• DOLAR
  7,7574
 • EURO
  9,1121
 • ALTIN
  474,59
 • BIST
  1,1736

Araç Fiyatları Son 6 Ayda Alabildiğine Arttı

Pandemi sürecinde araç satışlarını, fiyatlarını ve daha fazlasını Yeşiltepe Galericiler Sitesi Kooperatif ve Dernek Başkanı Yalçın Yalçın ile konuştuk. Yalçın araç satışlarının pandemi nedeniyle son yılların en büyük artışını gösterdiğini söyleyerek korsan araç satıcıları, yerli araç, yeni araçlar hakkında önemli açıklamalarda ve uyarılarda bulundu

Araç Fiyatları Son 6 Ayda Alabildiğine Arttı

Pandemi sürecinde araç satışlarını, fiyatlarını ve daha fazlasını Yeşiltepe Galericiler Sitesi Kooperatif ve Dernek Başkanı Yalçın Yalçın ile konuştuk. Yalçın araç satışlarının pandemi nedeniyle son yılların en büyük artışını gösterdiğini söyleyerek korsan araç satıcıları, yerli araç, yeni araçlar hakkında önemli açıklamalarda ve uyarılarda bulundu

Öncelikle Galericiler Sitesinde ne kadar işyeri ve çalışan bulunmakta?

“2005 yılında 185 tane esnaf olarak buraya geldik. O günden beri burada işlerimize devam etmekteyiz. Sitemizde şu anda 190 tane esnafımız bulunmaktadır. Tabii bunların yanında her arkadaşımızın yanında da 3-4 tane çocuğudur, çalışanıdır insan çalışmaktadır.  Sitemize giren çıkan günlük araç sayısı 700-800 arası bulunmaktadır.”

Pandemi sürecinde araç satışlarının seyri ve fiyat durumu nasıl oldu?

“Son zamanlarda araç piyasasında ciddi anlamda hareketlilikler var. Pandemi hadisesinin ortaya çıkmasından sonra araç fiyatları da bir yükselişe geçti. Yeni araçların pandemi nedeniyle bir süredir üretimde bulunmamasından dolayı 2. el piyasası hareketlendi. Bunun yanında pandemi sürecinde toplu taşıtlara binmek istemeyen vatandaşlarımız pandemi sürecinde araç almaya yöneldi. Satışlarımız arttı. Araç fiyatları da buna paralel olarak yükseldi. Hükümetimizin de açıklaması yönünde toplu taşıma araçlarına binmeyin denilmesi vatandaşları özel araca yönetti. Halen de şu an 2. el araç fiyatları yükselmektedir. Biz yıllardır bu işin içinde bulunmaktayız ama araç fiyatlarının bu şekilde yükselmesine bugüne kadar rastlamadı. Geçen yıl normalde 50.000 liralık bir araç şu an 110 bin lira ile 120 bin lira civarında satılıyor. Şu an 2019 model araç ile 2020 model aracın arasındaki fiyat farkının da kapandığına şahit oluyoruz.”

Bu artış devam edecek mi?

“Fiyat artışının sebebi 1. el araçların piyasada bulunmamasıdır. Yeni araçların üretimine başlamasıyla bana göre ikinci el araç fiyatlarının yükselmesi duracak. Herhangi bir ucuzlama olmaz ancak fiyat olarak yükselmesini biraz durdurabilir. Şu an duyumlarımıza göre sıfır araç satan arkadaşlarımız 4-5 aylık araç kotalarını doldurmuşlar. Yani araçlarını almışlar. Araçlar geldiği takdirde fiyat ve yine ne olursa ona göre zamlı fiyatını ödeyerek araçlarını alacaklarını belirtmişler.”

Yerli araç üretimi için neler söylersiniz?

Bizim birinci talebimiz yerli araç üretiminin bir an önce faaliyete geçmesidir. Duyumlarımıza göre 2020 Kasım aylarında tamamen yerli araç üretiminin faaliyete geçeceği yönündedir. Türkiye’ye araçlar dışardan geliyor ama kısıtlı araç geliyor. Yeni araç üretimi bir an önce faaliyete geçse bu konu ikinci el araç satıcıları olarak bizlere de yarıyor. Piyasada bir hareketlilik başlayacak, piyasanın daha hareketli de daha da iyi olacağına inanıyorum. Şu an esnaf arkadaşlarımıza görüşüyoruz. Araç bulunmuyor. Fiyatlar yüksek. Sattığı aracı yerine koyamıyor. Tabii ki kendimi aldığımız yerli malımız milli malınız daha güzel olacak. Yani Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konuda çalışmalar yoğun bir şekilde var.”

Ayrıca son zamanlarda korsan araç satıcıları gündeme gelmeye başladı ve bu konuda kanuni olarak da bir dizi önlemler alınıyor. Peki, siz bu konuda neler söylersiniz?

Önce bu arkadaşlara şu şekilde seslenmek istiyorum. Bırakın herkes kendi işine baksın. Öğretmen öğretmenliğini, doktor doktorluğunu şoför şoförlüğünü yapsın. Tamirci araç satıyor. Tatlıcı araç satıyor. Araç satmayan yok. Bir problem olduğunda da arkasında duran yok. Burada esnafız. Yerimiz yurdumuz belli. Sattığımız ürünün kefili de biziz. Vatandaşlara tavsiyem, sonradan muhatap bulamadım dememek için ya araç sahibinden ya da bu işi meslek olarak yapan işyerlerinden arabalarını alsınlar.”

Son olarak şu an sistemden beklentileriniz nelerdir?

“Birincisi korsan araç satıcılarına bir sınır getirilmesi hatta önlenmesidir. Çünkü burada vergi kaçağı oluyor. Milli gelirden çalınıyor. Bu işin önüne geçilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu konuda sağ olsun başta, Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Sayın Ticaret Bakanımız da bu konuda büyük bir çalışmalar yaptılar. Hazırlanan taslağın 2020’de yılı içinde yürürlüğe girmesini bekliyoruz. Kanun yürürlüğe girerse bu korsan araç satışlarından tamamen kurtaracağız inşallah. Devletimiz de vergi kaybından kurtulacak. Esnafımız kazancına bakacak. Lütfen herkes kendi işini yapsın. Kimsenin vergisini, kirasını ödeyen esnafımızı zor durumda bırakmaya hakkı yoktur.”

A.Vahap Kaygusuz –Fatma Doğanay’ ın Röportajı

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber