• DOLAR
  7,2862
 • EURO
  8,6072
 • ALTIN
  476,24
 • BIST
  1,1787
Nasuh Boztepe
Nasuh Boztepe
nasuh.boztepe@malatyasonsoz.com.tr
AİLEDE YANGIN VAR             
 • 0
 • 986
 • 14 Ocak 2020 Salı
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

Devletin korunması, milletin korunması, ailenin korunmasıyla olur. Ülkemizde boşanma oranları her sene artmaktadır. Evlenme oranları her sene azalıyor.

İstatistikler toplumun iyi bir yere gitmediğini gösteriyor. Boşanmalar ilk 5 yılda oluyor. Ailelerde boşanma tahrik ediliyor. Boşanmayı tetikleyici şeyleri mutlaka ortadan kaldırmalıyız.

Yanlış eş seçimleri, tahsil, kültür, din, maddiyat zıtlığı, evlenirken aşırı borçlanmalar, ailelerin müdahaleci olması, çocuk olmaması boşanma sebepleri arasındadır. Üslup, tarz, konuşma çok önemlidir. Eşler bunlara çok dikkat etmelidirler. Empati yapmalıdırlar. Kendinize yapılmasını istemediğiniz bir şeyi, eşinize yapmayın! Hesap gününe hazırlanmalıyız. Komşuluk hukukuna dikkat etmeliyiz. Ahlaksızlıkları izlememeli, konuşmamalıyız. İyiler örnek olmalıdır. Peygamber Efendimizi (S.A.V) neden örnek almayız?

BOŞANMA MODA GİBİ OLMUŞ. KADININ EKONOMİK ÖZGÜRLÜĞÜ BOŞANMA SEBEBİ OLMAMALIDIR. MODERN KÖLELİĞİN ADI “ÖZGÜRLÜK” OLMAMALIDIR. ERKEK KADINA, KADIN ERKEĞE MUTLAKA VE MUTLAKA GÜVENMELİDİR.

Boşanmış ailelerin çocukları ve babası cezaevinde olan çocuklar en büyük problem oluyorlar. Kadınların takıntıları, hastalıkları vardır. Takıntıları ortadan kaldırmalıyız. Gelin-kaynana kavgaları önemlidir. Kuran ve sünnet bilgilerini bilmeliyiz. Kadın ayrıntıcı, tabiri caizse (diş macunu, çorap vs.) erkekse bütüncüldür. Erkek susarak, kadın konuşarak meramını anlatır. EVLİLİKTE HER ŞEY KONUŞULARAK ÇÖZÜLÜR. EVLİLİKTE BUĞUZ EDİLEREK VEYA SUSARAK DEĞİL, HER ŞEY KONUŞULARAK ÇÖZÜLÜR. SÖZÜN BİTTİĞİ YERDE İSE EVLİLİK BİTER. SÖZ BİTMEMELİ, EŞLER DAİMA BİRBİRLERİ İLE MUHABBET İÇERİSİNDE OLMALIDIRLAR.

Peygamber Efendimiz (S.A.V) “bizi aldatan bizden değildir” diyor. Evlilik öncesi ve sonrası insanlar birbirlerini tanırlar. Kız ve erkek evliliğe daima hazır olmalıdır. Hazır olmadan ‘‘Ben seni sevdim, sen beni sevdin’’ diyerek evlilik olmaz. Dışarıda nasılsak, evde de öyle olmalıyız. Tezgâhın altı başka, üstü başka olmamalıdır. Eşler birbirlerine tahammül ve sabır göstermelidir. Yaşam alanımız aile ile beraber olduğumuz yerdir.

EŞLERİN EL ELE TUTUŞMALARIYLA ARADAKİ KİN VE NEFRET PARMAK UÇLARINDAN AKAR GİDER. MUSAFAHA SADECE CAMİDE DEĞİL, EŞLER ARASINDA DA OLMALIDIR. Boşanmada hakem heyeti olmalıdır. Kur-an ve sünnetten yararlanılırsa faydalı olur. Üçten dokuza ne demek? Bekâra karı boşamak çok kolaydır. Sünnete uygun boşanma olmalıdır. Cehalet mazeret değildir. Bolluk var, bereket yok. Zenginlik var, bereket yok. Edep ve nezaket kayboldu.   ALLAH’IN (C.C) EN SEVMEDİĞİ HELAL BOŞANMAKTIR.

Eğitici olması gereken kadın nerede? Erkek sadece fiyatla, kadın teferruatla ilgilenir. Kadın için hediye önemlidir, erkek için ise yararlı olmak önemlidir. Kadın için sevgi cümleciği önemlidir, şımartmamak gerekir. “Sevmesem niye evli kalayım” kadına hissettirilmelidir. Erkek kadının kıymetini bilmelidir.

AİLEYİ BOZDUĞUNUZ ZAMAN, HER ŞEYİ KAYBEDERSİNİZ. BİZİM İNANCIMIZ AİLEYİ KORUMAYA YÖNELİKTİR. Batının inancı, ferdi yaşamaya yöneliktir. Allah (C.C) aşkı, muhabbeti, sevgiyi, rahmeti, acımayı, duyguyu bize vermiştir.

TÜRK AİLE YAPISINDA ÖRNEK ALACAĞIMIZ TEK KİŞİ PEYGAMBER EFENDİMİZ HZ. MUHAMMED MUSTAFA (S.A.V)’DIR. O, her şeye hep sevgi ile yaklaşmıştır. Karısını da, kızını da hiç dövmemiştir. O, iyi bir aile reisi, iyi bir baba, iyi bir dededir. Bütün hedef budur. (DEVAM EDECEK)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber