• DOLAR
  6,0802
  % -0,27
 • EURO
  6,8436
  % 0,15
 • ALTIN
  251,2445
  % -0,13
 • BIST
  86.072
  % 1,74

Akçadağ’da Millet Bahçesi Adımı

Akçadağ Belediyesi tarafından yürütülen “Akçadağ’da Sera Gazı Emisyonunun Azaltılması” Projesinin kapanış programı Levent Vadisinde gerçekleştirildi. Burada konuşan Belediye Başkanı Kazgan Akçadağ’daki turizm çalışmalarına değinerek, “Malatya’da Ayasofya,  Sultanahmet gibi bir yer yok. Malatya olarak turizmde hak ettiğimiz yerde olmak istiyorsak yapmamız gereken her ilçenin turizmle ilgili ne kadar potansiyeli var ise bunu harekete geçirmeli…Yılın 12 ayı yemyeşil olan Sultansuyu baraj gölümüz var. İçinde tarihi bir çınar var. Burada bir millet bahçesi düşüncemiz var.” dedi

Akçadağ’da Millet Bahçesi Adımı

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve faydalanıcı kurumu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olan “Akçadağ’da Sera Gazı Emisyonunun Azaltılması” Projesinin yürütücülüğü yapan Akçadağ Belediyesi tarafından, Levent Vadisi Seyir Terasında yapımı yeni tamamlanan Kış Bahçesinde İl ve İlçeden geniş katılım sağlayan protokol ve Mahalle Muhtarların da ilgi göstermesiyle Avrupa Birliği Projesinin Kapanış Programı gerçekleştirildi. Proje ortağı Akçadağ Mahalle Muhtarları Dernek Başkanı Eyüp Gönültaş burada yaptığı açıklamada şunları dile getirdi: “Akçadağ belediyesiyle ortaklaşa yürütmüş olduğumuz projenin ana sahibi Akçadağ belediyesi biz paydaş ortak olarak katıldık. Yöresel dilde bu projenin adı dünyaya ihanetin son bulması, coğrafyaya, geleceğe ihanet edilmemesi. Bize çok temiz bir dünya bırakılmış kendi elimizle dünyayı kirletiyor çocuklarımıza kirli, zehirli bir dünya bırakmaya çalışıyoruz. Projenin bir ayağı olan Hollanda gezisine derneğimi temsilen katıldım. Hollanda da gördüğümüz şuydu, biz Türkler için de dünyayı temiz tutmaya çalışıyoruz, Araplar için de Ruslar için de. Hollandalı bunu söylüyordu. Biz elimizden geldikçe doğayı, coğrafyayı kirletmeye çalışıyoruz. Bu günden başlayarak hepimiz sigara içiyoruz veya elimizde kâğıt parçaları dolandırıyoruz. Kendimizden başlayarak elimizdeki çöpü gerekirse 10 km cebimizde taşıyalım inanın bize yük değil. Buradan çıkınca sizden ricam gittiğiniz mahallenizde, sokağınızda evinizde başlayarak çöpünüzü ayrı ayrı toplayarak bu işe başlayın. Dünyaya bir iyilik yapalım. Çocuklarımıza bir iyilik yapalım. “

BİLGİLENDİRME SUNUMU YAPILDI

Projenin Koordinatörü Belediye Başkan Yardımcısı Eyüp Işık da proje kapsamında şimdiye kadar gerçekleştirilen faaliyetler hakkında bilgilendirme sunusu gerçekleştirdi. Sayın IŞIK; Proje kapsamında ilçemizde yer alan en az 1000 hane halkının evsel atıklarını yerinde ayrıştırılmasına teşvik edilmesi için eğitimlerin verildiğini, ayrıştırma poşetlerinin dağıtıldığını, ilçede belli yerlere geri dönüşüm evlerinin bırakıldığını, İlçemizde bulunan 150 çiftlik personelinin bilgilendirilmesi yoluyla sera gazı emisyonunun azaltılmasına teşvik edildiğini, Okullarda geri dönüşüm ve çevre eğitiminin verildiğini, Okullarda bu anlamda resim-şiir-makale dallarında yarışmaların düzenlendiğini ve ödüller verildiğini, 54 okula geri dönüşüm kutularının bırakıldığını ve Ağaçlandırma faaliyetleri kapsamında 1300 çam fidesinin dikildiğini, proje rehberlik ekibinin Hollanda Alkmaar şehrinde 5 günlük eğitim gördüğünü belirtti.

DÜNYA DEĞİŞİYOR BİZ DE DEĞİŞİYORUZ

Akçadağ Belediye Başkanı Ali Kazgan ise şunları sıraladı: “Çevre, tüm canlılar için yaşamsal öneme sahiptir. Küresel ısınmaya bağlı iklim değişiklikleri, petrol atıkları, ilaç atıkları, sanayi atıkları, hızlı nüfus artışları ile plastik ürünler çevre kirlenmesine sebep olan en önemli etkenlerin başında gelmektedir. Doğal dengelerin bozulduğu, küresel ısınmanın tehdit ettiği, doğal kaynakların insafsızca sömürüldüğü dünyamızda, çıkarcı ve bencil yaşama son vermekle, gelecek nesillerin emanetine ihanet etmemiş olacağız. Ayrıca geri dönüşüme de dikkat çekerek, hayata geçirdikleri proje ile okullara dağıtılan Geri Dönüşüm Kutuları ve İlçenin farklı noktalarına bırakılan Geri Dönüşüm Evleri sayesinde artık plastik, kâğıt ve cam atıkları dönüştürebildiklerini, bunun da dolaylı olarak Geri dönüşüm noktasında ilçemiz ve ülkemiz için kazanç. Sağlıklı kentler birliği üyesiyiz. Sağlıklı kentler birliğinde bu projeyle jüri özel ödülünü aldık. Dünya değişiyor biz de değişiyoruz. Bu da Akçadağ belediyesinin ne kadar değiştiğinin en güzel örneklerinden birisi. Geçmişte hiçbir proje üretmen belediyeyken şimdi her alanda proje üreten bir belediyeye dönüştük.”

KATI ATIK AKTARMA PROJESİ YAPILIYOR

Başkan Kazgan: “Bu projeye ilave olarak çöp dökme alanı sorunumuz var. Yıllardır çöp dökülen bir alan var bu alan tepe halini almış. Bu alan mikrop yuvası haline gelmiş. Bu sorundan da Akçadağ kurtuluyor. Akçadağ’da bir katı atık aktarma istasyonu yapılıyor.  Bu proje bittikten sonra pislik saçan çöp alanını ıslah edeceğiz. Güneş enerjisi projesiyle ilgili olarak bağlantı iznini aldık. Tesis sözleşmesini önümüzdeki günlerde imzalayacağız.” ifadelerini kullandı.

“MİLLET BAHÇESİ YAPMAYI HEDEFLİYORUZ”

Akçadağ’da turizm açısından yapmayı planladıkları çalışmaları Kazgan şu şekilde sıraladı: “Levent vadisini 2015 yılında devir aldık ve neler yaparız diye düşünmeye başladık. Buraya bir kış bahçesi yaptık kendi öz kaynağımızla yaptık. Levent vadisi doğallığını korumuş bir alan. Bu sebeple nereyi kazsanız milyonlarca yıl öncesine ait fosillerin çıktığı bir yer. Yani bir jeo park alanı. Mağaraları, kaya mezar odaları, Tümülüsleriyle asırlarca yıl öncesi insanoğlunun yaşadığı kültürel miras durumunda.  Burası adrenalin tutkunlarının arayıp ta bulamayacağı pek çok özelliği içinde barındıran bir yer. Tüm bunlardan yaralanarak DAP’la bağlantı kurarak jeo turizmi geliştirmek için kalkınma bakanlığı harekete geçti.  DAP aracılıyla bir proje hazırladık. Buradaki 25 mağara tekrar aydınlatılacak. Kamp alanı düzenlemesi olacak. Levent vadisi proje kapsamına girdi. Proje kapsamında yöresel ürünlerle ilgili bir restoran yapacağız. Buraya adrenalin tutkunları çok fazla tercih ediliyor. Onları buraya çekecek şeyleri yapacağız. Yeme içme yerleri de temin etmemiz gerekiyor. Malatya’da Ayasofya,  Sultanahmet gibi bir yer yoktur. Biz Malatya olarak turizmde hak ettiğimiz yerde olmak istiyorsak yapmamız gereken her ilçenin turizmle ilgili ne kadar potansiyeli var ise bunu harekete geçirmeli. Bir taraftan inan turizm merkezi olarak Aşağı Örüşkü Şeyh Ali Kara türbesi, Fuat Ölmeztoprak abimiz ora ile ilgili çalışmaları sırtlamış götürüyor. Elimizde önemli bir kaynak var. Sultansuyu harası. İnsanlarımızın ata ilgisi çok fazla. Oradaki hipo terapi merkezinin işletmesini daha da güçlendirerek belediye olarak almamız gerekiyor. Yılın 12 ayı yemyeşil olan sultansuyu baraj gölümüz var. İçinde tarihi bir çınar var. Burada da bir millet bahçesi düşüncemiz var. Bunlar gerçekleştirmeyi hedeflediğimiz turizm alt yapısı konuları.”

>>Rahime Gül Erbaş

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber