• DOLAR
  6,8661
 • EURO
  7,7488
 • ALTIN
  392,23
 • BIST
  1,1279

Ağbaba’dan Yeşilyurt Belediyesi’ne Sahte Ödül Tepkisi

CHP yeni il başkanlığı binasında konuşan Ağbaba Yeşilyurt Belediyesi’nin UNESCO’dan aldığı ödül için “UNESCO biz böyle bir ödül vermedik diyor. Paraları basmışlar. Ödül sahte” ifadelerini kullandı

Ağbaba’dan Yeşilyurt Belediyesi’ne Sahte Ödül Tepkisi

CHP yeni il başkanlığı binasında konuşan Ağbaba Yeşilyurt Belediyesi’nin UNESCO’dan aldığı ödül için “UNESCO biz böyle bir ödül vermedik diyor. Paraları basmışlar. Ödül sahte” ifadelerini kullandı

CHP Genel Başkan yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, partinin yeni il başkanlığı binasında gerçekleştirilen ilk basın toplantısında, Malatya gündemine dair dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Ağbaba; Toplum yararı amacıyla hazırlanan proje kapsamında işe alınacak depremzedeler arasında parti ayrımcılığı yapılmak istendiğini iddia ederken, geçtiğimiz günlerde Yeşilyurt Belediyesi’nin Paris’te aldığı ödül için de “Sahte ödül” dedi.

İŞE ALIMLARDA PARTİ AYRIMCILIĞI İDDİASI

Depremin ardından tüm kesimlerin ortaya koyduğu birlik tablosunun halkın kadirşinaslığını bir kez daha ortaya koyduğuna vurgu yapan Ağbaba, deprem sonrası yaşanan bazı gelişmelerin bu tabloya yakışmadığını söyledi. Ağbaba; “Deprem siyaset ayrımı yapmadan herkesi vurdu, AK Partilinin, CHP’nin evini ayırmadı. Ancak bir ayrımcılık yapılıyor buradan onları uyarıyorum. Toplum Yararı Proje kapsamında alımlar yapılacak. İlan internetten yayınlandı ancak İŞ-KUR Genel Müdürlüğü apar topar ilanı internetten kaldırdı. Neden kaldırdılar; Pütürge, Doğanyol, Kale, Battalgazi, Yeşilyurt Belediyeleri ve Kaymakamlıkları liste oluşturacak. Yani depremzedeler arasında bile AKP’li olan ve olmayan ayrımı yapacaklar. Bunlar 6 ay çalışıp 2 bin 324 lira alacak. Böyle bir siyaset anlayışı olur mu, böyle siyaset batsın. İŞ-KUR ve Malatya Valiliği’ne çağrı yapıyoruz, eğer biraz vicdan varsa bu işi kurayla yaparsınız. Sen fakir fukara arasında ayrım yapıyorsun, kendi yandaşlarını kendi yakınlarını işe alacaksın. Eğer kurayla değil tek tek alım yaparlarsa, torpil olursa, konumları, makamları ne olursa olsun, onları TBMM’de, kamuoyu önünde rezil etmek benim boynumun borcu” diye konuştu.

“KIZ MESLEK LİSESİ’Nİ DE GÖTÜREBİLİRLER”

Oldukça değerli bir konumda bulunan Kız Meslek Lisesi’nin ranta kurban edilmeye çalışıldığını söyleyen Ağbaba; “Maalesef bazıları depremden de parsel kapmaya çalışıyor. Malatya’da herkesin adres verdiği, yaşlının gencin herkesin bildiği Kız Meslek Lisesi var. Burası Malatya’nın hafızası, tarihi. Önce yıkılacak dendi, sonra ana bina değil ek bina yıkılacak dendi. Okulu önce Yeşilyurt İMKB Anadolu Lisesi’ne taşınacağı söylendi. Şimdi Battalgazi Uçbağlar Mahallesi’nde bulunan Selçuklu Ortaokulu’nda eğitime devam edeceği açıklandı. Burada amaç farklı herhâlde. Herkes buraya şehir merkezi diye yazılmış. Öğrencileri mezarlığın oradaki okula götürecekler, muhtemelen orada eğitime devam ettirmeye çalışacaklar. Yıllardan beri gözlerini rant bürüyenler Malatya’nın en güzel yerlerinden biri olan Kız meslek lisesine göz dikmiş durumdalar. Malatya kamuoyunun dikkatini çekmek istiyorum. Bu okulu da bunlar yakında götürebilirler” ifadelerini kullandı.

“MALİYET 695, ÖDENEK 14 MİLYON LİRA”

Konuşmasında yılan hikayesine dönen Kuzey Çevreyolu meselesine de değinen Ağbaba; “Kuzey çevreyolu yıllardır konuşulur. Ulaştırma Bakanlığı’nın 2021 olarak açıkladığı bitim tarihi 11. Kalkınma planında 2023 olarak gözüküyor. Yatırım programına devam eden projeler kategorisinde yer alan 54 km uzunluğundaki bu yolun başlama ve bitiş tarihi 2011-2023 olarak belirlenmiş. Bitim tarihi 2020 Mart ayı dediler, sonra seçim yatırımı olarak 2019’a çektiler, Bakanlık 2020 Aralık ayı demişti şimdi de 2023’e gün verdiler. Bu yol bitmeden kendileri bitecek. 2020 programında Kuzey Çevreyoluna çıkan ödenek 14 milyon lira olarak açıklandı. Yolun maliyeti 695 milyon lira, ödenek ise 14 milyon yani yüzde 2’si. Sadece yüzde 2’sini ayırmışlar ve güya 2023’te bitecek” şeklinde konuştu.

“SÖĞÜT GÖLETİNDE SU YOK, VİYADÜK ÇATLADI”

Malatya’da yapımı devam eden ve tamamlanan birçok baraj ve sulama projesinde büyük aksaklıklar yaşandığına dikkat çeken Ağbaba; “Yoncalı Barajı için eski Bakan Veysel Eroğlu ‘31 Aralık 2017 saat 16.59’da bitecek’ demişti. Verilen sözün üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen bir şey yapılabilmiş değil. 23 yıldan beri devam eden barajın ancak yüzde 85’i tamamlanabilmiş. Barajların bitirilmesinin de bir anlamı yok. Kapıkaya ve Boztepe barajları bitirildi ancak kanal yapılmadığı için yıllarca sulamada kullanılamadı. Yoncalı Barajı da sulama amacıyla yapılıyor ancak buraya da kanal yapılmazsa bir anlamı olmayacak. Beylerderesi  Göleti, Karıncalık Göleti, Hekimhan Göleti de öyle. Erkenek Göleti 3 kez patladı, Söğüt Göletinde su yok, viyadük çatladı ama maalesef Malatya’da birileri uyumaya devam ediyor.”

“UNESCO BİZ VERMEDİK DİYOR, YEŞİLYURT’UN ÖDÜLÜ SAHTE”

Geçtiğimiz günlerde Yeşilyurt’un da aralarında bulunduğu 20 AK Partili Belediye’nin, Paris’te UNESCO’nun verdiği söylenen İdeal Kent Ödülü’nün sahte olduğunu belirten Ağbaba şu açıklamalarda bulundu; ”Heyetlerle Paris’e gidiyorlar UNESCO’nun afişi altında ödül alıyor. Arkadaşlar bu ödül sahte!. UNESCO diyor ki biz böyle bir ödül vermedik. Paraları basmışlar, Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetimler Başkan Vekili Şükrü Karatepe’nin de katıldığı törende ödüller dağıtılıyor. Ödülleri veren kişiye aynı adreste altlı üstlü oturduğu için binlerce lira para ödeniyor. Sahte ödül olur da, Malatya bundan eksik kalır mı? Yeşilyurt ideal kent ödülü alıyor. Malatyalılar da meşaleyle karşılamaya gidiyorlar. Ödül sahte arkadaşlar. Her şey aklımıza gelirdi de sahte ödül gelmezdi. Ödül lazımsa gelin Malatyalılar hem Büyükşehir’e hem size kar kaldıramama ödülü versin. Kar yağdı vatandaş 3 gün sokağa çıkamadı. Sebepleri ise “kar bu sene az yağdı, insanlarımız kar topu oynasınlar, kara doysunlar” iddia ediyorlar” dedi.

 

Önder Hanelçi

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber