• DOLAR
  6,0497
  % 0,37
 • EURO
  6,7582
  % 0,35
 • ALTIN
  247,9875
  % 0,14
 • BIST
  85.310
  % -1,68

Ara Eleman Yetiştiren Usta Öğreticiler Sıkıntıda 

Zor koşullarda görev yaptıklarını belirten Malatya Usta Öğreticiler Derneği Başkanı Halise Can ile sıkıntılarını ve çalışmalarını konuştuk.  “Ülkemizde ve memleketimizde ara meslek elemanı yetiştirmenin önemli bir parçasını ifa etmekteyiz.” diyen Can, özellikle çalışma ve özlük haklarının iyileştirilmesi noktasında sıkıntılarının ayyuka çıktığını ve bu konuda yetkililerden destek beklediklerini belirtti

Ara Eleman Yetiştiren Usta Öğreticiler Sıkıntıda 

Malatya Usta Öğreticiler Derneği olarak yeni kurulan bir derneksiniz bu konuda öncelikle neler söylersiniz?

Malatya Usta Öğreticiler Derneği olarak 11 Şubat 2018 tarihi itibariyle genel kurulumuzu yaparak temsil ettiğimiz sınıf için çalışmak üzere yola çıktık. Bilindiği üzere biz usta öğreticiler yani Halk Eğitime bağlı çalışan hocalar olarak ülkemizde ve memleketimizde ara meslek elemanı yetiştirmenin önemli bir parçasını ifa etmekteyiz. Ancak yıllardır zor koşullarda görev yapıyoruz. 80 üye ile yola çıktık şuanda üye sayımız 150’ ye ulaştı, bunun için çaba sarf ettik. Biz usta öğreticilerin çalışma ve özlük haklarının iyileştirilmesi için çaba sarf ediyoruz. Bunun için üyeleri bilgilendirme grubumuz var buradan gerekeli yasaları kontrol ediyor ve üyelerini anında bilgilendirme yapıyoruz.

Sektörünüzde gündeme gelen bazı sıkıntılar söz konusuydu bunlarla ilgili yaşanan gelişmeler için neler aktarırsınız?

Şuanda girişimcilik projemiz var ancak yer bulamıyoruz. Taşınacağız diye kimse bize yer vermiyor. Girişimcilik kursumuzda 100 kişiye yakın 4 seanslı bir kurs verilecek, İŞKUR destekli olacak ve 4 gün sürecek kurslarımız. Ancak yer bulamıyoruz, taşınma sorunumuz olduğu için. O hakkımızda alınacaktır bu şekilde giderse. Yetkililere sesleniyorum lütfen o koltuğun hakkını verin.  810 tane usta öğretici var Malatya genelinde 1000’ e yakın usta öğreticiler var, sesimizi duysunlar istiyoruz. Materyalleri kendimiz karşılıyoruz. Bazıları en ücra mahallelerde yapıyor burada yakıtların hepsini kendileri ödüyor, en azından taşınmayalım.   Bunun yanında biz usta öğreticiler sorunlarını ve çözüm önerilerini içeren brifing dosyamızı başta yeni ve güçlü Türkiye’nin mimarı sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, sayın Öznur Çalık hanımefendiye, Mehmet celal Fendoğlu’na teslim ettik ve desteklerini aldık.  Sizlerin de bildiği gibi bu girişimlerimizi kuruluşumuzun ilk seneresinde aldık. Usta öğreticilerin ek derslerinin iki katına çıkarılacağı müjdesini aldık. Başta özlük ve kadro haklarımızın iyileştirilmesi anlamında diğer problemlerimizin de en kısa sürede çözümlenmesi için yaptığımız çalışmaları arttırarak devam edeceğiz.  Ücretlerimiz söz verildiği seviyeye halen ulaşmadı, dosyamıza tam cevap almadık. son yıllarda geçici işçiler sözleşmeli personel ve özellikle 2005-2011 yılları arasında 8 ay çalışmış olan Kur’an kursları usta öğreticileri kadroya geçmiş biz bu dönemde de kadro kapsamında değerlendirilmedik.  Bizde bu arkadaşımızla aynı statüde işe alınıp ve aynı statüde çalışmış olmamıza rağmen kadro taleplerimize bu güne kadar hiç bir cevap alamadık. Taşeron yasası kapsamında da taşeron olmadığımız için faydalanamadık.  2018 yılında kadro verilmeyen kamu kurum ve kuruluş öğretmenlerde kadro verilmesi kalmadı hatta biz kapsar diye beklediğimiz 5 yıl çalışan ücretli öğretmenlere de kadro verilsin şeklinde kadroda da kapsam dışı kaldık. Kur’an kursu ve fahri Kur’an kursu öğreticilerine de taşeron yasasında kadro verildi. Aynı şartlarda ve aynı statüde çalışmamamıza rağmen bizim sadece kurum farkımız var. Belediyede çalışan komek usta öğreticiler de kadro aldı.  Bunlar göz önündeyken neden biz alamıyoruz. Yasal düzenleme diyorsanız peki hükümet olarak yasal düzenleme yapmaya engel bir huşu mu söz konusu?  Yani hükümetimiz neden bizi görmüyor ve bizimle ilgili bir çalışma yapmıyor? Bunun bilgi edinme yasası kapsamında Türkiye Cumhuriyeti Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bizzat sunmak istiyoruz. Anayasada ve diğer kurumlarda devlet vatandaşlarına eşit bir şekilde davranılacağı hak ve sorumluluk vereceğini sizlerin de bildiği temel bir ilkedir bu nedenle bizle değişik kurumlarda bizle eşit statüde çalışan işçilere ve kadrosuz usta öğreticiler yerine kadrolarının bizlere verilmesini talep ediyoruz.

Son olarak neler eklemek istersiniz?

Derneğimize bütçemiz olmadığı için yer bulamadık daha geçici olarak kendi iş yerimi gösteriyorum. Bu da çok uygun değil, toplantılarımızı rahat bir şekilde yapamıyoruz.  Belediyelerimizden yer talep ediyoruz.  Bu noktada bizde destek olsunlar kira konusunda destek olsunlar bu konuda Battalgazi belediye başkanımızla görüştük destek olacaklarını söylediler.  Büyükşehir belediye başkanımız materyaller konusunda yardımcı olacaklarını söyledi. İnşallah bunlar gerçekleşir. Zor şartlar altında görev yaptığımızdan dolayı bütçemiz sorun oluyor.  Ders saatlerimiz ücretleri şuan 12,90 ancak 22 olacak demişlerdi. Bu konuda da her hangi bir gelişme yok ne yazık ki.  Vekilimiz Öznur Çalık’la bu konuda görüşmek istiyoruz.

Hanife Sarı’ nın Röportajı

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber