• DOLAR
  7,8262
 • EURO
  9,4329
 • ALTIN
  458,87
 • BIST
  10,4227
Hanife Yiğit
Hanife Yiğit
Aile İçi Geçimsizlik
 • 0
 • 830
 • 17 Kasım 2020 Salı
 • +
 • -

Günümüz problemlerinden biri de aile içi geçimsizlik.

Şiddetin öteki boyutu…

Aile toplumun en küçük yapı taşıdır bir ailede sıkıntı varsa bir toplumda sıkıntı var demektir.  Bu yüzden toplumda oluşacak kaosu engellemek için de ailede huzuru sağlamak gerekir. Ailede bireylerin birbirleriyle çok iyi değilse de iyi olması sağlanmalıdır.   Ailede davranış biçimleri şekil alır huylar karakterler oluşur. Bu noktada aile içi geçimsizliğin ortadan kaldırılması lazım.

Genellikle aile içi sorunlar ben duygusundan kaynaklanır.  İş yükü paylaşımının iyi olmamasından kaynaklanır, sabırsız oluşumuzdan kaynaklanır kıskançlıklar, aldatılma vs. aile içi geçimsizliğe neden olur.  Geçimsizlikler boşanmalara kadar gidebiliyor hatta bakıyoruz günümüzde ölüme bile neden olabiliyor.

Bu yüzden bu konu çok önemli.

Neslin psikolojisi içinde oldukça önemli bir konu.

Ailede kimse kimseden üstün değil düşüncesi hakim olmalı herkes eşit oranda ev işlerini yapmalı sevgi ve saygı ev hanesine döşenmeli. Çünkü aile kurumu, şiddetin ve türlerinin öğrenildiği ilk yerdir.

Aile içi geçimsizlik sadece erkekten veya kadından kaynaklanmıyor cinsiyet ayrımı gözetmeksizin herkesten kaynaklı olabilir çocuktan bile ama bu geçimsizlik her aile bireyini olumsuz etkiliyor. Bu geçimsizlikler hayatımızın dönüm noktası bile olabilir. İyi bir geleceğe başlangıç ya da sonu ölümle biten hayat hikâyesi…

Büyüklerimizin dediği gibi geçimsizlikte, öfke anında biri korken, ateşken biri de su olacak.

Öte yandan her ailede zaman zaman yaşanan veya yaşanma ihtimali olan, eşlerin arasındaki anlaşmazlık özellikle küçük yaşlardaki çocukları etkiler. Hele ki tanık olduğu ilk tartışma ve daha sonraki tartışmalar çocuk için sarsıcı olabilir. Hayatı bu durumda daha kötüye gidebilir, görüyoruz birçok film, dizi senaryosu hep buna yönelik çekilmekte.  Bu yüzden ailede huzursuzluğa gebe olacak huy ve davranışlardan, sözlerden kaçınmalıyız. Örnek bir aile yapısı kurabilmeyi becermeliyiz.

Aile içi geçimsizliğin nedenlerinin araştırılması bu konuya önce aile bireyleri eğilmeli sonra toplumun ileri gelirleri psikologlar vs. eğilmeli.

Bir yandan da anne ve baba çocuğuna karşı iyi ilişkiler kurabilmeyi becermeli eşler birbirleriyle uyum için de yaşamayı öğrenebilmeli bunun yanında çekirdek aile dışında olan eşlerin aileleri de buna ayak uydurmayı sürdürebilmeli. Her fırsatta aileye müdahale etmemeli. Biz insanın doğası olarak her şeye müdahil olmayı seviyoruz ama buna son vermemiz lazım hele ki aile içi geçimsizliğin olduğu yerde.

Aile içi geçimsizlik söz konusu olduğunda kendimizce çözümler üretebilmeliyiz. Gerek tecrübeli ve güvenli insanlardan yardım alarak gerekse de yaşanmış hayat hikâyelerine bakarak gerekse de dinimizin buyruklarında yer alan tavsiyelere ayak uydurarak bu çözümü hızlı bir şekilde gerçekleştirmeliyiz. Gerekse psikolojik destek gibi uzmanlardan yardımlar alınabilir bu konuda. Yeter ki amaç ailede geçimsizliği sonlandırmak olsun.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber