• DOLAR
  5,3279
  % 0,03
 • EURO
  6,0536
  % 0,18
 • ALTIN
  228,2502
  % -0,47
 • BIST
  102.383
  % 0,40

Anadilde egitim kime yarar?

Bugünlerde kürtleri temsil ettigi (zimmi) varsayimiyla hükümetin muhatap aldigi BDP anadille egitimi dillendirmeye basladi. BDP.nin Kürtleri temsil konusunu, terör örgütüyle iliskisini, hükümetin açilim politikasini söyle bir kenara birakip anadille egitimin Kürtler için gerçekten önemli ve gerekli olup olmadigina bakalim.

Anadilde egitim kime yarar?

Bugünlerde kürtleri temsil ettigi (zimmi) varsayimiyla hükümetin muhatap aldigi BDP anadille egitimi dillendirmeye basladi. BDP.nin Kürtleri temsil konusunu, terör örgütüyle iliskisini, hükümetin açilim politikasini söyle bir kenara birakip anadille egitimin Kürtler için gerçekten önemli ve gerekli olup olmadigina bakalim.

 
Asirlardir yazili bir dil olarak kullanilmayan, ilk defa 1980.li yillarda Avrupa.da uydurma bir alfabeyle (latin) bazi dergi ve gazetelerle gündemimize giren bir dille egitim ne kadar dogrudur? Bakin yazili dil diyorum, konusma dili asirlardir var ve yazili bir dille desteklenmedigi için Irak.in kuzeyindeki Kürt Diyarbakir.dakini, Urfa.daki Malatya.dakini, Elazig.daki Hakkari.dekini anlamiyor. Türkiye.nin içinde bile onlarca lehçe var. Bu nedenle farkli cografi bölgelerde yasayan Kürtler birbirlerini anlamiyorlar.
 
Ben dil tarihçisi degilim ama basit bir mantikla Kürtçenin yazili bir dil olmadigini, olsa bile alfabesinin latin alfabe olmadigini ve sonradan türetilen bir yazi dili oldugunu söyleyebilirim. Bin yildir Anadoluda Türklerle beraber yasiyan Kürtlerin medrese görmüsleri Osmanli döneminde Arap alfabesi disinda harf tanimadilar. Cumhuriyet Dönemi Türkiyesi 85 yil önce Arap alfabesini birakip latin alfabesine geçtiginde bir gecede okuma yazma orani sifira inmisti. Ancak geçmise dayali 600 yillik bir yazili dili vardi. Kürtçede malesef bu yoktu. 30 yildir sürgünde olan sonradan uydurulmus yazili kürtçe dili akademik, siyasi, kültürel, bilimsel ve teknolojik anlamda gelisemedi, gelistirilemedi.
 
Gelismis demokratik batili ülkelerin bildigim kadariyla hiçbirinde ikinci bir dille temel egitim sözkonusu degildir. Amerika.da Ingilizce bilmeyen egitim alamaz. Özel okullarda ögrenciler Amerikan Egitim Bakanligi müfredati yaninda anadillerini ve kültürlerini ögreten dersler alirlar ama asla sadece anadilde egitim almazlar. AB ülkelerinde de durum aynidir.
 
Hal böyleyken, diyelim ki andilde egitime izin çikti. hangi anadil egitiminden bahsediyoruz? Hangi Kürt, hatta hangi BDP.li çocugunu Kürtçe egitim veren okula gönderir? Bu okullardan mezun olan çocuk hangi gelismis üniversitede okur ve nerede is bulur? Edebiyati, tarihi, bilimi ve sanati olmayan bir dilde egitim kimin isine yarar? Kürtler ve isteyen baska ögrenciler için Ingilizce, Almanca, Fransizca gibi Kürtçe dersler verilmelidir. Özel dil kurslari, özel Kürtçe radyo ve televizyonlar, gazete ve dergiler olmali. Ancak anadilde egitim hem Kürtlere yaramaz hem de idari açidan birçok problemi beraberinde getirir. Bu nedenle Kürtler için anadilde egitim en azindan bugünün sartlarinda mümkün görünmüyor.
 
Kürtler için anadilde egitim talebinde bulunanlar ya ne istediklerini bilmiyorlar ya da iyi niyetli degiller, açilimi, diyalog ve yakinlasma çabalarini sabote etmeye çalisiyorlar. Önemli olan medeni toplumlarda beraber yasama sitandartlarina kavusmaktir. Önemli olan beraber baris içinde yasamaktir. Önemli olan akan kardes kanini ve gözyaslarini durdurmaktir.
 
Esasinda devletin maddi olarak desteklemedigi, özel sektörün idaresinde ve devletin kontrolünde kürtler için anadille egitime izin verilse bile bunun uzun ömürlü olacagini sanmiyorum. Kimsenin ragbet etmedigi bir egitimin devam etmesi mümkün degildir. Binaenaleyh endiseye gerek olmadigini ve kalici bir baris ortamina katkida bulunacaksa, akan kan ve gözyasina son verecekse yukarda bahsettigim sartlar altinda bu konu mutaala edilebilir.
 
Eger BDP gerçekten Kürt vatandaslarimizi düsünüyorsa, eger baristan ve özgürlükten yanaysa hükümetin bu konudaki açilim politikasina destek olmalidir. 30 yildir binlerce cana milyarlarca lira maddi kayiplara sebep olan bu anlamsiz nifakin son bulmasi çok yakin olabilir. Sahsi ihtiraslar, siyasi kaygilar ve çagdisi milliyetçi duygular ve söylemler barisa giden bu yolu tikamasin, aksi halde sorumlulugu çok büyük tarihi bir hata islenmis olur.
 
*

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber