• DOLAR
  7,8127
 • EURO
  9,1632
 • ALTIN
  474,05
 • BIST
  1,1724

Araç Filosu Güçleniyor

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından satın alınan 20 Otobüsten 15 tanesi düzenlenen törenle hizmete sunuldu.  5 tane daha büyük körüklü otobüsün geleceğini kaydeden Başkan Gürkan,  Cenaze araçlarının yüzde 50 sini yenilendiğini ve İş makinelerinin yüzde 50 sini yenileneceğini söyledi.

Araç Filosu Güçleniyor

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından satın alınan 20 Otobüsten 15 tanesi düzenlenen törenle hizmete sunuldu.  5 tane daha büyük körüklü otobüsün geleceğini kaydeden Başkan Gürkan,  Cenaze araçlarının yüzde 50 sini yenilendiğini ve İş makinelerinin yüzde 50 sini yenileneceğini söyledi.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan açılış töreninde yaptığı konuşmanın başında görev lamalarından itibaren gelinen süreci ve yapılan çalışmaları değerlendirdi. “ Göreve geldiğimizin hemen akabinde, belediyenin yönetim yapısı ile ilgili ve mali yapısı ile ilgili gerekli düzenlemeler yaptık. Mali yapısı düzenlendi, yönetim yapısı da hizmete elverişli hale getirildi. Geçtiğimiz 17 ay içerisinde yıllara göre tekâmül edebilecek hizmetlerin yapıldığını görüyoruz.  Hizmetleri 5 temel esası ile yürütüyoruz. Deprem hadisesi yaşadık, pandemi hadisesi yaşadık. Bu süreç içinde Türkiye’ye örnek Türkiye’ye rol model olacak hizmetler Malatya’da ve Büyükşehir’in uhdesine ve Büyükşehir’in önderliğinde yürümüştür.   Önceden Almış olduğumuz kararlar neticesinde belediyemiz, hem pandemi krizinin atılmasında, hem deprem krizinin atlatılmasında  en önemli görevi ifa etmiştir.”

PANDEMİ HADİSESİNDE TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLDUK

Deprem krizinde, krizin denetimi ve yönetimi noktasında Malatya belediyesinin yaptığı işler bütün belediyelere sunum olarak gönderildiğini söyleyen Gürkan; “Pandemi hadisesinde de Sayın Cumhurbaşkanımızın,  defaatle arayarak sürece çok iyi götürdüğünüzde özellikle maske üretiminde önemli çalışmalar gerçekleştirdik. Hem Malatya’ya hem de Türkiye’ye burada üretim maske merkezi olması noktasında yapmış olduğumuz, Sayın valimiz ile birlikte girişimlerimiz hakikaten güzel örnekler teşkil etti. Bir taraftan bu süreçte vatandaşımızın perişan edilmemesi noktasında, ekmek, hijyen, temizlik genel toplu taşıma araçları ile ilgili çalışmalarımızda güzel örnekler verdik” diye konuştu.

KÜLTÜREL VE HİZMET BELEDİYECİLİĞİ YAPIYORUZ

“Kültürel belediyeciliğe baktığımızda tarihi mirasın ayağa kaldırıldığını görüyoruz ve devam ediyoruz” diye konuşmasını sürdüren Başkan Gürkan; “Taşeron kilisesinin restorasyonuna başladık. Şu anda bölgenin Kültür envanteri hazırlanıyor. Kültür ve turizm rotaları oluşturuluyor. Kültürü biz genel olarak maddi ve manevi olarak tüm değerleri ortak olarak değerlendiriyoruz. Hizmet belediyeciliği ne baktığımız zaman hakikaten Malatya tarihinde bir kıyas aldığımız zaman kaç yıllara Tekâmül ettiğini göreceksiniz. Ekmek fabrikasının temeli atılıyor. Yemek fabrikasının temeli atılıyor. Lisanslı depoculuğun temeli atıldı yapıldı ve bitmek üzere. Anayurt Bulvarı yapıldı bitirildi.  Kuzey kuşak yolu yapılıyor. Önümüzdeki yıl bitecek. Başlamadığımız hiçbir şeye yapıyoruz demiyoruz. Geldiğimizden belli 25 kuruş Kredi kullanmadık ve mevcut borçları aşağı çektik 1 santim yer satmadık, 3000 dönüme yakın da yer aldık.  Sivas Sınırında, Diyarbakır’ın Çüngüş Sınırında, Adıyaman’ın Sincik sınırında Elazığ barajdan başlayarak her taraf asfalt yapılıyor. 83 yerde Asfalt şantiyemiz var.”

 YEREL UNSURLAR İLE BİRLİKTE HAREKET EDİYORUZ

Katılımcı belediyecilik anlayışı içerisinde bütün kurum kuruluş ve sivil toplum örgütleri kanal önderleri, yerel önderler ve sosyal taraflarla işbirliği içinde hareket ettiklerini vurgulayan Gürkan;  Bütün taraflarla şehrin rotasını şehrin pusulasını ve şehrin geleceğini gelecekteki vizyonunu birlikte ise inşa etmeye çalışıyoruz. Türkiye’de ilk defa oluşturulan gönüllüler Meclisi’ni oluşturduk. Onların aldıkları kararlarla bizim Formal meclis diye tarif ettiğimiz belediye Meclisi’ne getirilerek onların yapılmasını gerçekleştiriyoruz.  Görüyorsunuz araçlar alınıyor. Yarın 5 tane daha büyük körüklü araçlar gelecek. Cenaze araçlarının yüzde 50 sini yeniledik.  İş makinelerinin yüzde 50 sini yenileceğiz. Bütün bu çalışmalarda özellikle Sayın cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a Malatya halkı adına Malatya’da geçmişte yaşanmışların günümüzde yaşanılanların, gelecekte yaşanacaklardan dolayı müteşekkir olduğumu tekrar ifade etmek istiyorum. Çünkü bu konuda bizleri Bakanlar Kuruluna götürerek her konuda bize destek verilmesi noktasında kendileri gerekli talimatları verdiler. Biz saate bakarak çalışan bir personel anlayışı içerisinde değiliz Biz neler yapabiliriz anlayışı içerisinde çalışma gayreti içerisinde olan bir personel yapısı ile çalışıyoruz. 7 gün 24 saat cumartesi-pazar demeden Memleketin her tarafına hizmet götürüyoruz. 460 milyon sadece MASKİ’de yatırım yapacağız. Bir Türkiye tarihinin rekorudur. Bir o kadar da yol ve asfalt yatırım yapıyoruz. Eğer ekmeği ekmekçiye verirsek güzel ekmekler çıkaracaktır diye bunu burada ifade etmek istiyorum.”

A.Vahap Kaygusuz – Fatma Doğanay

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber