• DOLAR
  6,0802
  % -0,27
 • EURO
  6,8436
  % 0,15
 • ALTIN
  251,2445
  % -0,13
 • BIST
  86.072
  % 1,74

Aile Hekimleri Kanserde Erken Tanı İçin Bilinçlendiriliyor

İl Sağlık Müdürlüğü Malatya’da bulunan 260 aile hekimiyle birlikte kanserde erken tanı için taramalar yapıyor. 2018 yılı için hedeflerinin 6 bin kişiyi taramak olduğunu vurgulayan İl Sağlık Müdürü Bentli, “ Aile hekimlerimizi kanser konusunda bilinçlendiriyoruz. Aile hekimlerimizden kendi hedef kitlesinde kimler varsa en azından rahim ağzı kanseri, kolon kanseri ve meme kanseri ile ilgili taramalarını yapmalarını istiyoruz. 2017’de yaklaşık 2 bin hasta tarandı. 2018 yılı ilk 4 ay içerisinde ise üzerine biraz daha eğilerek şimdiden 2 bin sayısına ulaştık.” dedi

Aile Hekimleri Kanserde Erken Tanı İçin Bilinçlendiriliyor

Kanser çağımızın n tehlikeli hastalıklarından birisi. İl Sağlık Müdürlüğü tarafından bu tehlikeli hastalık için aile hekimleriyle beraber erken tanı çalışmaları yapıyor. Yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Recep Bentli şu ifadeleri kullandı: “ Burada şu an için aile hekimlerimizi kanser konusunda bilinçlendiriyoruz. Beydağ Halk Sağlığı Başkan Yardımcısı ile birlikte yürütüyoruz. Kanserde Erken Tanı’nın çoğu kanserde kesin tedavi yolunu açtığını biliyoruz. Ama bazen insanlar önemsemiyor mu bilemiyoruz ama hastalık olmadan doktora gitme kültürü henüz toplumumuzda gelişmediği için doktora gitmiyorlar. Şu an için biz aile hekimlerinden bu desteği istiyoruz. Kendi popülasyonlarından hedef kitle kimler varsa en azından Rahim ağzı kanseri, kolon kanseri ve meme kanseri ile ilgili taramalarını yapmalarını istiyoruz. Çok şükür 2016 yılında toplam 2000 hasta mamografi yapılarak tarandı. 2017’de de yine yaklaşık 2000 Hassa taranmış.  Biz ilk 4 ay içerisinde üzerine biraz daha eğilerek şimdiden 2000 sayısına ulaştık. Bu yılki hedefimiz de 5-6 bin civarında. Hedefi yüksek tutuyoruz geçen yıla göre iki, iki buçuk kat daha fazla bir tarama yapmayı hedefliyoruz.”

“AİLE HEKİMLERİNİN BAKTIĞI HASTA SAYISI DÜŞECEK”

Bentli: “  İlimizde 90 aile sağlığı merkezinde 260 Aile hekimimiz var. Malatya Sağlık Bakanlığı tarafından pilot il seçildi. Şu an aile hekimleri 3 bin 100 civarı hastaya bakıyor veya popülasyona bakıyor. Ama bu sayıyı 2 bine düşürme planları içerisinde Malatya ili de pilot il seçildi. Malatya, Edirne ve Bayburt illeri ile İstanbul’un Silivri ilçesi seçildi. Bu konuda Biz bütün hazırlıklarımızı yaptık. Önümüzdeki süreç içerisinde 117 aile hekimi daha birimizde de görev alacak. 2018’in Eylül ayı içerisinde Bu işlemi tamamlamayı planlıyoruz. Burada Ayrıca hekimlerin performansları geçmemesi ve gelirlerinin azalmaması için ücret yönetmeliği ne değişecek.” şeklinde konuştu.

Rahime Gül Erbaş 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber