• DOLAR
  5,7514
  % -0,60
 • EURO
  6,5127
  % 0,12
 • ALTIN
  255,7774
  % 1,07
 • BIST
  94.995
  % 0,80

Aktarlar Bilimsel Alt Yapısını Bilmiyor

Bitkisel ilaçların eczanelerde satılmasına aktarların tepki gösterdiğine değinen Malatya Eczacılar Odası Başkanı Özelçi, “Aktarlar bu işin bilimsel hiçbir altyapısını almadan, bilimsel olarak bu ilaçların hangi şartlarda yetiştiğini bilmeden, hangi etken maddenin zehirli dozda olacağını bilmeden yapıyorlar. Biz mesleğe başlarken, fakülteye başlarken hocalarımızı bize söylediği şey ‘İlaç dozunda ilaçtır dozunda olmadığı zaman zehirdir.’ Dolaysıyla bu dozun hastaya doğru verilmesi lazım. Bitkilerde bu çok daha elzemdir. Çok daha komplikedir.  Çünkü 10 metrede yetişen bir bitkideki etken madde ile 100 metrede yetişen bitkideki etken madde birbirini tutmaz.” dedi

Aktarlar Bilimsel Alt Yapısını Bilmiyor

Bitkisel ilaçlar yeni çıkan yasaya göre artık eczanelerde satılacak ancak aktarlar bu duruma tepki gösteriyor. Bizde yaşanan bu durumu Malatya Eczacılar Odası Başkanı Tahir Özelçi ile konuştuk.  İşin bilimsel yapısının önemine vurgu yapan Özelçi sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Aktarlar bu konuya tepki gösteriyor. Çünkü yıllardır ülkemizde geleneksel ve pek bir şey var aktarlarda bu tür ürünler satılıyor. Ama Aktarlar bu işin bilimsel hiçbir altyapısını almadan, bilimsel olarak bu ilaçların hangi şartlarda yetiştiğini bilmeden, hangi etken maddenin zehirli dozda olacağını bilmeden yapıyorlar. Biz mesleğe başlarken, fakülteye başlarken hocalarımızı bir söylediği şey ilaç dozunda ilaçtır dozunda olmadığı zaman zehirdir. Kimyasal bir zehirdir. Dolaysıyla bu dozun Hasta ya doğru verilmesi lazım. Bitkilerde bu çok daha elzemdir. Çok daha komplikedir.  Çünkü 10 metrede yetişen bir bitkideki etken madde ile 100 metrede yetişen bitkideki etken madde birbirini tutmaz. Asfalt kenarında yetişen bir bitkideki etken madde ile dağda yetişen bir etken madde birbirini tutmaz. İşte bu işin dersini alan botanik ve farmakognozi diye dersini alan, bilimsel dersini alan tek meslek grubu Türkiye’de Eczacılık fakülteleridir. Tek meslek grubudur.  Dolayısıyla bu işin, bitkisel tedavinin de uzmanları profesyonelleri eczacılardır.”

“AKTARLAR BİLİMSEL BİR AŞAMADAN GEÇMELİ”

Özelçi: “ Eğer eczacıları dışında bu şey yap alırsan ülkemizde yaklaşık binlerce bitkisel bloğun yanlış kullanılmasından kaynaklı ölümler ve organ yetmezlikleri gelişmektedir. Bunun önünün alına bilinmesi için ya aktarlarımız bilimsel bir aşamadan geçilecek ya da yanlarında mutlaka mesul müdür Eczacı çalıştıracak, bir profesyonel eczacının gözetiminde çalışacak veya mevcut olanlar Eczacı gözetimde çalışmaya devam edip yenileri eklenmeme şartıyla ileriki zamanlarda Avrupa ülkelerinde olduğu gibi bu iş sadece profesyonel olan Eczacılar tarafından yapılmalıdır.” şeklinde konuştu.

Rahime Gül Erbaş (Özel Haber)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber