• DOLAR
  6,8663
 • EURO
  7,7899
 • ALTIN
  397,54
 • BIST
  1,1345

Ağbaba: “10 İşçiden 8’i İşsizlik Maaşı Alamıyor”

CHP Genel Başkan Yardımcısı, Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Malatya Doğanşehir CHP İlçe Başkanlığı tarafından düzenlenen kongreye katıldı. Kongrede gerçekleştirdiği konuşmada Ağbaba iç ve dış politiakaya dair önemli değerlendirmelerde bulundu. İşsizlik fonundan işsizlerin yararlanamadığını belirten Ağbaba, “10 işsizden 8’i işsizlik maaşı alamamış. İşsizlik fonundan biriken para sadece işsizler için kullanılmalıdır.” dedi

Ağbaba: “10 İşçiden 8’i İşsizlik Maaşı Alamıyor”

CHP Genel Başkan Yardımcısı, Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Malatya Doğanşehir CHP İlçe Başkanlığı tarafından düzenlenen kongreye katıldı. Kongrede gerçekleştirdiği konuşmada Ağbaba iç ve dış politiakaya dair önemli değerlendirmelerde bulundu. İşsizlik fonundan işsizlerin yararlanamadığını belirten Ağbaba, “10 işsizden 8’i işsizlik maaşı alamamış. İşsizlik fonundan biriken para sadece işsizler için kullanılmalıdır.” dedi

İşsizlik fonundaki mevcut uygulamanın büyük hatalar içerdiğini ve fondan işsizlerin yararlanamadığını söyleyen Ağbaba fonun amacına uygun biçimde kullanılması gerektiğini belirtti. Ağbaba şöyle konuştu: “Adı üstünde ‘İşsizlik Fonu’ ama işsize verilmesi gereken para işverenlere veriliyor. 2019’un ilk 11 ayında işsizlere 9 Milyar TL verilirken, 14.7 Milyar TL işverenlere ödenmiş. İşsizlik fonunda biriken paranın çok büyük kısmı bankalara ve yandaşlara düşük faizli kredi olarak veriliyor. 10 işsizden 8’i işsizlik maaşı alamamış. Fondan yararlanmak için 600 gün prim şartı mutlaka 180 güne indirilmelidir. İşsizlik fonundan biriken para da sadece işsizler için kullanılmalıdır.” Dedi.

“İKİ FARKLI TÜRKİYE VAR”

Hükümete yakın medya organlarının gerçekleri çarptırarak yayın yapmasını eleştiren Ağbaba şöyle konuştu: “Dün Akçadağ’daydık, MTV’ye %12 zam geldiğini gördük; bugün de Doğanşehir’deyiz, benzine ve mazota zam geldiği haberiyle uyandık. Adeta iki farklı Türkiye var: Biri yandaş kanallarda gösterilen Türkiye, diğeri içerisinde yaşadığımız, her gün şahit olduğumuz, Malatya’da gördüğümüz Türkiye. Birinde istihdam var, üretim var, zenginlik var, adalet var, demokrasi var. Ne yok? işsizlik yok, sefalet yok, intiharlar yok. Yandaş kanallarda gösterilen Türkiye’de adeta bir bayram havası var.  Diğer Türkiye’de, yani içinde yaşadığımız Türkiye’de, işsizlik var, yoksulluk var, açlık var, toplu intiharlar var, üretim yok, zenginlik yok, adalet ve demokrasi yok. 2011’de Milletvekili olduğumda geziler gerçekleştiriyordum. Çok iyi hatırlıyorum o zamanlar, insanlar pancar söküyorlardı. Şimdi Malatya’da pancar üretimi yok. Türkiye üretimden koparıldı. Üretemez hale geldik. Çiftçinin kan alacak damarı kalmadı. Bir taraftan yandaşların borçları affediliyor diğer taraftan çiftçi borç içerisinde yüzüyor. Ziraat Bankası’nın görevi sermayesini yandaş insanlarına peşkeş çekmek değildir. Ziraat Bankası çiftçiye destek için, çiftçinin derdine derman olmak için kurulmuştur ama hükümetin bu anlayışı yüzünden Ziraat Bankası amacından tamamen sapmış, çiftçiye sırtını çevirmiş, tüm sermayesini yandaşlara destek vermeye ayırmıştır.” Şeklinde konuştu.  Ağbaba, Türkiye’nin içinde bulunduğu çıkmazdan kurtulması için yeni bir anlayışa ihtiyacı olduğunu şu cümlelerle ifade etti: “Türkiye’de artık sokağa çıktığınızda, AKP’ye oy verenlerin de MHP’ye oy verenlerin de bugünkü yönetim anlayışından mutlu olmadığını görüyorsunuz. Türkiye’nin yeni yönetim anlayışına ihtiyacı var. Yeni yönetim anlayışında, demokrasi olacak, üretim olacak, hayvancılık olacak, tarım olacak, adalet olacak, eşitlik olacak. Böyle bir anlayışa da Türkiye’nin çok ihtiyacı var, Türkiye’nin Cumhuriyet Halk Partisi’ne ihtiyacı var.” Dedi.

“BU ATEŞE BENZİN DÖKMEYİN”

Libya’ya asker gönderilmesi kararını da sert biçimde eleştiren Ağbaba, “Türkiye’nin kötü yönetimi neticesinde bu noktaya geldik. Hükümetin geçmişteki Suriye  politikasını, Irak poitikasını hatırlayın. Suriye’de bit ateş var, bu ateşe benzin dökmeyin.’ Dedik ama dinlemediler. Bizi  Suriye bataklığının göbeğine çektiler. Sonucunda ne oldu? 2. Dünya Savaşı’ndan beri görülmemiş boyutta bir mülteci sorunu oluştu. Biz mültecilere değil, insanları mülteci yapan anlayışa karşıyız. Peki hükümetin bu yanlış politikalarının bedelini kim ödüyor? Mültecilere harcanan 40 Milyar TL’yi kim ödüyor? Halkımız ödüyor, siz ödüyorsunuz. Şimdi tutturmuşlar ‘Libya’ya gireceğiz.’ diyorlar. Libya’daki iki tarafın arasında sıkışırsak Türkiye mahvolur. Buraya rahatça asker gönderiyorlar çünkü AKP açısından Türk askerinin değeri yok, musalla taşının değeri var çünkü şehir kanı üzerinden siyaset yapıyorlar. Libya’da bizim ne işimiz var? Beyefendi diyor ki ‘Atatürk de Libya’ya gitmişti.’ Neyi söylemiyor? Atatürk Libya’ya gittiğinde Libya Osmanlı toprağıydı. Bunu söylemiyor. Şimdi Libya Türkiye toprağı mı? Libya’dan sana ne?” dedi.

“31 MART’TA YENİ BİR SİYASET ANLAYIŞI DOĞDU”

Genel Başkanımız 31 Mart öncesinde televizyonda, İstanbul’u, Ankara’yı, Mersin’i, Adana’yı, Antalya’yı alacağız dedi. Karşısındaki kişi güldü. Ekrem İmamoğlu ile yeni bir siyaset anlayışı ortaya çıktı. İstanbul İttifakı ile CHP İstanbul’u kazandı. Bu yeni siyaset anlayışından korkuyorlar çünkü bu anlayış, AKP’nin kutuplaştırıcı siyasetini mutlak bir başarısızlığa sürüklüyor.” Dedi.

“MALATYA ÖRGÜTÜMÜZE TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Malatya’da da başarılı bir süreci geride bıraktıklarını belirten Ağbaba, örgütün etkin çalışmalar gerçekleştirdiğini belirterek CHP Malatya örgütüne teşekkür etti. Ağbaba şöyle konuştu: “İki olan belediye sayımızı üçe çıkardık ve birkaç ilçede de kıl payı kazanamadık. Cumhuriyet Halk Partisi Malatya’da da iddialı bir konuma geldi. Bu başarıda emeği olan herkese de ayrı ayrı teşekkür ediyorum.” Dedi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber