• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

Akaryakit Istasyonlari Denetlendi

Malatya'da faaliyet gösteren akaryakit ve LPG istasyonlarinda çapraz denetim yapildi

Akaryakit Istasyonlari Denetlendi


Konuyla ilgili yazili bir açiklama yapan Malatya Bilim Sanayi ve Teknoloji Il Müdürü Akif Gülaçti, "Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanligi Metroloji ve Standardizasyon Genel Müdürlügünün Koordinasyonunda Malatya genelinde faaliyet gösteren akaryakit ve LPG Oto Gaz istasyonlarinda Elazig, Erzincan, Gümüshane, Gaziantep, Kahramanmaras, Kayseri, Hatay, Tokat, Nigde, Giresun, Ordu ve Sivas Bilim, Sanayi ve Teknoloji Il Müdürlüklerinden 24 personel, Genel Müdürlügümüzden 2 personel Malatya Il Jandarma Komutanligindan 2 personel, Malatya Il Emniyet Müdürlügünden 1 personel olmak üzere, toplam 29 personel ve 12 denetim aracindan olusan 6 ekip halinde çapraz denetim yapilmistir" dedi.
142 lisansli akaryakit istasyonu ile 124 lisansli LPG oto gaz istasyonunun tamaminin denetlendigi bilgisini veren Gülaçti, "Bakanligin sorumlulugundaki 3516 Sayili Ölçüler ve Ayar Kanunu ile Enerji Piyasasi Düzenleme Kurumu (EPDK) ile arasindaki protokol kapsaminda 5015 Sayili Petrol Piyasasi Kanunu ve 5307 Sayili LPG Piyasasi Kanunu hükümleri çerçevesinde yapilan denetimlerde; sayaçlarin damgalari ve hatali çalisip çalismadiklari (miktar kontrolü), yakitlarin marker kontrolü ve istasyonlarin lisans kontrolü denetlenmistir. Denetim sonucunda; 142 lisansli akaryakit istasyonu ile 124 lisansli LPG oto gaz istasyonunun tamami denetlenmistir. Denetlenen istasyonlardan 3akaryakit istasyonu ile 10 LPG istasyonunun faaliyette olmadigi tespit edilmistir. Faal olan 142 akaryakit ve 124 LPG oto gaz istasyonda yapilan lisans kontrolünde tümünün lisansli oldugu tespit edilerek, 266 adet lisans belgesinin kontrolü yapilmistir. 142 akaryakit istasyonunda satisa arz edilen akaryakitlarin kaçak olup olmadiginin tespiti amaciyla, benzin ve motorin ürünlerinde ulusal marker denetimleri yapilmis olup 320 adet marker ölçümü geçerli, 3 adet marker ölçümü geçersiz çikmistir. Marker ölçümünün geçersiz çiktigi akaryakit istasyonundaki pompa mühürlenmis ve alinan numuneler teste gönderilmistir" diye konustu.
Açiklamanin devaminda su bilgilere yer verildi:
"Malatya ilinde faaliyette bulunan istasyonlarda 2104 adet akaryakit sayaci ve 272 adet LPG sayaci olmak üzere toplam 2 bin 376 adet sayacin damga süresinin kontrolleri yapilmis olup, 29 akaryakit sayaci ile 2 adet LPG sayacinin damga süresinin doldugu ve 1 adet akaryakit sayacinda da damgaya müdahale oldugu tespit edilmis ve bu sayaçlar mühürlenmistir. Damga süresi geçen ölçü aletleri, damgaya müdahale veya damgasiz akaryakit sayaçlari için 3516 sayili Ölçüler ve Ayar Kanununun 15. Maddesinin (c) fikrasina göre ‘damga süresi geçmis' ‘damgasiz akaryakit sayaci' fiilinden dolayi bin 674 TL. (binaltiyüzyetmisdörtlira) para cezasi uygulanacaktir. Sayaçlarda yapilan miktar kontrollerinde ise 990adet akaryakit sayaci ve 272 adet LPG sayaci olmak üzere toplam bin 262 adet sayaç denetlenmistir. Yapilan miktar kontrollerinde, bin 260 adet sayacin dogru ürün verdigi, 2 adet sayacin ise eksik ürün verdigi tespit edilmistir. Eksik ürün veren her bir sayaç için 3516 sayili Kanunun 15 inci maddesinin (e) fikrasina göre ‘ayari dogru olmayan ölçü aletini kullanma' fiilinden dolayi 166 TL. (yüzaltmisalti) para cezasi uygulanmaktadir. 5510 sayili Sosyal Sigortalar ve Genel Saglik Sigortasi Kanunu ile bu kanun çerçevesinde Bakanligimizca yayimlanan 2009/1 sayili Genelgede belirtilen hususlarin uygulanmasi için, çapraz denetim sirasinda kontrol edilen is yerlerinin sigortasiz isçi çalistirip çalistirmadigini tespit etmek amaciyla, çalisanlarin kimlik bilgileri islenmistir. Bu bilgilerin, piyasa gözetimi ve denetimi veri tabanina kaydedilmesi ve bu bilgilerin denetim yapilan ilin Sosyal Güvenlik Il Müdürlügüne gönderilmesi için Il Müdürlügümüze teslim edilmistir."

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber