• DOLAR
  5,7514
  % -0,60
 • EURO
  6,5127
  % 0,12
 • ALTIN
  255,7774
  % 1,07
 • BIST
  94.995
  % 0,80

“Alınan Hibede 3. Sıradayız”

Yapılan yatırımlarla Malatya’nın çehresini değiştirmeyi hedeflediklerini vurgulayan TKDK İl Koordinatörü Tunç, “ Malatya’da kırsal kalkınma olarak Türkiye çapında aldığımız hibe oranlarında ilk 3. sıradayız. Bizim amacımız her zaman Malatya’yı bir üstte taşımak.  Malatya kırsal anlamda her geçen gün gelişiyor daha da iyi olacak. Hayvancılıkla ilgili tarımsal işletmeleri daha da çoğaltmayı planlıyoruz bunlarda ciddi potansiyel oluşturacağız Allah nasip ederse.” dedi.

“Alınan Hibede 3. Sıradayız”

Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) İl Koordinatörü Murat Tunç ile destek verilen projeleri, başvuru şartlarını, hayvancılıkla ilgili projelerini ve daha fazlasını konuştuk.

Sizden destek almak isteyen kişiler neler yapmalı?

Bizden destek almak isteyenler ilk önce hangi alanda destek olacaklarını hangi projeyle başvuracak bana karar vermeleri gerekiyor.  Yapmak istediklerin hepsi açıklamaları gerekiyor.  Onlara rehberi açıyoruz her konuda yardımcı olmaya çalışıyoruz. Sadece hayvancılık projelerine başvuruda 3 yıllık mesleki yeterlilik şartımız var.  Bunun hayvancılık kayıt sistemine kayıtlı olması gerekiyor ya da veteriner, veteriner teknikerliği veya Ziraat Mühendisi, ziraat teknikeri, Ziraat liselerinden veteriner liselerinden mezun olmuş olanlarda ise 3 yıllık mesleki yeterlilik şartı aranmıyor.   Biz özellikle gençlerin bu hibe programlarına başvurmalarını destek programını aşamalarını istiyoruz.  Yıllarca okuyorlar sınavlara giriyorlar puan alıyorlar ama atanamıyorlar.  Devletin özellikle tarım alanında çok ciddi destekleri var.  2019 yılı içinde Fırat Kalkınma Ajansı’nın 4 il için vereceği destek miktarı 16 milyon.  Malatya’da 2018 yılı içinde vermiş olduğumuz para 30 milyonun üzerinde.  O da ekonomiye iyi olmadığı bir zamana denk geldiği için bu kadar düşük kaldı.   Maliyetlerin yükselmesinden dolayı vatandaşlar birçok proje den vazgeçti.  O yüzden hep bu yüzden yine miktarları 30 milyon civarında kaldı. Biz köylü hep hor görmüşüz en zor işi yapan diye ama şimdi devlet tarımla, hayvancılıkla ilgilenmek isteyenlerin çok büyük destekler veriyor.

Başvuru esnasında kurum olarak önceliğiniz neler?

Bizim hayvancılıkla ilgili belli kriterlerimiz var eğer gerçek kişi olarak başvuru yapılıyorsa en az 3 yıllık kayıt sistemine kayıtlı olması ve faal olması lazım.  En önemli isteklerimizden biri kişinin faal olması.  Eğer şirket olarak başvurulacaksa orada çalışacak şirketin mesul müdürü, veteriner, veteriner teknikeri, ziraat mühendisi veya ziraat teknikerinin şirket adına başvuru yapması yeterli oluyor.

Başvuru yapılan projeler ilçelere göre değişiyor mu?

İlk etapta projelerin ilçelere göre değişiyordu.  Örneğin Tavukçuluk projesi Akçadağ, Yazıhan civarında yapılıyordu.  Turizmle ilgili Yeşilyurt’a başvurular oluyordu.  Biz bunu sonlandırmaya çalıştık şu anda hayvancılıkla ilgili 2018 yılında imzaladığımız kültürlerde her ilçede hayvancılıkla ilgili bir proje var. PÜTÜRGE’YE ilk hayvancılık projesinin temelini attık.  Pütürge de arıcılıktan başka projeye yoktu ama şu anda Türkiye’de anlayacak alakalı projeler Hayata geçiriliyor.  Mesela Kalede sadece birkaç tane arıcılık faaliyeti vardı ama şimdi hayvancılık olacak ve kaleye Turizm projeleri yapacağız Allah nasip ederse.  Gebze’de sadece aracılık ve sorumluluk projeleri de hayata geçiriliyor.  Biz de şu anda proje için en çok talep gelen ilçeler Akçadağ ve Yazıhan bölgesi.  Şu anda hepimizin olmadı hiçbir ilçemiz yok.  Allah’a şükür hedefimizi gerçekleştirdik.

Hayvancılığın gelişmesi ile ilgili destekleriniz için neler söylenebilir?

Şuanda zaten Türkiye’de hayvancılığın gelişmesiyle ilgili birçok destek var. Her halde tarımda olan destek, hiçbir alanda yok. İnsanların bu alanla uğraşması, kırsaldaki alanların değerlendirilmesinde bizim eksik olduğumuz, ihtiyaç duyduğumuz alanları koruyabilmek adına şuanda kırmızı ette hem TKDK’ da olsun hem Tarım İl Müdürlüğünde olsun ciddi anlamda destekler veriliyor.  Bizim burada yer yapımı, makine ekipman alımına desteğimiz söz konusu. Bizim mevcut desteklerimiz hibe şeklinde mesela şuanda bir kırmızı etle ilgili proje yapacak olan bir vatandaş yüzde 50’ sini bizden hibe olarak alabiliyor ve KDV muafiyeti söz konusu. Süt inekçiliğinde bu oran yüzde 70’ e kadar çıkabiliyor.

Şuana kadar yaptığınız çağrılardan aldığınız projelerden atıl durumda olan var mı?

Şuana kadar atıl durumda olan projemiz olmadı çok şükür biz proje yaparken bunlara çok dikkat ediyoruz, titiz bir yaklaşım gösteriyoruz. Bizim için tarım önemli, Türkiye tarım ülkesi yani biz bu ülkede tarımı hayvancılığı ne kadar geliştirebilirsek kendimizi o kadar güçlendirebiliriz. İşsizliğinde en büyük çözümlerinden biri tarımı kırsal alanda geliştişrmek. biz bunları çözebilirsek işsizliğin de büyük bir kısmını çözmüş oluruz.  Bizim yaptığımız projelerin hepsi profesyonel projeler, örnek projeler.

Diğer illere kıyas yapılırsa kırsal kalkınma noktasında neredeyiz, bundan sonraki çağrı ilanın da hangi alan ön plana çıkacak?

Malatya’yı gerçekleri içerisinde değerlendirdik. Bahsettiğimiz gibi önemsediğimiz alanlar var. Malatya’da kırsal kalkınma olarak biz zaten Türkiye çapında aldığımız hibe oranlarında ilk 3. sıradayız. Bizim amacımız her zaman Malatya’yı bir üstte taşımak.  Yapılan yatırımlarla Malatya’nın çehresini değiştirmek istiyoruz kırsal alanlarda, yörenin özelliklerine göre.  İlçe ilçe odaklandığımız şeyler var. Malatya kırsal anlamında her geçen gün gelişiyor daha da iyi olacak. Şuanda hayvancılık ve çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ile ilgili ilana çıktık.  Hayvancılıkla ilgili tarımsal işletmeleri daha da çoğaltmayı planlıyoruz bunlarda ciddi potansiyel oluşturacağız Malatya’da Allah nasip ederse. Çünkü bizim süt üreten tarımsal işletmeyi arttırıp süt işleme tesislerini arttırmamız lazım. Malatya’ yı bu anlamda marka şehir haline getirmemiz lazım. Çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesinde de biz farklı projeler önemsiyoruz. Arapkir’de mesela bir pestil üretimi bizim için önemli olur. Bu tür projeleri önemsiyoruz.  Arıcılıkla ilgili zaten Malatya belli bir mesafe kat etti. Bunu daha da iyi hale getirmeyi istiyoruz.  Şuanda bal mumu üretim tesisi Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da tek tesis. Allah nasip ederse biz Malatya’yı özellikle Pütürge ve Arapkir bölgesini arıcılık anlamında geliştirmeye çalışıyoruz. Arıcılıkta da inşallah Malatya söz sahibi, marka olacak.

Rahime Gül Erbaş’ın Röportajı

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

 1. Yayınladığınız haberleri yakınen takip etmeye çalışıyorum
  Özellikle Kosgeb hibe teşvik gibi destekleri kaçırmamaya çalışırım takipçinizim
  Butür haberleri mesut beyden ve https://abprotime.com/ adresinde bulabiliyorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber