• DOLAR
  7,5773
 • EURO
  8,9873
 • ALTIN
  476,16
 • BIST
  1,1858
Nasuh Boztepe
Nasuh Boztepe
nasuh.boztepe@malatyasonsoz.com.tr
AİLEDE YANGIN VAR (2)     
 • 0
 • 995
 • 15 Ocak 2020 Çarşamba
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

Ailenin huzurunda birinci husus din algısıdır. Kadın yaratılışı icabı peygambere bile, kocasına bile karşılık verecek yapıdadır. Onun için Hz. Peygamberin hayatını bilmeliyiz, örf ile dini karıştırmamalıyız. Hz. Peygamber eşleri ile sohbet ederek onları yetiştirirdi. Biz eşlerimize yumuşak, usuletle, suhuletle hareket etmeliyiz.

Kavga ile değil, kavga aşısı değil, sevgi aşısı olmalıdır. Bu aşı karı ile kocanın kavga etmemesi için yapılan bir aşıdır. Günde 4-5 defa birbirine güzel söz söyleyerek yapılır. “Eline sağlık, ne kadar güzel olmuş, harika!” demek gibi. Bakış ve sözle “çok güzel olmuş” denmelidir.

İlk günkü muhabbet devam etmelidir. Dışarıdaki veya başkasına olan kızgınlık evde olmamalıdır. Rüzgâr varsa kaba tabiriyle, kadın şapka, örtü veya eteğine dikkat etmelidir.

Kapıyı açan kocaya karşı da başı ağrıyan, asık suratlı bir kadın kavga aşısı yapar. Güler yüzlü bir hanımefendi sevgi aşısı yapar. Normal hayatta 1+1=2’dir. Ama evlilikte 1+1=1’dir. Burada hoşgörü ortamı olmalı, öfke yok edilmelidir. Evlilik iki zıt karakterin birlikte yaşama sanatıdır. İki beden bir can yaklaşımıdır. Karşılıklı fedakârlıktır. Aslında “iki beden, bir can” derken ruhların birleşmesi, gönlün birleşmesi, huzura varmasıdır.

Öfke bir kavga ucudur. Bir tarafta öfke, diğer tarafta affetmek! Bunun ortası mutlaka bulunmalıdır. Bazen kaybedilerek kazanılır. Aleyhinize de olsa, doğruyu söyleyin. Karşı tarafta şüphe doğuracak bir şey olmasın.

Âşıkların attığı en son adım zahitler ve abitlerin hayatıdır. Hadis-i şerifte der ki; “KİŞİNİN EŞİNE BİR BARDAK SU VERMESİ, CİHAT MEYDANINDAKİ MÜCAHİDİN CİHADINDAN DA DAHA HAYIRLIDIR”

Eş mi? Eşya mı? İlk geçimsizlik böyle başlar…

Eşler birbirinin istediği veya istemediği 5 şeyi yazarak birbirine vermelidir. Biz bunu mutlaka yapmalıyız. Eşimizin en çok sevdiği 5 şey nedir, eşimizin en çok sevmediği 5 şey nedir yazıp kendi kendimizi hesaba çekmeliyiz ve eşimizin yapmamızı istemediği bir şeyi de yapmamalıyız.

Kişinin canı acıyınca, gerçek karakteri meydana çıkar. Burada eşi bir çiçek gibi de görebilirsiniz, bir diken gibi de. Gülün dikenine değil, gülüne bakacaksınız. Bir gülün altmış tane dikeni vardır. Dikenlere bakar kalırsanız, dikenleşir kalırsınız.

En kuvvetli aşk, iki yıldır. Aşk sevgiyi değil, sevgi aşkı doğurur. Çekirdek aile parçalanırsa atomun parçalanması gibi olur. Çekirdek aile çok önemlidir. Aşk, şehvet demek değildir. Öyle olsaydı, eşekler âşıklar defterinin baş sayfasına yazılırdı. Her şey para üzerine dururdu.

Evlilikte motivasyon önemlidir. Yuvayı bal mumu ayakta tutar. İnsanlara küçük bir sevgi sözü, milyarları vermekten daha iyidir. Gönül önemlidir. Gönüle hitap etmek gerekmektedir. Gönüle söz geçmez.

AKILLI KADIN, KOCASINI KRAL YAPAR. KRALIN KARISI OLUR. APTAL KADIN KOCASINI KÖLE YAPAR. KÖLENİN KARISI OLUR. Bunun tersi de olabilir. Dolayısıyla insanlar bu hususa da dikkat etmelidir.

EŞLER EVLENDİKTEN SONRA BİR BAŞKASINI SEVME HAKKI YOKTUR. KADINDAN DAHA GÜZEL KADIN, ERKEKTEN DAHA YAKIŞIKLI ERKEK VARDIR. AMA EVLENDİKTEN SONRA BAŞKASINI SEVME HAKKI, BEĞENME HAKKI YOKTUR.

“Bu benim arkadaşım. Ben bununla facebookta tanıştım, twitterde tanıştım” böyle bir şey olamaz. Siz eşinizin böyle bir şey yapmasını istemiyorsanız, sizde böyle bir şey yapmayınız.

DEVLET EVLİLİĞİ KOLAYLAŞTIRICI TEDBİRLER ALDIĞI GİBİ, BOŞANMAYI CAYDIRICI TEDBİRLER DE ALMALIDIR.

Kalın sağlıcakla…

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber