• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

Ahilik Kültürü Haftasi basladi

Inönü Üniversitesi (IÜ) Ilahiyat Fakültesi ögretim üyesi Doç. Dr. Mustafa Arslan, bir toplumun bir cografyayi vatan kilmasinda, onu sirf bir toprak degil de bir inançla, bir kültürle yogurup orada bir medeniyet olusturmasinda en güzel örnek olarak ahi kültürünü gördügünü bildirdi.

Ahilik Kültürü Haftasi basladi

Inönü Üniversitesi (IÜ) Ilahiyat Fakültesi ögretim üyesi Doç. Dr. Mustafa Arslan, bir toplumun bir cografyayi vatan kilmasinda, onu sirf bir toprak degil de bir inançla, bir kültürle yogurup orada bir medeniyet olusturmasinda en güzel örnek olarak ahi kültürünü gördügünü bildirdi.

 
Malatya Esnaf ve Sanatkârlar Odalari Birligi Baskanligi (MESOB), Ahilik Kültürü Haftasi dolayisiyla çesitli etniklikler düzenledi.
MEBOB Baskani Sevket Keskin ve beraberindeki çesitli odalara bagli esnaflar Atatürk Aniti'na çelenk sundu. Halk Egitim Merkezinde ahilik kültürünün islenecegi bir program düzenlendi.
 
Saran: Ahilik kültürü yeni nesil tarafindan çok iyi kavranmalidir
Malatya Valisi Ulvi Saran, Türk Islam kültüründe sosyal ve ekonomik açidan üretim sisteminin temellerinin dinamik ve itici gücünün ahilik kültürü oldugunu söyledi.
Ahilik kültürünün yeni nesil tarafindan çok iyi kavranmasi gerektigine dikkati çeken Saran, bugün insanligin organizasyonlari insan odakli ve insani mutlu etmeye dönük hale getirdigini, ancak ahilik kültürünün bunu bin yil önce kavradigini dile getirdi.
 
Malatya Belediye Baskani Ahmet Çakir da, ahilik kültüründeki edep, terbiye ve sayginliga dikkati çekerek, ''Kökenindeki ahlaki anlayisla ahilik kültürü esnafligin sayginligini korumayi amaçlar'' dedi.
 
Sevket Keskin ise, Malatya'daki esnaf ve sanatkâr camiasi olarak bugüne kadar ahilik anlayisini yasatmaya çalistiklarini, bundan sonra da yasatmak için emek vereceklerini anlatti.
Programin düzenlendigi salondaki ilkögretim ve lise ögrencilerine seslenen Keskin, ''Gençler, sizden istegimiz su ki, ahilik kültürünü çok iyi okumaniz, anlamaniz, kavramaniz ve yasamaniz gerekiyor'' dedi.
Açilis konusmalarinin ardindan ''Ahilik Kültürü'' konulu konferansa geçildi. Konferansi veren Doç. Dr. Mustafa Arslan, ahiligin Türk kültürünün en güzel örneklerini kendisinde gösteren bir sistem olduguna isaret etti.
    
Arslan: Ahilik Islam dininin bir kültürde vücut bulmus halidir
 
Ahiligi, ''Islam dininin bir kültürde, bir toplumda bedenlenmis, vücut bulmus hali'' diye tanimlayan Arslan, söyle konustu: ''Bir toplumun bir cografyayi vatan kilmasinda, onu sirf bir toprak degil de bir inançla, bir kültürle yogurup orada bir medeniyet olusturmasinda en güzel örnek olarak ahi kültürünü görüyorum. Sunu belirtmek isterim ki ahilik mesleki bir örgütlenme ama onun disinda ayni zamanda bir inancin bir toplumda bedenlenmesi, sistemlesmesi. Ayni zamanda da bir medeniyet projesi. Bir medeniyetin bir toplumda vücut bulmus hali.''
 
Ahiligin kurulusu, ahilik kültürü ve ahlaki, ahiligin Anadolu'da, Türk toplumunda gördügü islevler, ahiligin bugüne tasinmasi gibi konulara deginen Arslan, ahilik sisteminin kurucusu Ahi Evren'in bir sözüne dikkati çekti.
    
Insan medeni tabiatli yaratilmis
''Allah insani medeni tabiatli yaratmistir'' diyen Arslan, sunlari kaydetti: ''Allah insani yemek, içmek, giyinmek, evlenmek gibi çok seylere muhtaç olarak yaratmis. Hiç kimse bu isleri tek basina yapamaz. Bu yüzden demircilik, marangozluk gibi isler için çok insan lazim oldugu gibi bu ve benzeri meslekler de bir takim alet ve edevatla yapilacagindan alet ve edevatin da çok sayida insana ihtiyaci vardir. Böylece toplumun ihtiyaç duyacagi bütün sanat kollarinin yasatilmasi gerekir. O halde toplumun bir kesim sanatlara yönlendirilmesi, her birinin bir sanatla mesgul olmasi gerekir ki toplumun ihtiyaçlari görülebilsin.''
 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber