• DOLAR
  5,7274
  % -0,03
 • EURO
  6,3082
  % 0,04
 • ALTIN
  275,9222
  % -0,03
 • BIST
  102.027
  % -0,55

Araç Kiralarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Araç kiralamanın otomobil satın almaktan daha ekonomik ve avantajlı olduğunu düşünen vatandaşlar, dokuz günlük Ramazan bayramı tatilini fırsat bilip tatil ve bayramda aile ziyaretleri için oto kiralama servislerine akın etti. Malatya’da neredeyse kiralanacak araç yok durumda. Bizde araç kiralarken nelere dikkat edilmeli işin uzmanlarına sorduk

Araç Kiralarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Tatile çıkan kişi sayısı arttıkça islerinde gözle görülür bir artış olan oto kiralama sektörü de bu hareketlilikten payına düşeni alıyor. Niyazi Mahallesinde oto kiralama işi ile uğraşan Tarık Şen, ellerinde bulunan araçların tümü şimdiden kiralandı diyerek; “Her Bayram’da olduğu gibi bu Bayram’da da yoğunluk var. Elimizde bulunan 25 araç şuan itibari ile bitmiş durumda. Dediğim gibi elimizde bulunan araçların hepsi şuan itibari ile kiralandı ve Bayramlarda her zaman bu yoğunluk var. Sektör olarak, bölgemiz itibari ile kaçakçılık çok fazlası ile gündemde. Bazen kiraya verdiğimiz araçlarda, kaçakçılık işleri ile uğraşan kişilere denk geliyoruz. O bizi biraz mustarip ediyor, emniyet açısından. Asayiş olaylarında çok fazla kiralık araç kullanıyorlar. Her zaman müşterilerde doğru tespiti yapamıyoruz. Bu tür durumlar içinde olduğumuz sektörün temel sıkıntılarından” ifadesini kullandı.

“KAZA YAPTIĞINIZDA ARACI KİRALADIĞINIZ YERİ ARAYIN”

Araç kiralamalarında kendilerinin görüntü aldığını fakat müşterinin de iyice kontrol etmesini isteyen Şen; “Her ilde olduğu gibi Malatya’da da merdiven altı çalışan kişiler var. Onlarında kendilerine göre müşteri kitleleri var. Onların kiralama işleri bizim işlerimiz çokta fazla etkilemiyor. Elimizde bulunan araçlarımızın hepsi ful kaskoludur. Burada müşterilerin dikkat etmesi gereken, kaza yaptıkları anda araç kiraladığı yer ile irtibata geçmeli. Ulaşamadığı durumda ise kendi aracı ile nasıl trafik tespit tutanağı tutuyorsa, yine aynı şekilde bu araçlara kaza tutanaklarını tutup evraklarını tamamlayıp onlarla başvurmaları yeterli oluyor. Müşterilerin dikkat etmesi gereken araçlarını teslim alırken, aracı iyice kontrol etmeli. Biz de tabi araç tesliminde kamera ile görüntülerini alıyoruz. Biz arabamıza ve kendimize güveniyoruz ama müşterilerimize da araçlarını kiralarken, sonrasında bir sıkıntı yaşamamaları adına iyice kontrol etmelerini tavsiye ediyoruz” şeklinde konuştu.  Araç kiralama servisi esnafı, “Yaz mevsiminde ve bayram tatili dönemlerinde yerli ve yabancı turist sayısının artması araç kiralamaya olan talebi de artıyor. Tatil dönemleri araç kiralama sektörü için oldukça verimli bir dönem. Büyük bir kitle tatile giderken hava yolunu kullanıyor ve araçlarını yaşadıkları şehirde bırakıyor. Başka bir çoğunluk ise çocuklu ve aracı olan aileler. ‘Bayram’da çocuklar ile hangi bir tarafa gideyim’ diyerek araç kiralamaya karar veriyor. Bu nedenle de tatil boyunca ulaşımlarını sağlayacak bir araca ihtiyaç duyuyorlar. Elimde 15 aracım vardı ama şuan hepsi kiralanmış durumda. Bayram aylarında bu böyle oluyor. Onun için vatandaş, araç için en azından 2 hafta öncesinden rezervasyon yaptırmalı” dedi.

Tatile çıkan kişi sayısı arttıkça islerinde gözle görülür bir artış olan oto kiralama sektörü de bu hareketlilikten payına düşeni alıyor. Tatil süresince rahatça gezmek isteyenlerin araç kiralama firmalarına başvurması, sektörde iş yoğunluğuna neden oluyor. Sektör temsilcileri de bu yoğunluk karsısında müşterilerine istedikleri otomobilleri sunabilmek için yoğun çaba harcarken, firmalara orta sınıftan, lüks segmente kadar çok sayıda araç talebi geliyor. Müşterilerin tatilleri boyunca görmedikleri yerlere gitme arzuları çok kilometre yapmak istemelerine neden olurken, bu istek araç tercihinde de yakıt tasarrufunu ön plana alıyor. Çok gezip az yakıt masrafı yapmak isteyenler firmalardan özellikle dizel araç talebinde bulunurken, bu talebi göz önünde bulunduran firmalar da filolarındaki dizel araç sayısını arttırıyor. Tercih edilen araçlarda aranan diğer başlıca özellikleri ise klima, ABS fren sistemi ile geniş bagaj oluşturuyor.

M. ALİ GÜNAYDIN (ÖZEL HABER) 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber