün organları ile kendiliğinden aracı yönetmeye başlıyor. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli husus: sürücünün trafikteki ilk dönemlerinde yanlış yada doğru yaptığı bütün davranışlar refleksi hareket olarak kişinin davranışlarına işliyor. Öncelikle yapılan hatalara değindikten sonra bu konuyu biraz daha ayrıntıları ile anlatarak önemli ipuçlarını sizlerle paylaşmak istiyorum

Manuel Vitesli Arabalar:  Acemi sürücüler ilk sürüş tecrübelerinde aracına ve trafiğe iyice alışana kadar boş yolları tercih edebilir. Çünkü manuel vitesli araçlarda dur kalk durumunun fazla olduğu İstanbul gibi trafiğin olduğu yerlerde çok ciddi problemler çıkabilir. Bu şekilde vites değiştirmeye kendinizi daha rahat alıştırırsınız. Yokuş ve yenişlerde manevra kabiliyetiniz artar. Aracı istop ettirme durumlarınızı çözümlersiniz. Herşeyden önemlisi kendinize güven gelir.

Otomatik Vitesli Arabalar:Aslında acemi sürücünün en çok rahat araba kullanmaya alışacağı yer trafiğin yoğun olduğu yerdir. Manuel vitesli arabalarda bu durum baya zor. Ancak otomatik vitesli arabalar için trafikte araç kullanmanızı tavsiye edebilirim. Manuel vitesli araçlardaki problem burada olmadığından avantajlı. Diğer bir avantaj noktası ise trafikli alanlarda yani yoğun trafikte araç kullanmanız fazla hız yapmayacağınız için daha güvenli olmaz mı sizin için?

Direksiyon Uzman Usta Öğreticisi FERHAT ÖZPİRİNÇİ diyor ki tekerleklerimiz yaşam için dönsün.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber