• DOLAR
  7,7776
 • EURO
  9,1069
 • ALTIN
  471,22
 • BIST
  1,1705

Anız Yangınlarına Dikkat!

Havaların ısınması ve yaz mevsiminin gelmesiyle birlikle anız yangınlarında da bir artış yaşanıyor. Bu yangınlara karşı vatandaşları duyarlı olmaya çağıran Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı bu yangınların küçük önlemlerle engellenebileceğinin ifade etti

Anız Yangınlarına Dikkat!

Yaz mevsimini gelmesiyle artan ot ve anız yangınlarına karşı vatandaşları uyaran Malatya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı yaptığı açıklamada olası ot ve anız yangınlarına karşı uyarılarda bulunarak, yangınların yüzde 94’ünün insan eli ve hatasından meydana geldiği belirtildi. Ot ve anız yangınları ile ilgili olarak, çevreye, doğal hayata ve insan yaşamına zarar veren, milli gelirin kaybına neden olan bu yangınları küçük tedbirlerle önlenebileceğini belirterek havaların iyice ısınmaya başlaması ile birlikte vatandaşların daha dikkatli olmalarını istedi.  Yapılan açıklamada, yaz aylarında çıkacak olası yangınlarla ilgili gerekli tedbirlerin alındığı belirtilerek, konu ile ilgili olarak Malatya Valiliğine, Kaymakamlıklara ve güvenlik güçlerine gerekli bilgiler aktarılarak olası bir yangın durumunda bütün kurumlarla birlikte hareket edileceği belirtildi. Ot ve anız yangınlarında vatandaşlara büyük sorumluluk düştüğünü belirten Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı, “Bahçe ve tarlalarda bulunan zararlı ot ve haşerelerden korunmak için yaktığımız küçük ateşlerden dolayı geçtiğimiz yıllarda bu küçük ateşlerden dolayı çok büyük mal kayıplarının yanında birçok alanda da mera ve ormanlarımızı kaybettik. Bu üzücü olayları tekrar yaşanmaması için sadece ilgili kurumlar değil aynı zamanda vatandaşlarımızın da gerekli tedbir ve önlemleri almaları gerekmektedir. Özellikle rüzgârlı havalarda anız ve bahçelerde küçük çapta temizliklerde ateş yakılmaması gerekmektedir. “ denildi.

2018 YILINDA 1528 OLAYA MÜDAHALE EDİLDİ

Yapılan açıklamada, “Malatya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı tarafından 2018 yılı içerisinde 1528 ot ve anız yangınına müdahale edilmiştir. 2019 yılı içerisinde havaların ısınması ile birlikte son 20 gün içerisinde 122 ot ve anız yangınına müdahale edilmiştir. Malatya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı olarak her yıl olduğu gibi bu yılda kurum olarak gerekli tedbirleri aldık. Vatandaşlarımızın da bu olaylara daha duyarlı olmalarını bekliyoruz.  İtfaiye Dairesi Başkanlığı Müdahale Şube Müdürlüğü ve Önlem Denetim Şube Müdürlüğü olarak 13 İlçemizde oluşturmuş olduğumuz ekiple gerekli bilgilendirme çalışmalarını tamamlandı.  İtfaiye Dairesi Başkanlığının ilçelerdeki olası yangınlara anında ve etkili müdahalesini sağlamak amacıyla makine parkını güçlendirmek amacıyla 13 adet 4×4 çok maksatlı acil müdahale aracı alınmıştır.

İlçelerimizde itfaiye araçlarının giremeyeceği kadar dar olan Koyuncu, Doğantepe, Ilıca, Koru, Onar, Çaybaşı, Yaylacık, Bent, Tepehan, Esikli, Mihmanlı, Selamlı mahallelerimize belirli noktalara yangın müdahale vanaları takılarak yangın dolapları yapılmış ve mahalle sakinlerine yangınlarla ilgili eğitimler personellerimiz tarafından verilmiştir. Eğitim sonunda yangın dolaplarının içerisine yangın anında kullanılacak olan lans, hortum gibi müdahale malzemeleri bırakılarak mahalle muhtarına teslim edilmiştir.” ifadeleri kullanıldı.

Rahime Gül Erbaş

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber