• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

Anayasa degisikligi taslarin yerine oturdugu bir ülke için önemli

Devlet Bakani ve Basbakan Yardimcisi Ali Babacan, ..Türkiye.nin her seyin normal isledigi, taslarin yerine oturdugu bir ülke olmasi için bu Anayasa degisikligi çok çok önemli olacaktir.. dedi.
 

Anayasa degisikligi taslarin yerine oturdugu bir ülke için önemli

 

Devlet Bakani ve Basbakan Yardimcisi Ali Babacan, ..Türkiye.nin her seyin normal isledigi, taslarin yerine oturdugu bir ülke olmasi için bu Anayasa degisikligi çok çok önemli olacaktir.. dedi.
 
Darende ilçesindeki Zengibar Karakucak Güres Spor ve Kültür Festivali.ne katilmak üzere Malatya.ya gelen Babacan, Valiligi, AK Parti Il Baskanligini ve belediyeyi ziyaret etti.
 
Babacan: Birinci sinif demokrasi ve hukuk için degisiklik önemli
 
Babacan, AK Parti Malatya Il Baskanligindaki konusmasinda, Anayasa degisikliginin, Türkiye.de birinci sinif bir demokrasi olmasi için, Türkiye.nin birinci sinif bir hukuk devleti olmasi için son derece önemli bir adim oldugunu söyledi.
 
“Degisiklik hedefe dogru bizi yakinlastiracak”
 
Bakan Babacan, söyle devam etti: ..Belki bizi tam arzu ettigimiz ideal noktaya henüz ulastirmayacak ama en azindan o hedefe dogru bizi yakinlastiracak önemli bir adim. Bir bakima Türkiye.nin normallesmesi için, halkin daha ön planda oldugu, insanin daha ön planda oldugu bir sistem için anayasa degisikligi, halk oylamasi çok önemli olacak. Bunun ekonomik sonuçlarinin da çok çok olumlu olacagini bekliyoruz, çünkü ekonomide en önemlisi öngörebilirlik. Eger yarin sabah uyandigimizda karsimiza ne çikacagini bilemedigimiz bir atmosferdeysek maalesef bu ülkenin ekonomisinden fazla bir hayir çikmiyor. Herkes günübirlik hesabini yapiyor. .Acaba ne olacak. endisesi, .yarin ne olacak., .gelecek ay ne olacak., .gelecek sene ne olacak. endisesi, ülkenin ekonomisinin büyümesi önündeki en büyük engel…
 
“Ekonomi 2007 yilindan itibaren yavaslamaya basladi”
 
Türkiye.de 2007 yilindan beri çok talihsiz gelismeler yasandigini dile getiren Babacan, 2007 yilinda yasanan ..367 konusu.., ..Cumhurbaskanligi seçimi problemi.., arkasindan da 2008 yilinda ..parti kapatma davasi..nin ekonomideki yavaslamada çok etkili oldugunu kaydetti.
 
“2008.de Türkiye ekonomisi hiç büyüyemedi”
 
2003, 2004, 2005, 2006 yillarindaki Türkiye.nin yakalamis oldugu ekonomik ivmenin 2007.den itibaren yavaslamaya basladigina dikkati çeken Babacan, sunlari söyledi: ..2007.de büyüme hizimiz azaldi. 2008.de Türkiye ekonomisi hemen hemen hiç büyüyemedi. Arkadan 2009.da da bu küresel ekonomik kriz gelince ilk defa bir daralma yasadik. 2007 ve 2008.deki ekonomik yavaslamanin en önemli sebebi belirsizliklerdir. Türkiye.de düzgün isleyen sürdürülebilir bir yargi sistemi olmadiktan sonra, Türkiye.de üstünlerin hukuku degil, hukukun üstünlügü gerçek anlamda uygulanmadiktan sonra Türkiye.nin ekonomik potansiyelini de tam olarak kullanmasi mümkün degil. Türkiye gariplikler ülkesi degil, Türkiye.nin her seyin normal isledigi, taslarin yerine oturdugu bir ülke olmasi için bu Anayasa degisikligi çok çok önemli olacaktir…
    
“Muhalefet partileri Türkiye için hareket edebilme olgunlugunda degil” 
   
Anayasa degisikliginin Türkiye için önemli bir adim oldugunu belirten Babacan, muhalefet partilerinin tutumuyla ilgili söyle konustu: ..Vatandaslarimiz için çok çok önemli bir adim, böyle önemli meselelerde A, B, C partisi, bunlarin hepsini bir kenara birakip hep birlikte Türkiye için hareket edebilme olgunluguna Türkiye keske ulassa ama su anda onu görmüyoruz. Insallah daha sonraki yillarda o olgunluga ulastigimizi görürüz…
 
..Malatya ekonomisiyle canli bir ilimizdir”
 
Malatya Valisi Ulvi Saran.i da ziyaret eden Babacan, ..Malatya özellikle ticaret hayatinin, ekonominin çok canli oldugu bir ilimiz. Malatya sanayisiyle artik Türkiye.de çok daha ön plana çikan, üretim kapasitesi her geçen yil artan bir ilimiz. Birinci ve ikinci Organize Sanayi Bölgesi dogduktan sonra, simdi üçüncüsünün hazirliklarina devam ediyoruz.. dedi.
 
“Kayisicilara özel bir kaynak ayrildi”
 
Babacan, Malatya.da don olaylarindan etkilenen kayisi üreticilerine özel bir kaynak ayrilarak zararlarinin karsilandigini sözlerine ekledi.
 
 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber