• DOLAR
  6,1036
  %0,31
 • EURO
  6,5868
  %0,14
 • ALTIN
  317,98
  %0,78
 • BIST
  7,8654
  %0,02

Ağbaba’dan İnönü Stadyumunun Yıkılmasına Tepki

İnönü Stadının yıkılmasına tepki gösteren CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, “Birçok temel atma töreni oluyor ama ilk kez bugün Malatya’da bir yıkım töreni yapılıyor… Yıkım töreninin yapıldığı yerde öyle sıradan bir yer değil. Malatya’nın yetiştirmiş olduğu en önemli değer İsmet İnönü’nün adını taşıyan İnönü Stadyumu yıkılıyor. Resmen kentin hafızası yok ediliyor. Kentin hafızası unutturulmaya çalışılıyor. Orası Malatya’nın, herkesin iyi hatıraların, coşkunun olduğu bir stat.” dedi

Ağbaba’dan İnönü Stadyumunun Yıkılmasına Tepki

İnönü Stadyumunun bir oldubittiye getirilerek yıkılmasını Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba düzenlediği basın toplantısında eleştirdi. Parti ile binasında düzenlenen toplantıya CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu ve CHP İl Başkanı Enver Kiraz, ilçe başkanları ve partililer katıldı. Türkiye’de ilk defa bir yıkım için ören düzenlendiğini vurgulayan Ağbaba, şunları dile getirdi: “ Bir olaya daha şahitlik ediyoruz. Türkiye de ilk ke Malatya’da bire olaya tanıklık ediyoruz. Birçok temel atma töreni oluyor ama ilk kez bugün Malatya’da bir yıkım töreni yapılıyor. Bir yıkım törenine vatandaşlar davet ediliyor. Malatya Türkiye de bugün bu konuyla ilgili gündeme gelecek. Yıkım töreninin yapıldığı yerde öyle sıradan bir yer değil.  Malatya’nın yetiştirmiş olduğu en önemli değer ismet İnönü’nün adını taşıyan İnönü stadyumu yıkılıyor. Resmen kentin hafızası yok ediliyor. Kentin hafızası unutturulmaya çalışılıyor. Orası Malatya’nın, herkesin iyi hatıraların coşkunun olduğu bir stat. Millet bahçesi adı altında sanki millet bahçesine engelmiş gibi stat yıkılmaya çalışılıyor.  Orası koruna bilir belki stat olarak kullanılmayabilir ama herkesin hala sabah yürüyüş yaptığı, çeşitli etkinliklerin yapıldığı bir yer olarak görüyoruz. Orası kullanılabilir, kullanılmaya devam edilebilir. Konser alanı olarak kullanılabilir. Zaten Malatya’da öyle bir yere ihtiyaç var. ama maalesef burası yıkılarak kentin hem hafızası yok edilmeye çalışılıyor hem de Ak parti genel başkanının ismini duymaktan her ortamda rahatsız olduğu İsmet İnönü’nün ismi silinmeye çalışılıyor.. Bu isim Türkiye’nin her hangi bir vilayetinde değil çocuğunu Malatya topraklarına emanet eden babasını Malatya topraklarına emanet eden değerli hemşerimiz İsmet İnönü’nün memleketi Malatya’da ismini taşıyan stat yıkılıyor. Bunu yıkana yazıklar olsun diyorum.”

“YENİ STADIN İSMİ DA İSMİ MALATYA İNÖNÜ STADI OLMALI”

Ağbaba: “Bir yıkım anlayışı hem kültürel anlamda hem de siyesi anlamda devam ediyor. Bugün yıkım ekibi olarak iş başında olabilirler ama Malatyalılar gün geldiği zaman onların da arkasına teneke bağlarlar. Yazıktır, ayıptır, günahtır. Yıkım için tören yapılıyor. Türkiye’de ilk kez yıkım için tören yapılıyor. İlk kazmayı İnönü stadına vurmak için hepinizi bekliyorum diyor. Bu anlayış Cumhuriyete düşman bir anlayış. Kemal Sunal gibi bir değere bile sahip çıkmıyorlar. Yerel seçimde Malatyalılar bunun hesabını soracaktır. İsmet İnönü bu ülkede namuslu insanların sembolüdür, emperyalizme karşı duruşun sembolüdür. Bunu yıkanlara yazıklar olsun. Bütün siyasi partileri, esnaf odalarını, kitle örgütlerini sanayi odalarını, sendikalı herkesi göreve davet ediyoruz. Bu yıkımı yapanları kınıyoruz. Oldubitti ye getiriyorlar yıkımı. Baraj yapımlarının durdurulduğu, köprü yapımların durdurulduğu, Sivas yolu yapımının durduruldu bir dönemde yıkım ihalesi yapılıyor. Kazma yeni bir tesise değil eski bir tesisin yıkımına vuruluyor. Bir kaptı kaçtı ile karşı karşıyayız. Malatya’da bütün yatırımlar durdurulurken bu yıkım yapılıyor. Buradan bir çağrı yapılıyoruz. Yeni stadın ismi Malatya stadı diye geçiyor. O stadın da isminin Malatya İnönü Stadı olma konusunda da herkesten destek bekliyoruz.“ ifadelerini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber