• DOLAR
  6,8681
 • EURO
  7,7632
 • ALTIN
  397,50
 • BIST
  1,1301

Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddet Masaya Yatırıldı

Şiddetle gelen üzücü olayların tekrarlanmasının önlenmesi amacıyla 81 ilde eş zamanlı olarak yapılan Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Toplantısı ilimizde de Vali Aydın Baruş’un başkanlığında gerçekleştirildi. Yapılan toplantıda önemli kararlar ve tedbirler alınarak bunların ilde ve ilçelerde eylem planı haline getirilmesi kararlaştırıldı

Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddet Masaya Yatırıldı

Şiddetle gelen üzücü olayların tekrarlanmasının önlenmesi amacıyla 81 ilde eş zamanlı olarak yapılan Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Toplantısı ilimizde de Vali Aydın Baruş’un başkanlığında gerçekleştirildi. Yapılan toplantıda önemli kararlar ve tedbirler alınarak bunların ilde ve ilçelerde eylem planı haline getirilmesi kararlaştırıldı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının önderliğinde başlatılan çalışma sonucunda İçişleri Bakanı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı, Adalet Bakanı, Milli Eğitim Bakanı, Sağlık Bakanı ve Diyanet İşleri Başkanının ortak imzasıyla yürürlüğe giren ve 75 maddeden oluşan, 2020-2021 yılları “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon Planı” ile Valiliğe verilen görev ve sorumlulukların gecikmeksizin uygulamaya geçirilmesi, 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’un uygulanmasında etkinliğin ve koordinasyonun arttırılması ve yaşanan üzücü olayların tekrarlanmasının önlenmesi amacıyla İçişleri Bakanlığı tarafından 17 Aralık 2019 Salı günü 81 ilde eş zamanlı olarak saat 10:00’da toplantı yapılması planlandı. Bu kapsamda diğer illerde olduğu gibi ildeki tüm kurumların en üst yöneticilerinin katılımıyla Vali Aydın Baruş başkanlığında Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıya Cumhuriyet Başsavcısı Muhammet Savran, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Malatya Barosu Başkanı Enver Han, Vali Yardımcısı Güher Sinem Büyüknalçacı, İl Jandarma Komutanı Necmi İnce, İl Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren, İl Müftüsü Veysel Işıldar, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Rasim Bulut, İl Sağlık Müdürü Doç. Dr Recep Bentli, İl Göç İdaresi Müdürü Cihad Gezen, İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Ahmet Cebeci, Turgut Özal Üniversitesi Temsilcisi Dr. Özlem Altıntaş, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Ali Avşar katıldı.

ÜZÜCÜ OLAYLAR ANALİZ EDİLEREK GEREKEN TEDBİRLER KONUŞULDU

Toplantıda Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele alanında çalışan tüm kurumların 2019 yılı verileri değerlendirilerek mevcut duruma ilişkin analizler yapıldı, 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun kapsamında il ve ilçelerdeki olay sayıları, başvuru sayıları, Kanun kapsamındaki alınan tedbirlerin niteliği, uygulamanın daha iyiye götürülmesi için il/ilçe bazında ilgili kurumlar tarafından planlanması gereken tedbirler değerlendirildi ve son dönemde yaşanan üzücü olayların analizleri de yapılarak benzer nitelikte olayların yaşanmaması için alınması gereken tedbirler üzerinde duruldu.

Ayrıca, Şiddet Önleme ve İzleme Merkezine polis irtibat görevlisi görevlendirilmesi, risk düzeyi yüksek olayların muhakkak sosyal, psikolojik, ekonomik yönleri ile incelenmesi, olayların meydana geldiği andan itibaren takip edilmesi için sistem geliştirilmesi, şüphelilerle ilgili öfke kontrolü gibi önleyici destek hizmetlerinin uygulanması, etkinliğinin arttırılması ve takibinin yapılması, kadına yönelik şiddetle ilgili mücadelede sadece polisiye tedbirlerin yeterli olmadığı göz önünde bulundurularak diğer kurumların (baro, üniversiteler ve STK’ların) sürece dahil olması için yapılması gereken çalışmaların planlanması, bu hususların ilde ve ilçelerde eylem planı haline getirilmesi gibi bir çok konuda çalışma/değerlendirme yapıldı ve Bakanlıkların ortaya koyduğu seferberlikte ilimizin de üzerine düşen sorumlulukları gecikmeksizin gerçekleştirmesi için gerekli çalışmaların yapılması kararlaştırıldı.

BİR TOPLANTI DA İLÇELERDE OLACAK 

Toplantıda benzer nitelikte bir toplantının da 20 Aralık 2019 Cuma günü saat 10:00’da tüm ilçelerde kaymakamların başkanlığında yapılacağı bildirildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber