• DOLAR
  7,6604
 • EURO
  8,9115
 • ALTIN
  458,62
 • BIST
  1,1633

Ağbaba: “Ruhsatsız Silahlar Peynir- Ekmek Gibi Satılıyor”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, TBMM’ye sunduğu meclis araştırma önergesinde ruhsatsız silahların temin yollarının araştırılmasını istedi. Ruhsatsız silahların internet ortamında düşük ücretler karşılığında rahatlıkla temin edilebildiğini belirten Ağbaba, konuyla ilgili yaptığı açıklamada ateşli silahlarla işlenen suçlardaki yükselişe dikkat çekti. Ağbaba, “Ateşli silahlarla işlenen suçların büyük bölümü ruhsatsız silahlarla gerçekleştiriliyor. Türkiye’nin 2008-2018 yılları arasındaki suç istatistiklerine bakıldığında da ruhsatsız ateşli silahlarla işlenen suçların ruhsatlı ateşli silahlarla işlenenlerden 6 kat fazla olduğu görülmektedir. Son 3 yılda rastgele açılan ateş sonucu son 4 yılda 3873 olay yaşanmış ve bu olaylarda 104 vatandaşımız hayatlarını kaybetmiştir. Bu suçların büyük çoğunluğu yine ruhsatsız silahlar kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Ruhsatsız silahlanma sorunu Türkiye’nin en büyük sorunlarından biri olmasına rağmen iktidarın bu konuda attığı hiçbir somut adım ne yazık ki bulunmamaktadır.” İfadelerini kullandı

Ağbaba: “Ruhsatsız Silahlar Peynir- Ekmek Gibi Satılıyor”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, TBMM’ye sunduğu meclis araştırma önergesinde ruhsatsız silahların temin yollarının araştırılmasını istedi. Ruhsatsız silahların internet ortamında düşük ücretler karşılığında rahatlıkla temin edilebildiğini belirten Ağbaba, konuyla ilgili yaptığı açıklamada ateşli silahlarla işlenen suçlardaki yükselişe dikkat çekti. Ağbaba, “Ateşli silahlarla işlenen suçların büyük bölümü ruhsatsız silahlarla gerçekleştiriliyor. Türkiye’nin 2008-2018 yılları arasındaki suç istatistiklerine bakıldığında da ruhsatsız ateşli silahlarla işlenen suçların ruhsatlı ateşli silahlarla işlenenlerden 6 kat fazla olduğu görülmektedir. Son 3 yılda rastgele açılan ateş sonucu son 4 yılda 3873 olay yaşanmış ve bu olaylarda 104 vatandaşımız hayatlarını kaybetmiştir. Bu suçların büyük çoğunluğu yine ruhsatsız silahlar kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Ruhsatsız silahlanma sorunu Türkiye’nin en büyük sorunlarından biri olmasına rağmen iktidarın bu konuda attığı hiçbir somut adım ne yazık ki bulunmamaktadır.” İfadelerini kullandı.

“RUHSATSIZ SİLAHLAR İNTERNET’TEN PEYNİR EKMEK GİBİ SATILIYOR”

İnternetteki yüzlerce forum ve sosyal medya platformundan ruhsatsız silahların hiçbir engel olmadan satıldığını belirten Ağbaba şöyle konuştu: “Ruhsatsız silahlar internetten peynir- ekmek gibi satılıyor. Pek çok forum sitesi ve diğer sitelerde ruhsatsız silahların satışı ve hatta bu satışların reklamı yapılmaktadır. 18 yaşından küçük vatandaşlarımızın bile kolayca ruhsatsız silah almasını mümkün kılan bu vahim durumun acilen önlenmesi hukuken ve toplumsal huzur ve güvenliğin tesisi açısından acil bir sorumluluktur. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) ise bu konuda üzerine düşen görevi yerine getirememekte ve bu sitelere erişimi engelleyememektedir. Sosyal medya platformlarında dahi yüzlerce sayfada ruhsatsız silah satan silah kaçakçıları olduğu görünmektedir. Bu platformların tespiti ve engellenmesi son derece basit olmasına rağmen bu satışları yapan sayfaların sayısı azalmamakta aksine sürekli olarak artmaktadır. TBMM, bu ciddi soruna acilen müdahale etmeli ve ruhsatsız silahların temin yollarını araştırarak bu yolların önlenmesi için gereken tedbirlerin alınmasına doğrudan katkı sunmalıdır.” İfadelerini kullandı.

KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE, RUHSATSIZ SİLAHLANMAYA KARŞI MÜCADELEYLE BİRLİKTE YÜRÜTÜLMELİDİR

Ruhsatsız silah sayısındaki artışın ve bu silahların devlet kontrolünün dışında olmasının başta kadına yönelik şiddet olmak üzere şiddet ve nefret temelli pek çok toplumsal soruna neden olduğunu belirten Ağbaba, “Çığ gibi büyüyen toplumsal sorunlarımızdan biri olan kadına yönelik şiddetle mücadele, ruhsatsız silahlanmaya karşı mücadeleyle birlikte yürütülmelidir. Kadın cinayetlerinin yanı sıra, sağlık çalışanlarına ve öğretmenlere yönelik şiddet, çeteleşme faaliyetleri ve benzeri nitelikte toplumu doğrudan ilgilendiren pek çok suçun ruhsatsız silahlarla gerçekleştirildiği görünmektedir.” şeklinde konuştu.

Ağbaba, TBMM’ye sunduğu meclis araştırma önergesinde şunlara yer verdi: “ Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na; Bireysel silahlanmanın neden olduğu ölüm ve yaralanmaların sayısı her geçen gün artmakta, mevcut ceza ve diğer tedbirler ruhsatsız silahın yaygın kullanımını engelleyememektedir. Ateşli silahlarla işlenen suçlarla ilgili verilere bakıldığında da bu suçların çok büyük oranda ruhsatsız silahla işlendiği görülmektedir. Ruhsatsız silahların internet satışları da dahil pek çok yoldan kolayca ulaşılabilir olması,  ruhsatsız silahla yakalanma cezasının yeterince caydırıcı olmaması gibi sebepler ruhsatsız silahla etkin mücadelenin önündeki başlıca engeller olarak görünmektedir. Bu bağlamda, ruhsatsız silahın hangi yollardan temin edildiğinin detaylı olarak araştırılması, söz konusu erişim yollarının engellenmesi için gereken çalışmaların yapılması ve ruhsatsız silarlarla işlenen suçların engellenmesi için gerekli diğer tüm tedbirlerin ortaya çıkarılması için Anayasa’nın 98, İçtüzüğün 104 ve 105. Maddeleri uyarınca Meclis Araştırması yapılmasını arz ve talep ederiz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber