• DOLAR
  5,4805
  % 0,23
 • EURO
  6,2282
  % 0,40
 • ALTIN
  230,2328
  % 0,23
 • BIST
  104.639
  % 0,04

Akademik dünyanin parlayan yildizi: Inönü Üniversitesi

1975 yilinda kurulan Inönü Üniversitesi, 35 yillik kisa geçmisine ragmen bugün modern Dünya.nin bilimsel, sanatsal ve kültürel ihtiyaçlarina karsilik gelen hemen her türlü etkinlikte basi çeken kurumlardan birisi olarak dikkati çekiyor.

Akademik dünyanin parlayan yildizi: Inönü Üniversitesi

1975 yilinda kurulan Inönü Üniversitesi, 35 yillik kisa geçmisine ragmen bugün modern Dünya.nin bilimsel, sanatsal ve kültürel ihtiyaçlarina karsilik gelen hemen her türlü etkinlikte basi çeken kurumlardan birisi olarak dikkati çekiyor. 2008 yilinda üniversitenin rektörlügüne seçilen Prof. Dr. Cemil Çelik dönemiyle Türkiye.nin ve Dünya.nin giptayla baktigi Inönü Üniversitesi, bilimsel çalismalariyla ön plani çikti.

 
27 bin ögrenciye hizmet veriyor
Inönü Üniversitesi, bilimin dogasina uygun sekilde, Dünya.da meydana gelen her türlü degisim ve gelisimi takip ederek bünyesine uyduran, yeniligin pesinden gitmenin yani sira kendisi yenilik arayisinda bulunan 13 fakülte, 4 yüksekokul, 10 meslek yüksekokulu, 1 devlet konservatuari, 4 enstitü ve 15 arastirma merkezine sahiptir. Fakülte ve yüksekokullarda 27 bin civarindaki ögrencisine egitim ve ögretim hizmeti sunmanin gururunu yasiyor.
 
2009 yilinda Teknokent kuruldu
Kurulus asamasinda, Fen-Edebiyat Fakültesi.yle ise baslayan Inönü Üniversitesi, Tip, Eczacilik, Mühendislik, Güzel Sanatlar, Egitim, Iktisadi ve Idari Bilimler ile Ilahiyat fakültelerini kurmus ve 2008 yilina kadar 8 fakülteyle yoluna devam etti. 2009 yili içinde Dis Hekimligi ve Hukuk fakülteleri, 2010 yili içerisindeyse Iletisim, Ziraat, Su Ürünleri fakülteleri, Yabanci Diller Yüksekokulu ve Egitim Bilimleri Enstitüsü açildi. Yine 2009 yilinda büyük bir proje daha hayata geçirilmis bilim insanlariyla sanayicileri bir araya getirecek olan Teknokent kuruldu.
 
Fakülteleri taniyalim
Inönü Üniversitesi.nin yapilanmasi asamasinda kurulan Fen-Edebiyat Fakültesi, yüksek düzeyde egitim ögretim ve bilimsel arastirma araciligiyla bölgesine, ülkesine ve Dünya.ya faydali olmayi kendisine görev edindi.
 
Insanligin bilim ve sanat birikiminden yararlanan ve egitimin gücüne inanan, ögretmenligi bir yasam tarzi olarak benimsemis ögretmenler yetistiren Egitim Fakültesi.
 
Egitim programini, arastirma ve gelistirme kabiliyetine sahip modern mühendisleri yetistirecek sekilde hazirlayan ve mühendislik mesleginin gerektirdigi bilgi ve becerileri ögrencilerine kazandiran Mühendislik Fakültesi.
 
Gelisen Dünya ekonomisini anlayip yorumlayarak ülke ve Dünya ekonomisine katkida bulunacak ögrenciler yetistirmeyi amaçlayan Iktisadi ve Idari Bilimler Fakültesi.
 
Toplumun sanatsal kalkinmasina katki saglayarak, düzenledigi birçok konser ve sergiyle Türkiye ve Dünya çapinda sanat adina kurulmus birçok kurum, vakif ve okulla kurdugu baglantilarla da sanatin büyüsüne kapilmis akademisyen ve ögrencilerine farkli kapilar açan Güzel Sanatlar Fakültesi.
 
Akil ve bilimin isiginda din alaninda saglikli bilgiler üreterek evrensel boyutlarda egitim veren Ilahiyat Fakültesi. Türkiye.de ilk kez, Arapça dil egitimini San Üniversitesi.nde verdiren faküldedir. 
 
Gelismis teknolojiye sahip cihazlarla donatilmis laboratuarlariyla öne çikan Eczacilik Fakültesi.
 
Ögrencilerine sagladigi imkânlarla yurtiçi ve yurtdisinda kazandigi akademik basarilarla Türkiye.nin en önemli fakültelerinden biri olma unvanini hak eden ve Tipta uzmanlik sinavinda Türkiye birincisi çikartmanin gururunu yasayan Tip Fakültesi.
 
Son derece modern mekânlar ve gelismis bilimsel alt yapisiyla Malatya ile bölgesinin önemli bir açigini kapatarak Türkiye.nin bilimsel ve akademik ortamina yeni bir heyecan getiren Dis Hekimligi Fakültesi. Röntgensiz ve dosyasiz tüm islemlerin elektronik ortamda saglandigi fakültedir.
 
Yeni açilan fakülte ve yüksekokullar  
2009 yilinda kurulan, egitim ve ögretimine 100 ögrenci alarak baslayan Hukuk Fakültesi.nin yani sira, 2010 yilinda açilan Iletisim, Ziraat, Su Ürünleri fakülteleri ve Yabanci Diller Yüksekokulu.yla Inönü Üniversitesi, toplumsal degerlerini özümsemis, çagdas ve yenilikçi bireyler yetistirme yolunda emin adimlarla ilerlemenin hakli gururunu yasiyor.
 
Üniversite içerisinde neler var?

Modern binasiyla göz kamastiran, iki yüz binin üzerinde Türkçe ve yabanci dilde basili kitap, danisma kaynaklari, süreli yayin, gazete, veri tabanlari ve CD.lerden olusan kütüphane, okuma salonlari, özel koleksiyon, kültürel yayinlar, bilgisayarli özel çalisma ve multi-medya odalarinin yani sira görme engellilere yönelik hazirlanan özel odalariyla ziyaretçilerine bilgiyi çagdas bir ortamda sunuyor. Yedi yüz kisi kapasiteli konferans salonu, yüz elliser kisi kapasiteli üç seminer salonu ve bes yüz kisi kapasiteli kabul salonunu bünyesinde barindiran Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi, büyük organizasyonlara ev sahipligi yaparak görenleri kendisine hayran birakiyor. Ayrica, üniversitemizin her fakültesinde son derece modern alt yapiya sahip birçok konferans salonu bulunuyor. Alti yüzün üzerindeki bilgisayarda kesintisiz internet hizmeti sunarak kullanicilariyla Dünya.yi bulusturan Internet Merkezi, özel çalisma salonlari ve bilisim kütüphanesiyle akademisyen ve ögrencilerimize saglikli bir akademik çalisma ortami sunmaktadir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber