• DOLAR
  5,7417
  %0,40
 • EURO
  6,3324
  %0,20
 • ALTIN
  279,99
  %1,59
 • BIST
  100.237
  %-0,10

Ağbaba “İşsiz Sayımız Katar Nüfusunun 3 Katı”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Türkiye’de gerçek işsiz sayısı 8.5 milyona ulaştı. Bu rakam 97 ülkenin nüfusundan daha fazla. Katar nüfusunun 3 katı. İktidar ekonomiyi, işsizliği, krizi konuşmuyor, partileri dağılmasın diye kimi nereye atayacağıyla uğraşıyor. Türkiye, çiftlik cumhuriyetine dönüştü” dedi

Ağbaba “İşsiz Sayımız Katar Nüfusunun 3 Katı”

Faik Öztrak, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Lale Karabıyık, Çetin Osman Budak, Orhan Sarıbal ve Akif Hamzaçebi’den oluşan CHP Ekonomi Masası üyeleri TÜRK-İŞ İstanbul 1 Nolu Bölge Temsilciliğini ziyaret ederek, çalışma hayatının sorunları, ekonomik kriz ve Türkiye gündemiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. TÜRK-İŞ İstanbul 1 Nolu Bölge Temsilcisi Adnan Uyar, CHP Ekonomi masasının ziyaretini önemsediklerini belirterek, başta kıdem tazminatı olmak üzere çalışma yaşamında karşılaştıkları sorunları değerlendirdi.

“SENDİKALARIN ‘HAYIR’ DEDİĞİ DÜZENLEMEYE ‘EVET’ DEMEYİZ”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, CHP’nin sendikaları desteklemeye devam edeceğini belirtti.  Ağbaba, “CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu işçilerle ilgili meselelere her zaman büyük önem ve dikkatle yaklaşıyor. Onun da söylediği gibi biz sendikaların “evet” dediği şeye “hayır”; “hayır” dediği şeye “evet” demeyiz. Bu “3 yıl meselesine” bakışımız da budur.”  Şeklinde konuştu

“KIDEM TAZMİNATI İŞÇİNİN ALIN TERİDİR, EKMEK PARASIDIR”

Kıdem tazminatı tartışmalarına da değinen Ağbaba, Kıdem tazminatının işçinin elinde kalan son iş güvencesi olduğunu vurguladı. Ağbaba: “Türkiye’nin gündemi işsizlik, yoksulluk, iş cinayetleri olması gerekirken tartıştığımız konular ne yazık ki daha farklı. Kıdem tazminatını fona devretmeyi tartışmaya açıyorlar. Güney Amerika örneği diyorlar, Arjantin örneği diyorlar. Yeni yeni isimler buluyorlar. Bu konuyla ilgili Türk-İş’in Genel Kurul kararı var. Biz de sendikalarımızın yanında olduğumuzu, kıdem tazminatının fona devredilmesine karşı olduğumuzu buradan bir kez daha belirtmek istiyoruz. Kıdem tazminatı işçinin elinde kalan son iş güvencesidir. İşçinin alın teridir, ekmek parasıdır. Bu düzenlemeye kesinlikle karşıyız. İşçilerle ilgili düzenlemelerde sendikaların görüşü alınmalıdır.” ifadelerini kullandı.

“İŞSİZ SAYISI KATAR NÜFUSUNUN 3 KATI”

Ağbaba ekonomik kriz, işsizlik ve iş cinayetleriyle ilgili olarak şunları söyledi: “Ne yazık ki Türkiye, tarihinin en büyük krizini yaşıyor. İşsiz sayısı 94 krizinden de 2001 krizinden de daha kötü bir duruma geldi. CHP Ekonomi Masası olarak biz de bu konuyu gündeme taşımaya çalışıyoruz. Şu anda gerçek işsiz sayısı 8.5 milyona ulaştı. Bu rakam 97 ülkenin nüfusundan daha fazla. Bu rakam o çok sevdikleri Katar nüfusunun 3 katı kadar işsizimiz var. Bu kriz devam ettiği sürece de bu rakam artacaktır. Son bir yılda 1 milyon 376 bin kişi işsiz kalmış durumda. İşsizlikte o kadar kötü durumdayız ki İşsizlik oranımız Libya’dan ve Mısır’dan bile yüksek. Maalesef ekonomik krizin bedelini krizi yaratanlar değil, krizin mağduru olan emekçiler ödüyor. İşsizliğin yanı sıra iş güvenliği konusunda da sürekli geriye gidiyoruz. Her gün iş cinayetleri yaşanıyor. Son 17 yılda 22 binden fazla işçimizi iş kazalarında kaybettik. Soma’dan sonra Soma kadar madencimizi ne yazık ki kaybettik. Bu konuyla ilgili tedbir almamaya devam ediyorlar. İş kazalarının araştırılması ile ilgili olarak TBMM’ye araştırma önergesi verdik ama “Biz damdan düşen adamın neyini araştıracağız?” diyerek araştırma önergemizi reddettiler. Yazar kasa eylemini herkes haber yapıyordu ama bugün işsizlik yüzünden kendini yakan Eyüp Dal maalesef haber olmuyor.” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE, ÇİFTLİK CUMHURİYETİ’NE DÖNÜŞMÜŞTÜR!”

Ağbaba, kamu bankaları yönetimi kurullarına son dönemde yapılan atamaları da sert bir dille eleştirdi. Türkiye’nin yönetim biçimini “Çiftlikbank’a” benzeten Ağbaba şöyle konuştu: “Ekonomi, işsizlik, iş güvenliği her geçen gün daha kötüye gidiyor ama iktidar işsizliği konuşmuyor, krizi konuşmuyor, iş cinayetlerini konuşmuyor. Çünkü onların gündemi farklı. Ülke yangın yeriyken hala kimi nereye atayalım tartışması yürütüyorlar. Bu atamalar Türkiye’nin itibarını ciddi anlamda zedeliyor. Türkiye’ye en büyük zararı bu atamalar veriyor.” dedi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber