• DOLAR
  7,6246
 • EURO
  8,8993
 • ALTIN
  458,15
 • BIST
  1,1669

Ağbaba; “Sefaletten Daha Kötü Bir Durumda Yaşıyoruz”

CHP Milletvekili Veli Ağbaba, Malatya’daki temasları kapsamında ziyaret ettiği Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği’nde, gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Emekli aylıklarına yapılan zam oranlarını eleştiren Ağbaba; Sefaletten daha kötü bir durumda yaşıyoruz” dedi

Ağbaba; “Sefaletten Daha Kötü Bir Durumda Yaşıyoruz”

CHP Milletvekili Veli Ağbaba, Malatya’daki temasları kapsamında ziyaret ettiği Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği’nde, gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Emekli aylıklarına yapılan zam oranlarını eleştiren Ağbaba; Sefaletten daha kötü bir durumda yaşıyoruz” dedi

Malatya’da bir dizi temasta bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği’ni ziyaret etti. Emeklilerin sorunları ve talepleri hakkında bilgi alan Ağbaba yüzde 11,84 olarak açıklanan enflasyon rakamının gerçeği yansıtmadığını dile getirerek “ Sokakta enflasyon yüzde 30, rakamlarda yüzde 11,84 diyorlar. Yüzde 11,84’e rağmen işçi emeklisine yüzde 6,5, memur emeklisine ise yüzde 5,5 zam verildi. Açlıktan, sefaletten daha kötü bir durumda yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

6 milyon 850 bin 513 Emekli 2 Bin Liradan Az Maaş Alıyor

Bir memleketteki huzur, refah, çağdaşlık ve ilerleme seviyesinin o memleketteki emeklilerin yaşamına bakılarak değerlendirilebileceğini dile getiren Ağbaba, “Eğer emekliler insanca bir yaşam sürebiliyorlarsa o ülke, gelişmiş bir ülkedir. Türkiye’de kişi başına aylık geliri 673 liranın altında olan kişi sayısı 8 milyon 647 bin 283 kişi. Ayda bin liranın altında gelire sahip dul ve yetim sayısı 847 bin 643 kişi. Ayda 2 bin liranın altında geliri olan emeklilerin sayısı ise 6 milyon 850 bin 513 kişi. Bu rakamlara bakınca emeklilerin ne anlama geldiğini göreceksiniz” dedi.

“95 Ülke Nüfusundan Daha Fazla İşsizimiz Var”

Ülkedeki işsiz sayısının dünyadaki birçok ülke nüfusundan fazla olduğuna vurgu yapan Ağbaba Türkiye’de gerçek geniş tanımlı işsiz sayısının 8 milyon 400 bini geçtiğini söyledi. Ağbaba; “Dünyadaki 95 ülkenin nüfusundan daha fazla işsizimiz var. Her üç gençten birisi işsiz. Üniversite bitireni de, bitirmeyeni de işsiz. Türkiye, işsizlik anlamında lider konumunda” ifadelerini kullandı. Uzun süredir gündemde olan EYT konusu hakkında da açıklamalarda bulunan Ağbaba; “Emeklilikte Yaşa Takılan meselesiyle ilgili seçim öncesi CHP, İYİ Parti, MHP, HDP, ‘biz söz veriyoruz, EYT’yi çözeceğiz’ dediler. Geldik mecliste maalesef çözülmedi. Niye, bazı söz veren partiler yan çizdi. EYT meselesinin çözülmesi lazım.”

“Emekli Kahveye Gidemez Hale Gelmiş”

Ağbaba, yüzde 11,84 olarak açıklanan yılsonu enflasyon rakamının gerçeği yansıtmadığını belirterek; “Doğalgaz yüzde 56, elektrik yüzde 60, gıda harcamaları yüzde 50 artmış, domatesinden nohuduna kadar zamlanmayan bir şey yok, sokakta enflasyon yüzde 30, rakamlarda yüzde 11,84 diyorlar. Yüzde 11,84’e rağmen işçi emeklisine yüzde 6,5, memur emeklisine ise yüzde 5,5 zam verildi. Açlıktan, sefaletten daha kötü bir durumda yaşıyoruz. Türkiye’de maalesef bir tarafta şatafatlı görüntüler varken bir tarafta da emekli artık kahveye gidemez hale gelmiş niye, bir komşusunu, arkadaşını görür, korkup çay ısmarlayamaz” şeklinde konuştu.

“Yargıya Güven Kalmamıştır”

Türkiye’de en büyük sorunun yargı sisteminde yaşandığını dile getiren Ağbaba “Hiç kimse yargının bağımsız olduğunu iddia edemez” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü; “Bir korgeneral önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılıyor, ardından beraat ediyor ve serbest bırakılıyor, ardından bir başka mahkemenin kararıyla tekrar tutuklanıyor. Yargının çivisi çıkmış durumda. Türkiye’de yargı bağımsız değil hele hele Türkiye’de yargının bağımsızlığını savunması gereken, hep ‘yargı bağımsız’ diyen, geçtiğimiz hafta 2019 değerlendirmesi yaparken Sayın Cumhurbaşkanı ‘yargımız bağımsızdır, yargımızın bağımsızlığını güçlendiriyoruz’ dedi, bir hafta geçmeden kendini yalanladı. Serbest bırakılan korgeneral tekrar tutuklandı, ‘yargıya gereken talimatları verdim’ dedi. Şimdi yargının bağımsız olduğunu iddia edebilir misin? Hiç kimse yargının bağımsız olduğunu iddia edemez. Tek itiraz eden Cumhuriyet Halk Partisi. Yargı bağımsız değildir, yargının bağımsız olmadığı Türkiye’de ne ekonomi ne adalet olur. Yargıya güven kalmamıştır. Bir yargı ağırlaştırılmış müebbet veriyor, diğeri itiraz ediyor, serbest bırakıyor, o serbest bırakan hakimler başka yerlere tayin ettiriliyor. Bir başka mahkeme de tekrar tutukluyor” dedi.

Önder HANELÇİ

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber