• DOLAR
  5,7477
  %0,51
 • EURO
  6,3537
  %0,54
 • ALTIN
  280,36
  %1,73
 • BIST
  100.237
  %-0,10

Alabalık Üretiminde Sıkıntı

Doğanşehir ilçesi Sürgü Mahallesi sınırları içinde yer alan Takas kaynağı üzerinde bulunan alabalık üretim tesislerinde balık üretiminde beklenen verim alınmaması, balık üreticilerini endişelendirmeye başladı

Alabalık Üretiminde Sıkıntı

Kaynak üzerinde yer alan irili ufaklı alabalık tesis işletmecileri son yıllarda balıkların büyümesinin her geçen yıl daha da gerilediğini belirterek konuyla ilgili yetkililerden destek beklediklerini ifade ediyorlar. Sürgü Mahallesinin en önemli geçim kaynaklarında birisi olan Alabalık üretiminin sekteye uğraması halinde beldedeki yaşayan birçok esnaf ve çalışanın ise sıkıntıya gireceği belirtiliyor.

Konuyla ilgili olarak gazetemize konuşan S.S. Sürgü Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hasan Eroğlu, Alabalık üretiminin kullanılan kaynak suyu ile alakalı olarak tesislerde balık üretiminin düştüğünü söyledi. Gazetemizin sorularını cevaplayarak sektördeki sıkıntıları paylaşan Eroğlu, son yıllarda üretilen alabalıkların büyüme zamanları ile ilgili Takas’tan alınan su ile alakalı bazı sıkıntılar meydana geldiğini kaydetti. Konuyla ilgili olarak İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden destek ve inceleme taleplerinin olduğunu belirten Eroğlu konu ile ilgili araştırma ve çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Kooperatifi Başkanı Hasan Eroğlu Doğanşehir sınırları içerisinde, Reşadiye Kurucaova, Polat, Erkenek, Sakaltutan ve Meletderesi’nde alabalık tesisleri mevcut olduğunu belirterek en fazla tesisin Sürgü Takas suyu üzerinde olduğunu belirtti. Eroğlu açıklamasını şöyle sürdürdü. “30 yıldan beri ilk defa suyumuz çok muazzam. Biz burada balıklarımızı şu an parkende olarak satıyoruz pazar sorunumuz yoktur. Asıl yaşadığımız sorun balık yetiştirmede yaşanıyor.  Suyumuz da istenilen verimi elde edemiyoruz. Tesisimize gelen su takastan geliyor oksijen durumu normal. Isısı  normal standart ama bütün bunlara rağmen üretimde istenilen verimi alamıyoruz.

9 AYDA ALDIĞIMIZ BALIĞI 18 AYDA ALIR OLDUK

2004 yılında Aralık ve Ocak ayında sağdığımız yumurtadan çıkan balığı Ağustos ayının ortalarında 250 gram olarak aldım. Şu anda Aralık ve Ocak ayında sağdığım balık yumurtasındaki ürünü bir buçuk yılda ancak alıyorum. Yani 9 ayda aldığım balığı hemen hemen 18 ayda ancak alabiliyorum. Bu konunuın incelenmesi için İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden destek istedik. Elazığ’dan gelen Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne bağlı bir ekip suyumuzdan ve balıklardan numune alarak tahlil ettiler.  Araştırarak sonucunu bize bildirecekler.  İlk aldığımız bilgilerde de takas kaynağından gelen suyumuzun havuzlarda amonyak ürettiği ifade edildi. Bunun da yavru büyümelerini engellediğini söylediler. Ancak kesin konuşmak için yapılan tahlil sonuçlarının bize iletilmesi lazım. Suyun Ürettiği amonyak yavrunun gelişmesine engel oluyor ve büyümesini olumsuz etkiliyor. Dolayısıyla şu anki en büyük sıkıntımız Bu nedenle yavru yetiştiremiyoruz. Bunu örneklemek gerekirse burada sağdığımız yumurtayı Erzin’de bir arkadaşımız var ona gönderiyorum. Yaklaşık 1 hafta önce bize yavruyu gönderdi. Gönderdiği yavru 60 gram idi.   Aynı partide sağdığımız bizdeki yumurtalardan çıkan yavru da şu an 2-3 gram civarında. Minimum 7 ay içerisinde 5-6 gram seviyesine getiriyoruz. Tabii oradan bize gelen 9 ay içerisinde yetişmiş olan balık ortalama 30-40 gram olan da vardır. Minimum en küçüğü 15 gramlık, bizde ise henüz 2-3 gram orası çok farklı. Üretim sistemini değiştirebiliyoruz, yeni üretim sistemleri var ama onunda maliyeti çok fazla. Devlet tarafından %55 destek vermesine rağmen yine de gücümüz yetmiyor.

,Şu ana geldiğimizde ürettiğimiz balığın porsiyonluk hale gelmesindeki zaman iki katına çıktı.  Zamandan dolayı girdilerde artış oldu. İşçilik iki katına çıktı. Dolayısıyla 2 yıl maaş ödüyorum bir yıllık ürün hasılatı ancak alabiliyorum. Bütün giderlerimiz kısaca %100 oranında arttı, ama üretim %100 oranında da azaldı.  Şu anda balık fiyatlarını bana kendi olacak 20 liradan satıyoruz. Toptan satışlarda ise 15 ile 18 arası değişiyor.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber